پیروزی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶

دونالد ترامپ در میان تعجب همگان، در ۸ نوامبر سال ۲۰۱۶ به عنوان ۴۵ امین رئیس جمهور ایالت متحدۀ آمریکا انتخاب شد. با توجه به اختلاف او با رقبیش در اکثر نظرسنجی ­های اینترنتی، شاید کمتر کسی تصور می­کرد که بتواند گوی سبقت را برباید و کلید کاخ سفید را به چنگ آورد. حال دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا شده و همۀ دنیا در انتظار تغییرات اقتصادی، سیاسی هستند. البته پیش از این رهبر معظم ایران این نتیجه را پیش بینی کرده بودند. به گزارش صدای میانه به نقل از تسنیم، رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دانش‌آموزان که به مناسبت یوم‌الله ۱۳ آبان انجام شد، با اشاره به انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، تصریح کرده بودند: در مناظره انتخاباتی آمریکا، آنکه صریح‌تر گفت بیشتر مورد توجه مردم قرار گرفت؛ آن مرد (ترامپ) چون واضح‌تر و صریح تر گفت مردم آمریکا بیشتر به او توجه کردند.

با اعلام نتایج شمارش آراء، تحولی را در بازارهای جهانی شاهد هستیم. کاهش شاخص ­های بورس در کشورهای مختلف، افزایش قیمت طلا را در پی داشت. یک جملۀ دونالد ترامپ در سخنرانی­های تبلیغاتی­ اش کافی است که بگوید با برخی کشورها تجارت نخواهد کرد. همین جمله خیلی­ ها را از خرید سهام منصرف کرده و به سمت خرید طلا پیش خواهد برد. بورس تهران هم از این تغییرات بی نصیب نماند و شاهد افت شاخص­ بورس بود. این تنها بخشی از تحولات اقتصادی بوده و هنوز تحولات بازارهای بزرگ همچون بازار نفت مانده است. گرچه زلزله ­ای در اقتصاد دنیا رخ نداده، اما این­ ها پیش لرزه­ هایی از نتایج انتخابات کشور آمریکاست.

picture3

اما «برجام» که تنگراه ارتباطی ایران با آمریکاست در کجای این تحولات قرار خواهد گرفت؟

وحید شقاقی اقتصاددان، در این­باره با اشاره به رویکرد دونالد ترامپ به برجام و تاثیری که برجام بر اقتصاد ایران دارد، معتقد است «دونالد ترامپ در دوران تبلیغات، سخنرانی و جبهه ­گیری‌های منفی‌ علیه ایران کرده است که طبیعتا می‌تواند در تمایل سرمایه­ گذاران خارجی برای حضور در کشور تاثیرگزار باشد، ولی این موضوع در بلند مدت تاثیرگزار نخواهد بود. دونالد ترامپ جزء افرادی است که در بخش واقعی اقتصاد و مسکن کار کرده و در نتیجه نگرش او به اقتصاد در داخل آمریکا است.»

البته خیلی از اقتصاد دانان ایرانی، معتقدند که نتیجۀ انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تاثیری بر اقتصاد ایران ندارد. بلکه معتقدند مشکلات اقتصادی ایران به دلیل نبود ساختار مناسب اقتصادی و مدیریت نامناسب است و به گونه ­ای اقتصاد ایران را جدا از اقتصاد جهان می­ دانند!

