سئو در وردپرس

این روز ها همه به نحوی تلاش میکنند که سئوی سایت خود را بهبود بخشیده و به این وسیله کاری کنند که سایتشان در نتایج بالاتر جستجو نمایان شود. در این میان هم حتما دیده اید که بسیاری از سایت ها و شرکت ها (اعم از معتبر و نامعتبر) پول بسیار خوبی از طریق ارائه خدمات سئوی سایت، در می آورند و روزگار حسابی به آنها ساخته است! اما خوب واقعیت این است که شاید در ۸۰ درصد موارد، شما با آموزش جامع سئو بتوانید دقیقا همان کاری که آنها قرار است برای شما انجام دهند را خودتان به سادگی انجام دهید.

برای اینکه بتوانیم با سادگی هرچه بیشتر به هدفمان در آموزش جامع سئو در وردپرس نزدیک شویم، من برای سئو در وردپرس افزونه ی قدرتمند و محبوب WordPress SEO by Yoast را برایتان در نظر گرفتم که خودم هم بسیار از آن راضی هستم و تاثیرات عالی آن را بار ها در سئوی سایت ها مشاهده کرده ام

سئو چیست و چرا اهمیت دارد؟

بهینه‌سازی موتور جستجو (به انگلیسی: ‎Search engine optimization (SEO)‎) که گاهی در فارسی به آن سئو گفته می‌شود عملیاتی است که برای بهبود دید یک وب‌گاه یا یک صفحه وب در صفحه نتایج موتورهای جستجو که می‌تواند طبیعی و یا الگوریتمی باشد، می‌گویند. این یکی از روش‌های بازاریابی موتور جستجو است. به صورت کلی وب‌گاه‌هایی که دارای بالاترین مکان و بیشترین تکرار در صفحه نتایج موتورهای جستجو باشند، بازدیدکننده بیشتری از طریق موتورهای جستجو به دست می‌آورند. برای وبمسترها سئو در وردپرس یکی از عوامل مهم و حیاتی بدست اوردن کاربران جدید از موتورهای جستجو و بخصوص گوگل می باشد.

مهمترین هدفی که سئو آن را دنبال میکند، هدایت بازدید کننده هدفمند به سایت شما به صورت رایگان است. کمتر روش بازاریابی اینترنتی به صورت رایگان پیدا خواهید کرد که افرادی را به سمت سایت شما هدایت کند که قصد خرید کالا و خدمات سایت شما را دارند. گوگل نه تنها چنین کاری انجام می دهد بلکه آنها را زمانی که به سایت شما هدایت می کند که در مرحله تصمیم گیری برای خرید هستند و بنابراین بازدهی سئو بیشتر از تمام روش های تبلیغاتی دیگر است. در ادامه سئو در وردپرس را دنبال کنید.

چرا WordPress SEO by Yoast را برای آموزش جامع سئو در وردپرس انتخاب کردیم؟

این افزونه در عین اینکه تنظیمات خود را در ساده ترین و قابل فهم ترین حالت برای کلیه ی کاربران، اعم از حرفه ای و تازه کار، نگه داشته است، کلیه ی تنظیمات مهم و اصلی برای رسیدن به سئوی هرچه بهتر را در اختیار کاربران وردپرسی قرار میدهد. از طرفی قدرت این افزونه به سادگی با ارزیابی سئوی سایت هایی که از آنها استفاده میکنند قابل بررسی است. یک نکته که درباره این افزونه دوست دارم این است که سعی میکند کاملا به روز باشد (مثلا در حالت پیشفرض اثری از تنظیمات کلمات کلیدی در آن به چشم نمیخورد). و یک نکته ی مهم دیگر اینکه این افزونه حاصل تلاش های Joost de Valk است که خودش کاملا در این زمینه مجرب بوده و کارهای قدرتمندی را در شناسنامه ی خود دارد. فکر میکنم همین دلایل برای انتخاب این افزونه برای آموزش جامع سئو در وردپرس کافی باشد.

توجه : در ورژن های جدید افزونه WordPress SEO by Yoast تغییراتی در چینش منو ها و محل قرار گیری آپشن ها ایجاد شده است. اما با همه ی این اوصاف هنوز هم میتوانید از آموزش زیر جهت اعمال تنظیمات صحیح بر روی این افزونه استفاده نمایید.

سئو در وردپرس …

برای شروع آموزش جامع سئو در وردپرس ابتدا افزونه ی WordPress SEO by Yoast را بر روی سایتتان نصب کرده و آن را فعال کنید. بعد از اینکه این افزونه را فعال کنید، منوی جدیدی با عنوان “سئو” یا “SEO” (بسته به اینکه افزونه شما ترجمه شده باشد یا نه) به منو های کناری ناحیه مدیریت وردپرستان اضافه خواهد شد. (مانند تصویر زیر)

1

Dashboard یا پیشخوان

وقتی روی این منو کلیک کنید، مستقیما به Dashboard یا اصطلاحا پیشخوان افزونه هدایت خواهید شد. در پیشخوان یک سری انتخاب های عمومی در اختیار شما قرار میگیرد. مثلا در اینجا میتوانید با کلیک بر روی گزینه ی دکمه “شروع تور”، شاهد یک تور سئو در وردپرس از نحوه ی کلی کارکرد افزونه باشید و یا با کلیک بر روی دکمه “بازگردانی تنظیمات اولیه” همه ی تنظیمات افزونه را به حالت اولیه ای که در زمان نصب بر روی آن وجود داشته بازگردانید.

و اما در پیشخوان سه بخش دیگر با عنوان “ردگیری یا Tracking” و “امنیت یا Security” و “ابزارهای وبمستر یا Webmaster Tools” به چشم میخورد که در ادامه سئو در وردپرس به بررسی هریک از آنها خواهیم پرداخت.

