سئو وب سایت راهکارهایی دارد که پیوسته در حال تغییر و به روز رسانی است و شرکت ها و مدیران وب سایت ها لازم است با در نظر گرفتن استراتژی های مناسب برای بهینه سازی وب سایت خود، با این تغییرات همراه شوند.

سئو وب سایت چه فاکتورهایی را شامل می شود؟

۱. محتوای وب سایت

یکی از مهمترین فاکتورها در سئو وب سایت برای کسب رتبه بهتر تولید محتوای جدید است به صورتی که افراد آن محتوا را ناب درنظر بگیرند و برای به اشتراک گذاری آن اقدام کنند. لازم است به مطالب و محتوایی که در وب خود قرار می دهید توجه کنید تا با کیفیت، تازه، همراه با تصویر و بدون کپی برداری از دیگر منابع باشد.

۲. به تصاویر اهمیت ویژه ای بدهید

استفاده از تصاویر و ویدئو ها در جذاب و با کیفیت تر شدن مطالب نقش به سزایی دارند. موتورهای جستجو مانند انسانها درک ندارند که متوجه تصاویر شوند، بهتر است با صفت alt و title این مورد را به آنها بفهمانیم. همچنین باید نام تصاویر، مرتبط و هم موضوع با تصاویر انتخاب شود. موتورهای جستجو نام های مرتبط با تصاویر را نیز در نظر می گیرند.

همچنین کاهش حجم تصاویر نیز نقش مهمی در سئو وب سایت دارد.

۳. استفاده از نسخه موبایل وب سایت

نتایج تحقیقات جدید نشان می دهد که امروزه افراد ۱.۸۵ ساعت از روز خود را با موبایل می گذارنند که این زمان بیش از نیم ساعت از سال ۲۰۱۲ افزایش داشته است. استفاده از طراحی سایت واکنش گرا که آن را قابل نمایش از طریق موبایل و تبلت می کند، در سئو وب سایت نقش به سزایی دارد.

۴. سرعت بارگزاری و آپتایم سایت

سرعت بارگزاری صفحات در بالا و یا پایین آمدن میزان رتبه و رضایت بازدیدکنندگان تاثیر به سزایی دارد. یک عامل مهم در سرعت لود سایت و بخصوص آپتایم سرور، استفاده از میزبان هاستینگ مناسب و معتبر است. دقت در انتخاب شرکت میزبان و خرید سرویس میزبانی مناسب با بررسی تمام جوانب، تاثیر بسزایی در سرعت و آپتایم سایت شما خواهد داشت.

یکی دیگر از عواملی که باعث سرعت لود صفحه می شود، حجم تصاویر است. می توانید حجم تصاویر را با ذخیره سازی ابزار Save for web انجام دهید و یا تصاویر کوچک در سایت قرار دهید و به تصاویر بزرگ ارجاع دهید که با تگ <a> این عملیات انجام می شود.

۵. تمرکز بر عبارات کلیدی و نزدیک به زبان محاوره

شناسایی اینکه بازار هدف سایت شما ممکن است چه کلمات کلیدی و یا چه عباراتی برای جستجو وارد کنند، بسیار مهم است. امروزه کاربران دیگر دنبال کلمات کلیدی نیستند، بلکه عبارات و یا سوالاتی را جستجو می کنند. بنابراین لازم است به کلمات کلیدی طولانی تر و مترادف و همچنین عبارات محاوره ای نیز توجه کنید.

۶. ارتباط با انواع شبکه های اجتماعی

حضور و فعالیت و معرفی سایت در شبکه های اجتماعی همچون Facebook ،Twitter و می تواند به رشد مخاطبان و افزایش رتبه دهی وب سایت کمک شایانی کند. نظرات و تعداد به اشتراک گذاری و پسندیده شدن در شبکه های اجتماعی به سئو وب سایت رتبه و اعتبار می بخشد.

۷. تمرکز روی بازگشت سرمایه(ROI) و توسعه کسب و کار

بهتر است به جای اینکه به رتبه بالاتر در کلمات کلیدی بیاندیشید تمرکز خود را روی عواملی که باعث بازگشت سرمایه و توسعه کسب و کار شما می شود قرار دهید. چه بسا سایت شما در بسیاری از کلمات کلیدی رتبه برتر داشته باشد، ولی هیچکدام از آن کلمات باعث ROI نشود. بنابراین لازم است با پرداختن به محتوا و لینک دهی موثر و همینطور با کمک مکانیزم های تجزیه و تحلیل رقبا به توسعه کسب و کار،‌ جذب و رضایت مندی مشتری و افزایش فروش اقدام کنید.

۸. به موتورهای جستجوی دیگر هم توجه کنید

اگر چه امروزه موتور جستجوی Google بیشترین استفاده را دارا می باشد، اما مرورگر پر قدرتی همچون فایرفاکس به صورت پیشفرض از موتور جستجوی Yahoo استفاده می کند. بنابرین لازم است علاوه بر موتور جستجو Google توجه خود را به دیگر موتورهای جستجو همچون Yahoo و bing نیز معطوف کنید.

۱۰. استفاده از Link Building

موتور های جستجو به مطالبی که به مطالب مرتبط با آن لینک شده باشد، بسیار توجه می کنند. توجه کنید که لینک شدن کلمات کلیدی کافی نیست بلکه موضوع مطالب نیز باید مرتبط با فضای کاری وب سایت باشد. لازم است این لینک ها تا حد امکان کوتاه باشد و لینک ناقص نباشد زیرا هر یک از این لینک ها یک ارجاع به وب سایت شما است و برای شناخت و اعتبار آن بسیار موثر است.

۱۱. استفاده از پروتکل امن https

استفاده از پروتکل https که امنیت را برای وب سایت شما فراهم می کند امروزه مورد توجه Google برای رتبه دهی به وب سایت ها قرار گرفته است. این امنیت در بسیاری از حوزه های مجازی از جمله حوزه حفاظت از اطلاعات کاربران و خرید و فروش اینترنتی باید اعمال شود.

۱۲. اعتبار دامنه

موتورهای جستجو به دامنه هایی که تاریخ انقضای آنها نزدیک باشد اطمینان نخواهند کرد. برای جلب اعتماد لازم است دامنه حداقل ۳ سال اعتبار داشته باشد تا ماندگاری آن مورد تایید قرار گیرد.

۱۳. پارک دامنه نکنید

پارک کردن یک یا چند دامنه روی هاست باعث می شود این کار شما به عنوان کپی تلقی شود. زیرا پارک کردن دامنه یعنی داشتن دو یا چند نام دامنه با یک محتوا که از دید Google اصلا این کار درست نیست و باعث کاهش رتبه شما می شود.

سخن پایانی:

استفاده از استراتژی مناسب برای بهینه سازی وب سایت می تواند به شرکت و یا برند شما اعتبار و رتبه ببخشد. امروز زمان آن رسیده است که به بهبود ROI و نیاز انسان بیاندیشید و به فکر ربات های جستجو گر نباشید.

به نقل از منبع (webramz ) – باز نشر گروه فناوری اطلاعات مشهد آی تی

ارسال پاسخ