آموزش طراحی اپلیکیشن اندروید را از همین امروز شروع کنید!

شنیدن واژه “اندروید” چه چیزی را به یاد شما می آورد؟ در ذهن خیلی ها همان ربات سبز رنگ که اصطلاحا لوگو اندروید است تداعی میشود ، بعضی ها یاد بازی های پر طرف دار مثل کلش آف کلنز و…. می افتند و اگر هم فردی آگاه و اقتصادی باشید به یاد درآمدهای میلیونی سازندگان و توسعه دهنده گان اپلیکیشن ها و بازی های اندروید خواهید افتاد.نگاهی به اپلیکیشن بازار و اپ هایی که پرداخت درون برنامه ای یا برون برنامه ای دارند و تعداد نصب های آنها به درستی این موضوع را تایید میکند.

223

به همین خاطر تصمیم گرفتیم سری آموزش های برنامه نویسی اندروید را برای شما به صورت مرحله ای به اشتراک گذاریم، همراه ما باشید:

در این بخش به معرفی سیستم عامل اندروید، تاریخچه اندروید، کنسرسیوم توسعه اندروید، آشنایی با زبان برنامه نویسی اندرویدو معرفی نسخه های مختلف اندروید… خواهیم پرداخت.

سیستم عامل اندروید برنامه ای جامع و کاربردی برای گوشی های موبایل است که به صورت open source  در اختیار علاقه مندان به توسعه قرار گرفت، به طور کلی در این سیستم عامل توسعه دهندگان میتوانند به کد های آن دسترسی داشته باشند و به تکثیر و تولید اپ های مختلف بپردازند.

واژه اندروید به معنی ربات انسان نما است، این سیستم عامل توسط آقای روبین ارائه  و در سال ۲۰۰۵ توسط گوگل خریداری شد . در سال ۲۰۰۷ ابتدا ۳۴ شرکت برای تشکیل کنسرسیوم با هدف ایجاد سیستم برنامه نویسی  open source گرد هم آمدند که گوگل هم جزو این تعداد شرکت ها بود. آموزش طراحی اپلیکیشن اندروید نیازمند داشتن سیستم پیچیده ای نیست بلکه با چند جلسه کلاس آموزشی میتوانید آن را فرا بگیرید.

در نتیجه تشکیل این کنسرسیوم، توانستند SDK ، به معنی پکیج توسعه نرم افزار، مخفف Software Development Kit را ارائه دهند که تمام امکانات مورد نیاز برای طراحی و توسعه اپلیکشن را در بر دارد.از زمان انتشار اولین نسخه این برنامه به تدریج گوشی های اندروید وارد بازار شد که تا به الان میبینیم که علاوه بر موبایل، تبلت ،و …. هم روانه بازار فناوری شد.

پایه برنامه نویسی اندروید جاوا است، و کسانی که به این زبان آشنایی دارند به طبع در نوشتن اپ اندروید توانمند تر هستند.البته برنامه نویسانی که به زبان های دیگر تسلط دارند هم میتوانند اپلیکیشن تحت وب طراحی کنند.

نسخه های مختلف اندروید:
دو نسخه اول اندروید بدون نام انتشار پیدا کرد ( ۱ و ۱٫۱ ) ولی از این نسخه به بعد نام نسخه های اندروید به صورت دسر های میان وعده ای معرفی شد که  در ادامه مطلب به بررسی آن میپردازیم:
اولین نسخه ای از اندروید که با نام معرفی شد ۱٫۵ معروف به کیک فنجانی (Cupcake) است.
دومین نسخه که با نام Donut به معنی پیراشکی منتشر شد ۱٫۵ است.
و نسخه های بعدی به ترتیب نان خامه ی (۲٫۰-۲٫۱) ، ماست یخی (۲٫۲) و نام زنجبیلی(۲٫۳) وارد بازار شد.

با حضور تب لت ها، اندروید نسخه ۳٫۰ Honeycomb (به معنی شانه عسل ) را معرفی کرد .پس از آن نسخه ۴٫۰ با نام Ice cream Sandwich (بستنی حصیری ) که تلفیقی از نسخه ۳٫۰ و دیگر ویژگی ها ی خوب اندروید است طراحی و ارائه گردید. و حال آخرین نسخه اندروید ۴٫۲ Jelly Bean (آب نبات پاستیلی) در اختیار مصرف کنندگان اندروید قرار گرفته است.
ما را در بخش های آموزش طراحی اپلیکیشن اندروید که در مقاله های بعدی ارائه میشود همراهی کنید…

ضمنا برای اطلاع از ویژگی اپلیکیشن های مشهد آی تی و دیگر محصولات آنلاین میتوانید به وبسایت www.shop.MashhadIT.org مراجعه کنید.

5 نظرات

ارسال پاسخ