2

ردگیری یا Tracking : 

شما با فعال کردن این گزینه به سازنده ی افزونه اجازه میدهید که در صورت وجود مشکلات در کارکرد افزونه از آنها آگاه شود و این مشکلات احتمالی را دنبال کند. بدیهی است که اگر نگران حریم خصوصی وبسایت خود هستید بهتر است این گزینه را غیر فعال کنید.

امنیت یا Security : 

با فعال کردن این گزینه، شما اجازه ی ریدایرکت کردن یک نوشته به URL و امکان noindex کردن نوشته ها را از سایر نویسندگان و ویرایشگران وبسایت خود سلب میکنید. در واقع اگر به سایر نویسندگان وبسایت خود به اندازه ی کافی اعتماد ندارید، این گزینه میتواند گزینه ی مناسبی برای شما باشد.

ابزار های وبمستر یا Webmaster Tools : 

این ابزار به سادگی برای شما امکان اتصال وبسایتتان به الکسا، بینگ وبمستر تولز (ابزار مدیران Bing)، گوگل وبمستر تولز، پینترست و Yandex را فراهم میکند. در واقع با قرار دادن کدی که هر یک از این سایت ها جهت Verify کردن یا تایید مالکیت سایت به شما میدهند، در ناحیه مربوطه میتوانید به سادگی عملیات تایید سایت را انجام داده و کار با سرویس مورد نظر را آغاز کنید.

بعد از اینکه تنظیمات مورد نظر خود را در این ناحیه اعمال کردید، روی دکمه ی “ذخیره تغییرات” کلیک کنید تا تنظیمات جدید شما ذخیره شوند.

عنوان ها و متاها (Titles & Metas)

می رسیم به نفر بعدی این لیست از سئو در وردپرس . عنوان ها و متاها منویی است که دقیقا در زیر منوی پیشخوان یا داشبورد در دسترس شما قرار گرفته. تنظیماتی که در این ناحیه در اختیار شما قرار میگیرند به شما کمک میکنند تا برای تمامی قسمت های سایت خود، عناوین و متا هایی مناسب انتخاب کنید و در عین حال بتوانید ناحیه ی head وبسایت خود را از کد های غیر ضروری خالی نمایید. البته کلیه ی تنظیماتی که در رابطه با عناوین و اطلاعات متا در این بخش وارد میکنید، بعدا در بخش های مختلف وردپرس، ماننده نوشته ها، دسته ها و … قابل بازنویسی و تغییر هستند. در واقع شما با تعیین این مقادیر در این بخش، صرفا مقادیر پیشفرض هر ناحیه را تعیین میکنید تا در صورتی که زمانی یادتان رفت این اطلاعات را در بخش های مربوطه پر کنید، همیشه اطلاعات لازم برای استفاده و جلوگیری از افت سئوی سایت شما موجود باشند.

من همینجا یک انتقاد خیلی عظیم بکنم به هر کسی که این افزونه را ترجمه کرده، خواهشا اگر نمیتوانید، نکنید!

3

اجبار به بازنویسی عنوان ها یا Force Rewrite Titles :

از آنجایی که ممکن است ساختار head و خروجی عنوان در بعضی از قالب ها با تنظیمات افزونه هماهنگی کامل نداشته باشد، این گزینه به شما کمک میکند تا سیستم را مجبور کنید حتما از تنظیماتی که در افزونه اعمال کرده اید استفاده کند. این گزینه را به صورت پیشفرض فعال نگه میداریم.

Site Wide Meta Settings :

(که با تعجب بسیار دوستان “پهنای سایت متا تنظیمات” ترجمه کرده اند و ترجمه اش تنظیمات متا برای تمام سایت میباشد!) این بخش به زیر شاخه های زیر تقسیم میشود که به صورت جداگانه درباره هریک از آنها توضیحاتی ارائه میدهیم :

No-index subpages of archives ( زیرصفحه های بایگانی ایندکس نشوند) :

فعال کردن این گزینه باعث حفظ اهمیت صفحه ی اصلی سایت شما در نتایج جستجو خواهد شد بنابراین بهتر است همیشه این گزینه را فعال کنید.

Use meta Keywords tag (یا استفاده از متا کلمات کلیدی) :

فعال کردن یا عدم فعال کردن این گزینه کاملا به خود شما بستگی دارد. شخصا هیچ اعتقادی به استفاده از کلمات کلیدی ندارم و اهمیت خاصی هم به نتایج جستجوی سایتی مانند یاهو نمیدهم بنابراین این گزینه برای من ارزش خاصی ندارد ولی شاید شما به این مسائل اهمیت بدهید و مایل باشید از کلمات کلیدی نیز در وبسایتتان استفاده کنید، در این حالت کافی است این گزینه را فعال نمایید.

Add noodp meta robots tag sitewide و Add noydir meta robots tag sitewide :

اگر سایتتان را در دایرکتوری هایی مانند yahoo یا DMOZثبت کرده باشید احتمال آن وجود دارد که گوگل بجای اینکه توضیحات سایت خود شما را در نظر بگیرد، از توضیحاتی که در این دایرکتوری ها ثبت شده استفاده کند، در صورتی که مایل نیستید چنین اتفاقی برایتان بیافتد، این گزینه را فعال نمایید.

