راه اندازی ویپ (VoIP)

راه اندازی ویپ (VoIP) با فراهم شدن بستر شبکه‌های توانا و کارآمد توسط مراکز فناوری اطلاعات و قابلیت‌های روزافزون آنها مورد توجه بسیاری از مدیران مراکز و سازمان‌های مختلف قرار گرفت. ویپ (VoIP) مخفف عبارت Voice Over Internet Protocol است که با نام تلفن اینترنتی یا تلفن IP نیز از آن یاد می شود. این تکنولوژی امکان استفاده از شبکه به منظور برقراری مکالمات تلفنی را فراهم می‌نماید و در مقایسه با تلفن‌های سنتی مبتنی بر خطوط سیم، از فناوری دیجیتال استفاده می‌کند. در فناوری ویپ (VoIP)، ابتدا صدای دیجیتال شده در بسته‌های اطلاعاتی IP قرار می‌گیرد و پس از ارسال در مقصد مجددا به صدا تبدیل می‌‌شود.

راه اندازی ویپ

مزایای استفاده از ویپ (VoIP) نسبت به PSTN (شبکه تلفنی سوییچ عمومی)

در زمان استفاده از خطوط PSTN، کاربران عملا هزینه زمان استفاده شده توسط شرکتی که مدیریت خط PSTN را برعهده دارد، پرداخت می‌نمایند و هر اندازه که بیشتر با تلفن صحبت نمایند هزینه بیشتری را نیز باید پرداخت نمایند. علاوه بر این، نمی‌توان به طور همزمان با بیش از یک شخص گفتگو نمود. در فناوری ویپ (VoIP) می توان هر زمان و با هر شخصی گفتگو نمود. مکالمه برقرار شده تا زمان دلخواه می‌تواند ادامه یابد. علاوه بر این، در یک زمان با چندین نفر گفتگو نمود و داده هایی اعم از تصاویر، ویدئو و غیره را مبادله کرد.

با راه اندازی ویپ (VoIP) قادریم تا بسته‌های دیجیتالی را که تنها حاوی مکالمات طرفین است روی خطوط تلفن ارسال کنیم و از ارسال پیوسته داده‌ها شامل کل زمان مکالمات و سکوت میان آنها جلوگیری کنیم. این امر اساس کار شبکه های سوییچ تلفنی بسته را تشکیل می‌دهد. بنابراین شبکه‌های تبادل داده نمی‌توانند از سیستم سوییچ مداری استفاده کنند، بلکه برخلاف آنها که ارتباط را بطور پیوسته برقرار می‌سازند، طول هر ارتباط به شکل مقطع و براساس حجم داده‌های تشکیل دهنده هربسته، تعیین و برقرار می‌شود، این روند به شکل زیر انجام می شود:

 1. رایانه (فرستنده)، داده‌ها را به شکل بسته‌های کوچک در آورده و یک نشانی که بیانگر مشخصات مقصد مورد نظر است به آن الصاق می‌کند.
 2. هر بسته شامل اطلاعاتی است که می تواند از فایل‌های موسیقی، تصویر، متن و یا نامه الکترونیکی تشکیل شده باشد.
 3. رایانه فرستنده هر بسته را برای نزدیک‌ترین روتر موجود در شبکه ارسال می‌کند، روتر فوق نیز پس از دریافت بسته آن را به نزدیک‌ترین روتر به رایانه مقصد، منتقل کرده و از آنجا برای رایانه مقصد ارسال می‌شود.

از دیگر مزایای راه اندازی ویپ (VoIP) می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • در صورتی که شما یک شبکه کابلی آماده داشته باشید و در صدد راه‌اندازی سیستم VoIP باشید، دیگر به‌ازای هر تلفن تحت شبکه، دیگر نیازی به کابل کشی مجدد ندارید.
 • انتقال امکانات IP-PBX و یا خطوط PSTN را به مکان‌های دیگر در سیستم های VoIP امکان پذیر است.
 • در سیستم های VoIP، علاوه بر صدا می‌توان تماس تصویری نیز برقرار نمود. همچنین کیفیت صدا در این نوع سیستم خیلی بهتر از سیستم های PSTN است.
 • از نظر برقرای تماس‌های تلفنی با امنیت بالا، سیستم‌های VoIP دارای امنیت خیلی بالاتری نسبت به سیستم های PSTN می باشند.
 • تمام تماس های داخلی یک سازمان، حتی اگر در چندین شهر یا کشور باشند رایگان خواهد بود.

آشنایی با تجهیزات ویپ (VoIP)

