کارورزی و کارآموزی و شرایط آن در این مقاله بیان شده است…

بسیاری از فارغ التحصیلان رشته ی کامپیوتر در زیرشاخه های مختلف , واحد های مهم و کاربردی را به صورت تئوری در دانشگاه و یا صرفا برای کسب نمره گذرانده اند و از اینکه در دنیای واقعی دانش خود را بکار گیرند و کسب در آمد کنند هراس دارند.

مسلما دانشی را که دانشجو در دانشگاه آموخته, برای ورود به بازارکار کافی نمی باشد و پاسخگوی تمامی نیازهای شرکت و سازمانها نمی باشد. مهم تر از همه اینکه یک فرد تنها در دنیای واقعی کار می تواند اخلاق حرفه ای یک کارشناس کامپیوتر را بدست بیاورد. متاسفانه دانشجویان زیادی را می بینیم که علی رقم جایگاه اصلی خود به عنوان یک مهندس کامپیوتر , با نام منشی در سطح دانش عمومی کامپیوتر ICDL در شرکت و یا اداره ای مشغول به کار می باشند

فقط به صرف اینکه حقوق ثابتی دارند,حاضرند یک کار تکراری و غیر تخصصی رو انجام دهند که نیازی به فکر کردن و خلاقیت ندارد- کسانی که خوشحالند کارت حضور و غیاب خود را زودتر از همه زده اند! در صورتی که شاید تا ساعت ۱۱ ظهر حوصله خودشان هم سر می رود از بیکاری!!

که البته این می تواند ناشی از یک انتخاب نادرست در رشته ی تحصیلی و همچنین نبود یک روش سازنده و کارآمد دراین بازار کار بیمار باشد.

همه ما میدانیم اگر دنبال موفقیت و خوشبختی هستیم باید دنبال کاری باشیم که از آن واقعا لذت ببریم و احساس خوشنودی از انجام آن کار را داشته باشیم, ولی وقتی با دوستان خود در مراکز کاریابی در تماس هستم  به من می گویند کسانی که به آنها مراجعه می کنند دنبال کار در رشته خود نیستن!

آنها صرفا دنبال کاری هستن با حقوق ضمانت شده . واقعا نمی توانم دلیل این انتخاب ها را بفهمم!

واقعیت بازار کار بیان کننده ی این است که هرچه تخصص بیشتر, درآمد نیز به همان تناسب بیشتر میشود. چرا که برای حقوق فرضا ۳۰۰ هزار تومان درماه شغل های زیادی است که مسلما نیاز به هیچ تخصص خاصی ندارند و هرکسی از پس انجام آن برمی آید. در اینجا ما به صراحت ادعا می کنیم که یک مهندس کامپیوتر اگر علاقه مند و کار بلد باشد هرگز با مشکل بی کاری مواجه نخواهد شد چرا که با توجه به پیشرفت روز افزون دنیای رایانه امروزه بیش از هر زمانی به نیروی متخصص نیاز است.تکنولوژی اطلاعات و ارتباطات که مساله ی روز دنیاست مدیون پیشرفتهای چشم گیر رشته ی کامپیوتر است. تاجایی که در کشورهای توسعه یافته پیش بینی می شود به همان اندازه که به نیروی برق وابسته اند به شبکه و اینترنت هم نیز در آینده نیازمند خواهند بود. جالب است بدانید بیل گیتس (رئیس اسبق شرکت مایکروسافت) و لری الیسون(بنیانگذار و مدیر عامل شرکت اوراکل) جزو دو ثروتمند برتر جهان هستند که در زمینه ی IT فعالیت می کنند. معرفی مارک زوکربرگ به عنوان جوان ترین ثروتمند دنیا با ۱۷ سال سن خالی از لطف نیست, او بنیانگذار شبکه ی اجتماعی فیس بوک است. تمامی شبکه های اجتماعی ,مایکروسافت, google,face book و….همه نمونه هایی از پتانسیل بالای دنیای IT برای کار و سرمایه گذاری است که آن را به عنوان پردرآمد ترین شغل روز تبدیل کرده است.

تخصص در کامپیوتر و کسب درآمد

همه میدانیم امروزه در هرکسب و کاری استفاده از کامپیوتر الزامی ست. به طوری که امروزه معاملات مهم و نقل و انتقال پول بین شرکتها و سرمایه گذاران از طریق شبکه های بانکی داخل و خارج کشور توسط اینترنت صورت می گیرد. که البته با این حساب باز هم به تخصص کامپیوتر برمی گردیم.

بنابراین داشتن تخصص در کامپیوتر امروزه جز مهم ترین و پر درآمدترین تخصص ها محسوب میشود. در این راستا گروه مشهد ای تی با هدف توسعه ى کسب و کار و قرار گرفتن هر مهندس کامپیوتر در جایگاه خود با جذب کارآموز و پرورش استعداد و تخصص هر فرد به این مهم دست یافته است. بسیاری از ایده هایی که تا کنون برای دیگران در حد حرف بوده را عملی می کند و به هرکس برحسب نیاز و استعدادها یش کارایی و تخصص لازم را می بخشد. بسیاری از افراد باگذراندن دوره هایی از قبیل MCTIP و CCNA و WEB و MARKETING ….وارد بازار کار میشوند به این توهم که تمام بازار را در دست خواهند گرفت!!