Clean Up the <head>

در این رابطه یک تئوری وجود دارد که میگوید گوگل سایت هایی که head تمیز تری دارند را به سایر وبسایت ها ترجیح داده و برای آنها اهمیت بیشتری قائل میشود. بنابراین پاک کردن تگ هایی که به آنها نیاز ندارید میتواند در بهبود سئوی سایتتان به شما کمک کند. از طرفی اگر از ابزارهایی مانند Microsoft Live Writer استفاده نمیکنید، اصلا به داشتن دو تگ اول این لیست در ناحیه head نیازی ندارید. و اما درباره گزینه سوم، یک عقیده ی دیگر هم وجود دارد که میگوید داشتن لینک های کوتاه هر مطلب در سایت منجر به شناسایی duplicate content در گوگل میشود که البته این مسئله دیگر صحیح نیست و گوگل در حال حاضر به شکل دیگری با این مطلب برخود میکند اما خوب باز هم انتخاب با شماست. توصیه من به شما این است که سه گزینه ی اول را غیر فعال کنید و گزینه ی چهارم یعنی “مخفی کردن پیوند های RSS” را دست نخورده بگذارید. چرا که وجود لینک RSS در هد سایت شما میتواند به بالا بردن خواننده های وبسایتتان و کارکرد صحیح برخی از پلاگین های موجود در این زمینه کمک کند.

در پایان هم وقتی کارتان تمام شد، ذخیره ی تغییرات فراموش نشود.

تنظیمات خانه (Home)

حالا که کارمان در این تب به اتمام رسیده، روی تب خانه کلیک کنید تا با هم تنظیمات را ادامه دهیم. همانطور که از نام این بخش کاملا مشخص است، این بخش تنظیمات مربوط به صفحه اصلی وبسایت شما را در بر میگیرد. نکته ای که در این رابطه وجود دارد این است که اگر وبسایت شما از یک “برگه خاص” برای صفحه اصلی استفاده کرده باشد و یا برای نوشته های خود از برگه ای مجزا استفاده کنید، برای اعمال تنظیمات سئو باید به همان برگه ها مراجعه نمایید و در این حالت در تب خانه، تنظیمی مشاهده نخواهد کرد.

4

Title Template یا قالب عنوان :

 در این بخش میتوانید یک عنوان ۷۰ کارکتری برای وبسایت خود وارد کنید. این عنوان میتواند ترکیبی از نام سایت شما و مثلا یک شعار یا یک توضیح کوتاه باشد.
قالب توضیحات داده : در این بخش میتوانید یک سری توضیحات با طول حداکثر ۱۶۰ کارکتر وارد کنید. مثلا اینکه کاربران برای چه باید به سایت شما مراجعه کنند و اینکه سایت شما به چه دردی میخورد.
قالب کلمات کلیدی متا : این بخش را فقط در صورتی مشاهده میکنید که در تب قبلی استفاده از کلمات کلیدی را فعال کرده باشید. در این حالت کافی است این بخش را با حداکثر ۶ کلمه ی کلیدی مرتبط که موضوع اصلی سایت شما را در بر میگیرند پر کنید. زیاده روی هم در این بخش کاملا ممنوع است.

تنظیم سایر بخش های عنوان ها و متا ها

بعد از بررسی تب “خانه” ۳ تب دیگر جهت تنظیم کردن باقی می ماند. اصول تنظیمات این تب ها نیز دقیقا مانند تب خانه است اما در این رابطه لازم دیدم متغیر هایی که میتوانید در این قسمت ها استفاده کنید را برایتان به شکل یک لیست در بیاورم. این متغیر ها را در هر کجا که بگذارید در هنگام باز شدن سایت شما، با مقادیر مرتبط به خود، جایگزین میشوند. بنابراین مثلا با قرار دادن متغیر %%title%% در بخش تنظیمات عنوان ها و متا ها، زمانی که نوشته به نمایش در بیاد، عنوان نوشته در بالای مرورگر به نمایش گذاشته خواهد شد. این لیست به شرح زیر است :

5-2

 چند توصیه در پایان این بخش
نکته ی اول در این بخش از سئو در وردپرس این است که اگر وبسایت شما تنها یک نویسنده دارد بهترین کار است است که از طریق تنظیمات افزونه ی سئو، آرشیو این بخش را کاملا غیر فعال نمایید. از طرفی استفاده از آرشیو زمانی هم ممکن است در هر وبسایتی مفید نباشد، بنابراین در این بخش از سئو در وردپرس هم توصیه میشود “بایگانی تاریخ” را نیز غیر فعال نموده و آن را به حالت noindex در بیاورید. و در آخر یک پیشنهاد عجیب و غریب اینکه اگر واقعا میدانید چه میخواهید و دارید چه کار میکنید، دسته بندی ها و برچسب هایتان را نیز noindex کنید که گوگل بیشترین اهمیت را به صفحه ی اصلی سایت شما بدهد. البته همانطور که گفتم فقط اگر واقعا میدانید که دارید چه کار میکنید دست به چنین کاری بزنید وگرنه انجام دادن آن در حالت عادی توصیه نمیشود.

بخش دوم:

تنظیمات شبکه های اجتماعی

احتمالا شما به خوبی با تاثیر شبکه های اجتماعی بر روی سئو آشنایی دارید. بگذارید اینطور بگویم، اینطور که از ماجرا بر می آید، گوگل ترجیح میدهد مقالاتی را در صفحه ی اول و نتایج بالاتر جستجو نشان دهد که بیشتر از سایر مقالات در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شده باشند.

البته به یک نکته ی بسیار مهم توجه داشته باشید، بعضا میبینیم که یک نفر برای خودش در شبکه های اجتماعی مختلف، ۱۰ ها پروفایل ایجاد میکند و از طریق این پروفایل ها اقدام به اشتراک گذاری مطالب وبسایت خودش می نماید، مطمئن باشید در این حالت گوگل به راحتی طبیعی نبودن روند به اشتراک گذاری شما را تشخیص داده و آن وقت است که مطالب شما از طرف گوگل نادیده گرفته خواهند شد. بنابراین هرگز چنین اقداماتی انجام ندهید و بجای تمرکز بر روی چنین اقداماتی، بر روی تولید محتوا وقت بگذارید تا دیگران کار به اشتراک گذاری را برای شما انجام دهند. مطمئن باشید اگر یک مطلب واقعا مفید باشند، دیگران حتما آن را با دوستانشان به اشتراک خواهند گذاشت.