حال به سراغ کسب و کارهای اینترنتی می­ رویم. با توجه به تغییرات در بازارهای جهانی، کسب و کار در دنیای اینترنت هم از نتیجۀ انتخابات آمریکا بی ­نصیب نخواهد بود. البته تجارت در اینترنت با پیشرفت تکنولوژی و ارائۀ ایده­ های جدید و جذاب همراه است، اما با تغییر شاخص ­های مختلف کسب و کار، تجارت الکترونیک هم تاثیرپذیر است. این مسئله به شکل­ های مختلفی تحلیل می­شود. اگر رویکرد دونالد ترامپ نسبت به ایران عاقلانه باشد و او با توصیۀ محمد جواد ظریف، واقع­ بینانه شرایط دنیا را درک کند، برجام در روند معمول خود به خوبی اجرا خواهد شد. با اجرای درست توافق­ نامۀ هسته ­ای، درهای بکر اقتصاد ایران به روی دنیا باز شده و این همکاری چرخۀ رکود و صنعت را تکان خواهد داد. کمی پارا فراتر می­ گذاریم و به کسب و کارهای اینترنتی فکر می­ کنیم. برای مثال آمازون، ebay و سایر وب­ سایت­ های فروش اینترنتی که تاکنون بطور مستقیم به روی ایران بسته بود، شاید راهی برای ورود به دنیای تجارت الکترونیک ایران باز کند. اگر این بازگشایی انجام شود، فرصت­ ها و تهدیدهای مختلفی را به وجود می­ آورد.

فرصت­ ها

  • دسترسی به محصولات مختلف با برندهای معتبر و اصل
  • امکان خرید آنلاین و مستقیم محصولات با قیمت پایین تر و حذف واسطه­ ها
  • ایجاد رقابت جدی برای صاحبان کسب و کار اینترنتی ایرانی

تهدیدها

  • از بین رفتن بعضی از کسب و کارهای اینترنتی ایرانی
  • افزایش مصرف­ گرایی و لوکس­ گرایی
  • بی­ توجهی مردم به کسب و کارهای الکترونیک کوچک داخلی

 

picture6

اما این تنها درنظر گرفتن یک وجه ماجرا است و اگر فرض کنیم که روند اجرای برجام به حالت ایده آل نرسد، اتفاقات دیگری خواهد افتاد. بطور خاص، کسب و کارهای اینترنتی ایران هم دچار مشکلاتی خواهند شد. اگر بازهم ممنوعیت ورود یک سری محصولات و کالاها به ایران تشدید شود، خیلی از صاحبان کسب و کارهای مختلف اینترنتی با چالش­ های بسیاری روبه ­رو خواهند شد. برای مثال اگر بیشتر محصولات فروش یک فروشگاه اینترنتی برند خاصی باشد، لازم است که دوباره یک بازنگری و تغییر در روند فروش محصولات خود داشته باشد تا طعم ورشکستگی را نچشد. اقتصاد کشور ایران جدای از اقتصاد جهان نیست و کشور ما هم همانند بسیاری از کشورها، توان تولید همۀ محصولات را ندارد و باید به وارد کردن آن­ها فکر کند. کاملا مشهود است که اگر روابط ایران و آمریکا با روی کار آمدن دونالد ترامپ از وضع فعلی بدتر شود، از همۀ جنبه­ های اقتصادی باید تغییراتی را شاهد باشیم. همچنین تاجران و صاحبان کسب وکار در دنیای واقعی و مجازی (اینترنتی) باید برای مواجه شدن با چالش­ ها و ریسک­ ها خود را آماده نمایند تا مبادا از رقیبان عقب بیفتند. یکی از راه­ هایی که همیشه نجات بخش تجارت و کسب و کارهای اینترنتی است، ایده­ های بکری است که می­ تواند بازار را به تسخیر خود درآورد. صاحبان و پیشگامان تجارت الکترونیکی باید مراقب زلزله و پس لرزه­ های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باشند. این امر با توجه به ذائقۀ مشتریان و ارائۀ ایده­ ها و پیشنهادات ناب تسهیل خواهد شد. البته پیاده سازی ایده ها برای جلوگیری از شکست در یک کسب و کار، همیشه به راحتی نیست.

گاهی حضور یک مشاور قوی در حوزۀ کسب و کار آنلاین کمک شایانی به توفیق در روند کسب و کار می کند. شرکت «مشهد آی تی» بصورت فعال در زمینه های تجارت الکترونیکی و کسب و کار آنلاین مشغول به ارائۀ مشاوره و خدمات مختلف است. اگر نیازمند به مشاوره و دریافت خدمات آی تی هستید، با ما تماس بگیرید.

ارسال پاسخ