راه اندازی ویپ

IP-PBX در ویپ

(PBX: Private Branch Exchange) دستگاه‌های تلفن مرکزی یا سانترال‌ها هستند که در شرکت‌ها و سازمان‌ها نقش اساسی در ایجاد ارتباطات تلفنی بر عهده دارند. این دستگاه‌ها خطوط تلفن‌های داخلی را به صورت آنالوگ یا دیجیتال بروی زوج مسی تلفن فراهم می‌نمایند. قابلیت‌های این دستگاه‌ها برای کاربران فعلی این سیستم شناخته شده است؛ که مهمترین آن فراهم کردن خطوط تلفن داخلی است. با استفاده از فناوری ویپ (VoIP) این دستگاه‌ها به عرصه نوینی وارد شده‌اند. اساس این تحول در اثر استفاده این فناوری از شبکه‌هایی مانند اینترنت است که امروزه در هر نقطه‌ای قابل دسترس است. ترکیب فناوری VoIP در دستگاه‌های PBX نسل جدید این دستگاهها را به وجود آورده که آن را با نام IP-PBX می‌شناسند. این سیستم علاوه بر آنکه تمام امکانات سیستم‌های تلفن سانترال را پشتیبانی می‌کند امکانات بسیار متنوع دیگری را نیز فراهم کرده است. از جمله آن می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • امکان برقراری تماس چندین کاربر (Video/Audio) با یکدیگر به صورت کنفرانس
 • استفاده از سیستم های رمزنگاری برای امنیت بیشتر
 • سیستم Voice Mail
 • امکان انتقال تماس‌ها
 • امکان ضبط تمامی مکالمات
 • امکان تعریف فاکس سرور مجازی اختصاصی برای تمام داخلی‌ها
 • امکان تعریف IVR (پاسخگویی خودکار)
 • امکان Call Back برای تماس از بیرون با سیستم از طریق تلفن
 • امکان گرفتن پشتیبان از تنظیمات سیستم، مکالمات، گزارشات و بازگرداندن آن در مواقع نیاز
 • امکان تعریف موزیک انتظار متفاوت برای تک تک داخلی‌ها
 • امکان اینترکام و پیج کردن تمام داخلی ها با یکدیگر به صورت همزمان و تک تک
 • استفاده از مکانیزم های فشرده سازی مکالمات برای کاهش قابل ملاحظه پهنای باند

راه اندازی ویپ

انواع تلفن‌

IP Phone

تلفن های IP بهترین گزینه برای سیستم‌های مبتنی بر IP-PBX می‌باشند. دکمه‌های این تلفن‌ها قابل برنامه‌ریزی اند که امکانات بسیاری را در اختیار کاربر قرار می دهد. بعضی از انواع این تلفن‌ها چندین ورودی خط تلفن دارند که با این ویژگی میتوانید بیشتر از یک تماس به داخلی ها را مدیریت کنید.

Analog Phone

تلفن‌های آنالوگ، تلفن‌های معمولی هستند که به خط تلفن وصل می‌شوند. در حالت عادی نمی‌توان از این تلفن در کنار IP-PBX استفاده کرد. برای این امر نیاز است از دستگاه ها و یا کارت هایی که دارای پورت FXS هستند استفاده نمود.

Soft Phone

نرم‌افزاری است که برروی PC، لپ تاپ یا Smart phone ها نصب می‌شوند و تحت SIP یا IAX با IP-PBX ارتباط برقرار کرده و مانند یک IPPhone عمل می‌کند. برای استفاده از این تلفن‌های نرم‌افزاری، نیاز به اسپیکر، میکروفن و یا هدست است.

از نمونه Soft Phone های معتبر، می‌توان به Xlite، Express talk، Zoiper و غیره اشاره نمود. این تلفن‌ها برای اکثر پلتفرم‌ها مثل لینوکس، مک و حتی ویندوز در دسترس می‌باشند.

ویپ گیت وی (VOIP Gateway)

یک VOIP Gateway اتصال سیستم تلفنی ویپ (VoIP) به شبکه مخابراتی تلفن آنالوگ را امکان پذیر می‌کند. گاهی به این تجهیزات گیت وی‌های IP نیز گفته می‌شود. این گیت وی‌ها وظیفه تبدیل مکالمات تلفنی خطوط تلفن به بسته‌های دیتا را بر عهده دارند. همچنین گیت وی‌ها عکس این عمل را نیز انجام می‌دهند و تماس‌های اینترنتی را به مکالمات تلفنی آنالوگ تبدیل می‌کنند.

(ATA: Analog Telephone Adapter)

این دستگاه‌ها درگاه‌های مبدل تلفن آنالوگ می‌باشند که از طریق آن امکان دسترسی به خطوط PSTN با تلفن‌های آنالوگ معمولی فراهم می‌شود. این مودم‌ها از طرفی با اتصال به شبکه و ارتباط با IP-PBX و تبدیل خطوط VoIP این سیستم به آنالوگ، امکان اتصال گوشی‌های معمولی به این سیستم را فراهم می‌نمایند.

معرفی انواع VOIP Gateway

FXO Gateway

این گیت‌وی ها به خطوط تلفن شهری متصل می‌شوند. به عبارت دیگر تماس‌هایی که از خطوط آنالوگ برقرار می‌شوند، توسط این گیت وی ها به مکالمات ویپ (VoIP) تبدیل می‌شوند و به سمت تلفن‌های ویپ (VoIP) ارسال می‌شوند.

FXS Gateway

این گیت‌ وی ها به گوشی‌های تلفن متصل می‌شوند. به عبارت دیگر این گیت وی ها تماس‌های تلفنی گوشی‌های آنالوگ را بر روی شبکه ارسال می‌کنند.

Digital Gateway

این گیت وی ها که معمولا قیمت بالاتری نیز دارند، از یک طرف به خطوط E1 متصل می‌شوند و از سمت دیگر به شبکه دیتا متصل می‌گردند.

راه اندازی ویپ

همانطور که در توضیحات بالا دیدیم، راه اندازی ویپ (VoIP) مزایای بسیاری دارد که می توان از بستر شبکه به خوبی استفاده نمود. «گروه فناوری اطلاعات مشهد آی تی» با دانش و تجربه در زمینۀ شبکه و سرویس راه اندازی ویپ (VoIP) آمادۀ ارائۀ بهترین راهکارها به شما می باشد. افتخار تیم مشهد آی تی اینست که برای هر سازمان و نهادی مطابق با سیاست های امنیتی و رویکردهای همان سازمان سرویس دهی می کند. اگر تمایل دارید از تکنولوژی VoIP استفاده نمایید و یا ارتباطات خود را به روزرسانی فرمایید، کافی است با مهندسین شبکۀ مشهد آی تی مشورت نمایید.

گروه فناوری اطلاعات مشهد آی تی در کنار شماست…

ارسال پاسخ