خوشبختانه در حال حاضر شبکه های اجتماعی به شما اجازه میدهند، محتوایی را که به اشتراک میگذارید، دقیقا مطابق میل خود سفارشی کنید. از طرفی هم افزونه ی WordPress SEO by Yoast تنظیمات بسیار خوبی برای سه شبکه اجتماعی مهم یعنی گوگل پلاس، فیسبوک و توییتر در اختیار شما قرار میدهد.

خوب، به سراغ کارمان میرویم، همانطور که در تصویر زیر مشاهده میکنید، امروز با بخش “اجتماعی” این افزونه سر و کار داریم.

6

وقتی وارد منوی “اجتماعی” شوید، صفحه ای با سه تب مشاهده خواهید کرد.

7

تنظیمات مربوط به فیسبوک

ما در آموزش جامع سئو در وردپرس کارمان را از همان تب اول یا Facebook شروع میکنیم و در ادامه به سایر شبکه های اجتماعی یعنی توییتر و گوگل+ میپردازیم.

Add Open Graph Data

این گزینه به صورت پیش فرض فعال است اما اگر به هر دلیل برای شما فعال نیست، تیک آن را بزنید تا فعال شود. فعال کردن این گزینه تگ مربوط به Open Graph را به head وبسایت شما اضافه خواهد کرد. احتمالا الان برایتان سوال پیش می آید که تگ Open Graph چیست. احتمالا تا حالا در سورس صفحات سایت های مختلف، تگ هایی که با عبارت og شروع میشوند را دیده اید. اینها تگ های Open Graph هستند. در مورد فیسبوک، اضافه کردن این تگ به head سایت شما، به فیسبوک کمک میکند که وبسایت شما را به شکل یک آبجکت از نوع آبجکت های خودش ببیند. از طرفی موتور های جستجو مثل گوگل هم وقتی این تگ را بالای سایت شما ببینند، متوجه میشوند که به چه شکل باید با سایت شما برخورد کنند. توضیحات بیشتر در مورد این مسئله خارج از حوصله ی این مقاله است.

اضافه کردن مدیر فیس بوک یا Add Facebook Admin

با استفاده از این امکان شما میتوانید ادمین پروفایل فیسبوک خود یا اپلیکیشنی که برای برند خود ایجاد کرده اید را به سایت خود اضافه نمایید.
برای استفاده از این امکان، کافی است ابتدا به اکانت فیسبوک خود لاگین کنید و سپس در صفحه تنظیمات افزونه، مطابق تصویر زیر بر روی دکمه “اضافه کردن مدیر فیسبوک” کلیک نمایید.

8

و به سادگی تنظیمات را ذخیره کنید.
اگر مراحل را به درستی طی کرده باشید الان باید ادمینی که به افزونه اضافه کردید را در همین صفحه مشاهده کنید.

خوب، حتما متوجه شده اید که در پایین این صفحه تنظیمات دیگری هم وجود دارد. حالا میخواهیم با هم یک قدم جلوتر برویم و در این بخش هم تنظیمات صحیح را اعمال کنیم.

9

پر کردن فیلد های موجود در این بخش توضیحات خاصی لازم ندارد. اما یک نکته در مورد تنظیمات صفحه اصلی، این تنظیمات زمانی به کار میروند که کسی صفحه اصلی سایت شما را به اشتراک بگذارد. در این حالت تصویری که در این بخش تعیین کرده اید به عنوان تصویر نوشته ی به اشتراک گذاری شده و توضیحی که ارائه کرده اید به عنوان توضیح محتوای به اشتراک گذاری شده به کار خواهد رفت.
تصویری هم که در بخش تنظیمات پیشفرض وارد میکنید، زمانی به کار میرود که نوشته ی شما هیچ تصویری نداشته باشد، در آن حالت تصویری که در این بخش مشخص کرده اید به عنوان تصویر محتوای به اشتراک گذاری شده استفاده خواهد شد.

وضعیت لایک ها و به اشتراک گذاری ها

اگر میخواهید کمی سئو در وردپرس را جلو ببرید میتوانید به Facebook Insights مراجعه نموده و بر روی دکمه ی Insights for your Website کلیک نمایید. در صفحه ای که برایتان باز میشود در سمت راست بالای صفحه روی دکمه ی Insights for your website کلیک کنید. یک صفحه ی پاپ آپ برای شما باز میشود که از شما درخواست میکند اطلاعات خود را وارد نمایید.

10

در پایان هم متا تگی که در این پنجره ی پاپ آپ در اختیار شما قرار گرفته را در head سایت خود قرار دهید و تنظیمات را ذخیره کنید. اگر مراحل را به طور صحیح و کامل دنبال کرده باشید، الان باید بتوانید اطلاعات مربوط به سایت خود را در Facebook Insights مشاهده کنید :

11-1

تنظیمات توییتر – Twitter

حالا با هم به تب دوم یعنی توییتر میرویم تا تنظیمات را در آنجا دنبال کنیم.
تنظیمات این بخش بسیار ساده است. کافی است ابتدا گزینه ی Add Twitter card meta data را فعال کنید و سپس نام کاربری توییتر خود را در فیلد “نام کاربری سایت توییتر” وارد نمایید.

12

و حالا در قدم بعدی، تغییرات را ذخیره کنید.

اما در این قسمت از سئو در وردپرس ممکن است این سوال برای شما پیش بیاید که Twitter card چیست. کاری که توییتر کارد انجام میدهد در حقیقت دقیقا مشابه همان Open Graph است که درباره آن صحبت کردیم. به عنوان مثال تصویر زیر را نگاه کنید

:

13

همانطور که میبینید، برخلاف توییت های عادی، محتوای به اشتراک گذاری شده از سایت شما، در صورتی که از توییتر کارد استفاده کرده باشید، از توییت های معمولی طولانی تر بوده و شامل یک تصویر هم میشود. بدیهی است که این امکان میتواند برای وبسایت شما واقعا عالی باشد. پس بدون چون و چرا فعالش کنید و از آن لذت ببرید. 

و اما گوگل پلاس

خوب قبل از اینکه سراغ این بخش از سئو در وردپرس برویم اول باید بدانیم که تفاوت Google+ Author با Google+ Publisher در چیست.

Google+ Author یا نویسنده ی گوگل پلاس

Google+ Author که در ترجمه ی فارسی این افزونه، معادلش همان نویسنده صفحه اصلی است، همانطور که از نامش هم بر می آید، همان کسی است که نویسنده ی وبسایت است و یک اکانت گوگل پلاس هم دارد. اگر میخواهید امکان معرفی خود به عنوان نویسنده ی یک وبسایت، به گوگل را داشته باشید، ابتدا باید آدرس سایت خود را در پروفایل گوگل پلاس خود در بخش Contributor to اضافه کرده باشید. اتفاقی که پس از اعمال تنظیمات کامل در این رابطه می افتد این است که تصویر شما در نتایج جستجو در کنار نتیجه ای که از سایت شما به نماش در آمده، نشان داده میشود.

Google+ Publisher یا صفحه انتشار در گوگل پلاس

زمانی که شما میخواهید برای خود برند سازی کنید (که اتفاقا کار بسیار خوبی هم هست) استفاده از پروفایل گوگل پلاس کافی نخواهد بود و برای این کار باید یک صفحه برای خود ایجاد نمایید. ما به این صفحه Google+ Publisher میگوییم. البته جزئیات موجود درباره این مورد بسیار زیاد است اما شما به همین توضیحات بسنده کنید.

چگونه این افزونه را برای استفاده از گوگل پلاس تنظیم کنیم؟

خب، حالا که تفاوت نویسنده ی گوگل پلاس و صفحه ی انتشار در گوگل پلاس را متوجه شدیم، زمان آن میرسد که به سراغ کانفیگ افزونه برویم. قبل از هر کاری به پروفایل خود در وردپرس مراجعه کنید و در قسمت GooglePlus آدرس صفحه ی گوگل پلاس خود را وارد نمایید.

حالا دوباره به بخش تنظیمات “اجتماعی” در افزونه بازگردید و در قسمت “نویسنده صفحه اصلی” نام کاربری خود را انتخاب کنید و در قسمت صفحه انتشار در گوگل نیز آدرس صفحه ای که ایجاد کرده اید را وارد کنید. (البته اگر ایجاد کرده اید)

14

و در پایان هم تنظیمات را ذخیره کنید.

در پایان این بخش از سئو در وردپرس ….
اگر تنظیمات گوگل پلاس را به درستی و با حوصله انجام داده باشید خواهید دید که به مرور گوگل به اکانت شما به عنوان یک نویسنده ارزش بیشتری میدهد و رفته رفته در نتایج بالاتری از جستجو ظاهر میشوید. به طور کلی با اضافه کردن تگ اطلاعات Open Graph و تگ اطلاعات Twitter Card هم توانستیم در زمینه ی سئو یک قدم جدید به جلو برداریم.

بخش سوم:

نقشه های XML سایت (XML Sitemaps):

اگر با نقشه های سایت آشنا نیستید اجازه بدهید در آموزش جامع سئو اول ببینیم نقشه های سایت چه هستند و به چه دردی میخورند. ویکیپدیا در این رابطه اینطور توضیح میدهد :

نقشه وب‌گاه برای موتورهای جستجو،فایل XML از سایت است که ساختار وب سایت شما را نشان می دهد که باعث آسان‌تر شدن کشف صفحات موجود در سایت شما توسط ربات های موتورهای جستجوگر می شود.

همانطور که احتمالا تا حالا متوجه شده اید، افزونه ی WP SEO by Yoast در کنار تمامی کارهای دیگری که به شکل عالی برای شما انجام میدهد، میتواند نقشه های سایت شما را نیز به شکل بی نقصی تولید نماید تا شما بتوانید آنها را در اختیار موتورهای جستجو قرار دهید. اما سوال اینجاست که چرا این کار به شکلی بی نقص توسط این افزونه انجام میشود؟ و پاسخ این است که بخاطر اینکه نقشه های سایت شما میتوانند با افزونه ی شما ارتباط برقرار کنند.

شاید جملاتی که الان مطرح کردم برای شما واضح نباشند و احتمالا الان دارید از خودتان میپرسید که برقراری ارتباط بین نقشه های سایت و افزونه به چه معناست و چه مفهومی میتواند داشته باشد. اجازه بدهید این مورد را برایتان در سئو در وردپرس کمی باز تر کنم. فرض کنیم که شما در وبسایتتان برای تولید نقشه های سایت از یک افزونه ی جدا از افزونه مخصوص به سئوی خود استفاده کنید. اتفاقی که در این حالت می افتد این است که مثلا شما می آیید و یک نوشته یا یک دسته بندی و یا هر قسمت دیگری از وبسایتتان را noindex یا nofollow میکنید. افزونه ی سئو این تغییرات را برای شما به درستی اعمال میکند و هرگاه بات گوگل به سایت شما بیاید به آن میگوید که مثلا این پست برای نگاه کردن تو نیست و یا لینک هایش را دنبال نکن و … اما از آنجایی که افزونه ای که نقشه های سایت شما را تولید میکند از این موضوع بی خبر است، نوشته های شما کماکان در نقشه ی سایت شما لیست میشوند و اینجاست که شما گوگل را دچار سردرگمی میکنید. گوگل هم وقتی این وضع را میبیند، ارزش و رنک سایت شما را کاهش میدهد و بدون شک این چیزی نیست که شما میخواهید.

اما وقتی افزونه ی سئوی شما کار تولید نقشه های سایت را نیز به عهده بگیرد، دقیقا بر اساس تنظیماتی که شما بر روی نوشته ها، دسته ها و هر محتوای دیگری بر روی سایتتان اعمال کرده اید، نقشه های وبسایت را برای شما تولید میکند و همانطور که حتما تا حالا متوجه شده اید، دیگر مشکلی که در بالا توضیح دادیم پیش نمی آید. بنابراین پیش از هر چیز به شما توصیه میکنم وقتی در وبسایت خود از افزونه ی سئو استفاده میکنید، اصلا به سراغ افزونه های تولید سایت مپ نروید و سعی کنید از امکانات درون ساخت افزونه ی سئو استفاده نمایید.

تنظیمات نقشه های XML سایت:

برای دسترسی به تنظیمات نقشه های سایت، کافی است از منوی سئو به زیر منوی “نقشه های XML سایت” مراجعه کنید. چیزی که در این بخش از سئو در وردپرس مشاهده خواهید کرد، احتمالا مشابه تصویر زیر خواهد بود.

15-220x300

برای شروع، پیش از هر چیز باید نقشه های سایت را فعال نمایید، این کار را میتوانید با تیک زدن گزینه ی موجود در زیر بخش “نقشه های سایت” انجام دهید. همانطور که مشاهده میکنید با کلیک بر روی دکمه ی XML Sitemap میتوانید نقشه هایی که برای وبسایت شما تولید شده است را مشاهده نمایید. توجه داشته باشید که تولید نقشه های سایت به صورت کاملا اتوماتیک توسط افزونه برای شما انجام میگیرد و نیازی نیست که شما کار خاصی انجام دهید.

و اما بخش بعدی سئو در وردپرس نقشه های مربوط به نویسندگان است که به صورت “سایت مپ کاربر” در افزونه ترجمه شده است. همانطور که قبلا هم بارها در این باره صحبت کردیم، در صورتی که وبسایت شما تنها یک نویسنده داشته باشد، شما هیچ نیازی به ایندکس کردن آرشیو نویسنده نخواهید داشت. بنابراین در این بخش از سئو در وردپرس هم لازم است که سایت مپ کاربر یا نویسنده را غیر فعال کنید. اما در صورتی که وبسایت شما چندین نویسنده داشته باشد، غیر فعال کردن این گزینه به شما توصیه نمیشود. به هر حال تصمیم با شماست و شما باید ببینید که نیاز وبسایت شما چیست و بر اساس آن تنظیمات را ادامه دهید.

در بخش تنظیمات عمومی، گزینه هایی که میبینیم، پینگ یاهو و پینگ سایت ask.com است. فعال کردن این گزینه ها باعث خواهد شد که وردپرس، پس از اینکه شما محتوایی جدید در وبسایت خود ارسال میکنید، با پینگ کردن این دو وبسایت، آنها را از ارسال مطلب جدید شما آگاه نمایند. بدیهی است که این کار به ایندکس شدن مطالب شما در وب کمک میکند. من شخصا همیشه این گزینه ها را فعال میکنم.

در بخش بعدی “محروم کردن انواع مطالب” یا exclude post types را داریم. تیک زدن دو گزینه اول کاملا از منطق دور است (مگر اینکه شما یک کار فضایی عجیب انجام داده باشید!) بدیهی است که شما نوشته ها و برگه هایتان را ایجاد میکنید تا ایندکس شوند! اما به هر حال باز هم وبسایت شماست و تصمیم شما. اما در رابطه با گزینه ی سوم. در مورد attachment ها شما نیازی ندارید که آنها در نقشه های سایت خود قرار دهید. از طرفی هم اگر پیش تر در تنظیمات اولیه ی افزونه، رسانه ها را noindex کرده باشید، در این قسمت از سئو در وردپرس هم لازم است که آنها را از ظاهر شدن در نقشه های سایت محروم کنید.

توجه داشته باشید که منظور ما از attachment همان صفحه ی attachment در وردپرس است که معمولا تصویر را در قالب یک صفحه به نمایش میگذارد. معمولا این صفحه چیزی بجز یک تصویر و قالب عادی وبسایت شما را در بر نمیگیرد. بنابراین اگر مطلب یا محتوای خاصی به این صفحه اضافه نکرده اید، نیازی هم نیست که این صفحه در موتور های جستجو ایندکس شود.

و اما در ادامه بخش “مانع شدن از طبقه بندی ها” یا Exclude taxonomies میرسیم. اکثر ما مایل هستیم که دسته بندی ها و تگ های ما در گوگل و سایر موتور های جستجو (؟) ایندکس شوند. ممکن است شرایطی وجود داشته باشد که شما مایل باشید کاری کنید که موتور های جستجو برای نوشته ها و صفحه ی اصلی سایت شما بیشتر اهمیت بدهند و آنها را به عنوان محتوای اصلی وبسایت شما در نظر بگیرند. در این حالت میتوانید با فعال کردن گزینه های مربوطه در این بخش، مانع از نمایان شدن این بخش ها در نقشه های سایتتان شوید.

و آخرین تنظیم مربوط به “ورودی در هر صفحه” یا Entries per page است. در این رابطه بهترین و کوتاه ترین توضیح این است که “آن را خالی بگذارید و به آن دست نزنید مگر اینکه میدانید چه کار میکنید” بنابراین اگر میدانید چه کار میکنید، عدد دلخواه خود را در این بخش وارد نمایید.

توجه : بعد از اعمال تنظیمات دلخواه، لازم است که نقشه های سایت خود را مجددا به گوگل و بینگ ارسال کنید. توجه کنید که در حالتی که از افزونه ی WordPress SEO by Yoast جهت تولید نقشه های سایت استفاده کرده باشید، آدرس نقشه ی سایت شما به شرح زیر

16

حتما توجه داشته باشید که آدرس فوق تنها یک ایندکس است که نقشه های سایت شما را لیست میکند. بنابراین نباید این آدرس را به طور مستقیم به موتور های جستجو ارسال نمایید، بلکه باید بر حسب نیاز خود، نقشه هایی را که در این ایندکس لیست شده اند مورد استفاده قرار دهید. این نقشه ها شامل نقشه ی نوشته ها، برگه ها، دسته بندی ها و … هستند و شما میتونید هر یک از این نقشه ها را که مایل هستید، به موتور های جستجو ارسال نمایید. توجه داشته باشید که نام این نقشه ها و آدرس آنها همواره ثابت است و با هر بار آپدیت وبسایت شما، نقشه ی مربوطه نیز بروزرسانی خواهد شد. بنابراین موتورهای جستجو همواره میتوانند با نگاه کردن به محتوای نقشه ی سایت شما، از محتوای جدید اضافه شده به سایت آگاه شوند و آن را به ایندکس خود بیافزایند.

پیوندهای یکتا (Permalinks):

پیوند های یکتا یا Permalinks که از ترکیب دو واژه ی Permanent و link ایجاد شده اند (که معلوم نیست برای چه به آنها پیوند یکتا میگویند در حالی که ترجمه ی آنها پیوند پایدار است!) ساختار url نوشته های شما را نشان میدهند. در واقع به نقل از ویکیپدیا میتوان گفت پیوند های یکتا راهی برای دسترسی به نوشته های شما هستند، وقتی که از صفحه ی اصلی، به آرشیو منتقل شده اند.

17-253x300

برای دسترسی به این بخش کافی است از منوی “سئو” به زیر منوی “پیوند های یکتا” مراجعه کنید. آنچه در این بخش مشاهده خواهید کرد مشابه تصویر بالا خواهد بود. تنظیمات موجود در این بخش به طور کلی واضح هستند و نیاز به توضیحات خاصی ندارند. بنابراین تنظیمات این بخش از آموزش جامع سئو را به صورت خلاصه و سریع با شما مرور می کنیم.

گزینه ی اول یا تهی کردن مبنای دسته از نشانی دسته ها باعث خواهد شد که عبارت category که به صورت پیشفرض در آدرس دسته های شما نمایش داده میشود، از آدرس ها حذف شود.

گزینه ی بعدی یک اسلش به انتهای آدرس نوشته ها و برگه های شما می افزاید. ارائه توضیح در این رابطه و اینکه آیا این کار مفید است یا خیر از حوصله ی این بحث خارج است. اما اگر به دنبال توصیه میگردید، ما شخصا اعتقادی به اسلش در انتهای url نداریم و در یکی دو مورد هم نتایج عجیب و غریبی از اسلش های انتهای url در وردپرس دریافت کرده ایم!

کاری که گزینه “حذف کلمات زائد از پیوند یکتا” این است که اصطلاحا StopWord ها را از پیوند های یکتای شما حذف میکند. مطمئن نیستم که آیا این ویژگی در زبان فارسی هم کار میکند یا خیر ولی اگر url های شما انگلیسی باشند کلماتی مرسومی که چندین بار در آدرس شما نوشته شده باشند (مثلا the) از آدرس حذف خواهند شد.

در صورتی که در مراحل قبلی از ایندکس کردن فایل های پیوست جلوگیری کرده اید و آنها را به حالت noindex در آورده اید بهتر است گزینه ی بعدی یعنی “تغییر مسیر نشانی فایل پیوست به نشانی پست مادر” را فعال نمایید تا در صورت باز کردن صفحه ی مربوط به attachment ها، کاربر به پستی که در برگیرنده ی پیوست است، هدایت شود.

در ادامه حذف ?replytocom به شما در زمینه ی بهبود خزیدن بات های موتور های جستجو در وبسایتتان کمک خواهد کرد.

در مورد دو گزینه ی آخر توضیح خاصی ارائه نمیکنم چون در حالت عادی استفاده از آنها توصیه نمیشود و خصوصا تنظیم اول ممکن است بعدا برای شما دردسر آفرین هم بشود.

پیوند های داخلی (Internal Links):

بخش پیوند های داخلی در افزونه ی WordPress SEO by Yoast یکی از بخش های مورد علاقه ی ما در آموزش جامع سئو در وردپرس است. شما در این بخش میتوانید بدون هیچ زحمتی، به سایت خود نان ریزه اضافه کنید. 

تنظیماتی که در تصویر بالا مشاهده میکنید، برای این بخش تنظیمات مناسبی هستند. البته مجبور نیستید از آنچه در تصویر آمده پیروی کنید و میتوانید تنظیمات دلخواه خود را در این بخش اعمال کنید. در آخر هم تنظیمات را ذخیره کنید و کدی که در پایین صفحه به شما نمایش داده شده است را در قسمتی از قالبتان که مایل هستید نان ریزه ها در آنجا به نمایش در بیایند قرار دهید. بدیهی است که در صورت نیاز میتوانید جهت تغییر حالت نمایش، CSS بخش مربوط به نان ریزه ها را تغییر داده و سفارشی کنید.

RSS – فید یا خوراک

عموم افراد با RSS فید و کاربرد آن آشنا هستند ولی اگر تازه کار هستید و در این باره اطلاعی ندارید، ویکیپدیا فید یا خوراک را به شکل زیر توضیح میدهد :

خوراک یک سند (اغلب بر پایهٔ ایکس‌ام‌ال) است که شامل گزینه‌های کوتاه درونمایه به‌همراه یک پیوند به نسخه بلندتر آن‌ها است. دو نوع اصلی خوراک، آراس‌اس و اتم می‌باشند. هم‌اکنون وب‌نوشت‌ها و وب‌گاه‌های خبری، منابع اصلی خوراک‌ها به شمار می‌روند، همچنین خوراک‌ها برای پیگیری وضعیت آب‌وهوا، فهرست‌های برترین‌ها و آخرین نتایج جست‌وجو نیز کاربرد دارند.
خوراک وب یا به اختصار خوراک(به انگلیسی: web feed) یا فید یک قالب داده است که به کاربران اجازه می‌دهد محتویاتی که مرتباً به‌روز می‌شوند را به‌راحتی پیگیری نمایند.
به‌صورت معمولی چگونگی کاربرد یک خوراک بدین‌گونه‌است که تولیدکنندگان محتوا، یک پیوند به کاربر می‌دهند تا کاربر با معرفی پیوند به برنامهٔ خوراک‌خوان خود، هنگام به‌روز شدن خوراک، درونمایه‌های تازه‌ای که به خوراک افزوده شده‌است را دریافت کند.

برای دسترسی به تنظیمات RSS کافی است از منوی “سئو” به زیر منوی RSS مراجعه کنید.

18-300x191

تنظیمات موجود در این بخش میتواند دو نوع کاربرد برای شما داشته باشد. اول اینکه میتوانید در فید خود اعلام کنید که مثلا این مطلب ابتدا در وبسایت شما پدیدار شده است و یا مثلا میتوانید یک نوشته یا یک توضیح خاص را به ابتدا یا انتهای خروجی فید خود بیافزایید. و اما از آنجایی که تنظیمات این بخش، کد HTML را نیز قبول میکنند، کار جالبی که میتوانید در این قسمت از سئو در وردپرس انجام دهید این است که از طریق این تنظیمات به ابتدا یا انتهای خروجی فید خود، تبلیغ اضافه کنید. به همین سادگی به همین خوشمزگی! متغیر های مجاز برای استفاده در این بخش، در پایین صفحه قابل مشاهده هستند که میتوانید بر اساس نیاز در قسمت های مختلف، آنها را نیز به کار ببرید.

درون ریزی و برون ریزی (import and export)

برای دسترسی به این بخش میتوانید از منوی سئو به زیر منوی “درون ریزی و برون ریزی” مراجعه کنید.

19

امکانات موجود در این بخش به شما اجازه میدهد که در صورتی که پیش از افزونه ی WordPress SEO by Yoast از افزونه ی سئوی دیگری استفاده میکردید، تنظیمات از افزونه ی قبلی به افزونه جدید درون ریزی کنید. توصیه ای که در این قسمت از آموزش جامع سئو در وردپرس به شما میشود این است که یکبار تنظیمات را درون ریزی کنید، سپس بررسی کنید که تنظیمات به درستی درون ریزی شده باشند. سپس به بخش درون ریزی بازگردید و این بار درون ریزی را با انتخاب گزینه ی “حذف اطلاعات قدیمی بعد از درون ریزی؟” انجام دهید. توجه داشته باشید که اطلاعاتی که از پیش در افزونه وجود داشته باشند دوباره نویسی نخواهند شد (duplicate content مشاهده نخواهید کرد)

در عین حال شما این انتخاب را دارید که تنظیمات فعلی افزونه را برای استفاده در نصب های بعدی وردپرس، برون ریزی نمایید.

Bulk Title Editor و Bulk Description Editor

این دو بخش هرچند بسیار کاربردی هستند ولی نیاز به هیچگونه توضیح خاصی ندارند. با استفاده از این دو منو میتوانید عناوین نوشته ها و توضیحات آنها را به صورت گروهی ویرایش کرده و همه را با هم به سادگی ذخیره کنید. بنابراین اگر تا امروز عناوین و توضیحات مطالب را به درستی انتخاب نکرده اید، مراجعه به این دو منو میتواند شروع خوبی برایتان باشد.

ویرایش فایل ها

آخرین منوی موجود در افزونه، منوی ویرایش فایل هاست. شما در این بخش این امکان را دارید که فایل های robots.txt و .htaccess خود را به صورت مستقیم مشاهده کرده و ویرایش نمایید. البته بدیهی است که این فایل ها باید موجود بوده و قابل نوشتن باشند. (همه فایل .htaccess را داریم ولی بعضی از افراد ممکن است فایل robots.txt را نداشته باشند) بنابراین نکته ی خاصی در رابطه با این بخش وجود ندارد بجز اینکه امکان دسترسی به این دو فایل را برای شما ساده تر کرده و امکان ویرایش سریع آنها را برای شما فراهم میکند. توصیه میکنم به هیچ عنوان بی دلیل دست به ویرایش این فایل ها نزنید و در صورتی که تازه کار هستید، همیشه قبل از ویرایش این فایلها و خصوصا فایل .htaccess یک بکاپ از آن را ذخیره کرده و سپس شروع به ویرایش فایل نمایید.

و در پایان
خوب، در اینجا به پایان آموزش جامع سئو در وردپرس و تنظیمات افزونه WordPress SEO by Yoast میرسیم. امیدوارم که سئو در وردپرس برای شما مفید بوده باشند.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید: @mashhadit_group

به نقل از سایت (mrcode) – باز نشر گروه فناوری اطلاعات مشهد آی تی

ارسال پاسخ