اما واقعیت این است که باید جایی برای آزمون و خطا باشد و این تخصص هارا به مرحله ى عملی و اجرا برساند.

کارورزی و کارآموزی و کسب مهارت در مشهد ای تی

متخصصین مشهد ای تی با ارائه ى پیشنهاد جدید در پیشرفت فناوری اطلاعات پیش قدم خواهد بود. مساله ی حائز اهمیت این است که این گروه در سه شاخه ى اصلی وب, شبکه و تجارت الکترونیک فعالیت دارد و بر این حسب می تواند افرادی را در این شاخه ها تربیت کند و مهارت های لازم را برای ورود به بازار کار به آنها ببخشد. علاوه بر دانش فیزیکی مهارت هایی از قبیل دانش تعامل با مشتری ،رفتار سازمانی، نحوه ی برنامه ریزی و ساختار بندی کار ، اصول گزارش نویسی ، اصول پشتیبانی همگی تکنیک هایی است که در این دوره کار آموزی به آن پرداخته می شود.

بر اساس ارزیابی های روانشناسی و آزمون فنی  و تست شخصیت شناسی کاری  DISK واحد کارگزینی مشهد ای تی کارآموزان را سطح بندی می کند، و بنا به نیاز شما دوره های آموزشی خود را پیشنهاد می دهد که این دوره ها در چند سطح متفاوت طرح ریزی شده

کارورزی و کارآموزی کلاس C: 

مهارت هایی که کارآموز در این سطح کسب خواهد کرد:

آشنایی با اصول اولیه ساختار کاری اداری و شرکتی

شناخت چارچوب کاری

نحوه تعامل با کارفرما , پرسنل و همکاران

آشنایی با شبکه و راه اندازی و پشتیبانی شبکه ,اینترنت , مدیریت سایت های ادارات , مراکز دانشگاهی و..

کابل کشی و داکت کشی . پیکر بندی پسیو شبکه

یادگیری اصول و نحوه ی گزارش نویسی

جمع بندی

با گذراندن دوره کلاس C کارورز می تواند بعنوان پشتیبان سایت دانشگاه  , بیمارستان , آزمایشگاه , مراکز تحقیقاتی  ,شرکتها , مرکز کامپیوتر کارخانه های صنعتی و  ISP ها مشغول بکار شود .

در پایان در صورت رضایت کارفرما و رسیدن به حد مطلوب عملکرد گواهینامه ی دوره ی کارورزی و کارآموزی فنی از طرف گروه فناوری مشهد ای تی به کارآموز اعطا می شود.

کارورزی و کارآموزی کلاس B: 

مهارت هایی که کارآموز در این سطح کسب خواهد کرد:

کارگاه های آموزشی تخصصی  Email Marketing – Content Marketing  – InfoGraphic Marketing – Social Network Marketing

تحلیل جدول کلمات کلیدی و کارشناسی الگوریتم های ربات های خزنده

با گذراندن سطح ۲ ،کارآموز می تواند

کارشناس برندینگ و روابط بین المل شود.

با گذراندن دوره کلاس B کارورز می تواند با اصول اولیه تولید محتوا غیر کپی شده و اصول نویسندگی حرفه ای در حوزه فناوری آشنا شود – چگونگی جمع اوری لیست ایمیل و تولید محتوا ایمیلی که منجر به جذب مخاطب شود – نحوه فعالیت در شبکه های اجتماعی لینکدین-فیسبوک-تویتر-اینستاگرام-تلگرام-لاین را به صورت کاملا علمی فرا خواهید گرفت, نحوه جمع آوری لایک – افزایشFlower -شبکه ارتباطات کاری در لینکدین – پر کردن پروفایل به صورت استاندارد و اصولی – ایجاد کمپین های شبکه های اجتماعی – کار با فتوشاپ و خلق تصاویر داستانی و تبلیغاتی

در پایان این دوره در صورت رضایت کارفرما و  رسیدن به حد مطلوب  عملکرد گواهینامه ی دوره ی کارورزی و کارآموزی فنی از طرف گروه فناوری مشهد ای تی به کارآموز اعطا می شود.

کارورزی و کارآموزی کلاس A : 

مهارت هایی که کارآموز در این سطح کسب خواهد کرد:

  1.  پشتیبانی voip (لینوکس)
  2. پشتیبانی شبکه های بیسیم (میکروتیک)
  3.  پشتیبانی active directory
  4. پشتیبانی مدریت مصرف کاربران TMG
  5. پشتیبانی Domain-DNS-DHCP

مبانی کد نویسی  php , wordpress ,

مبانی  seo , heo

بهینه سازی موتور های جستوگر و بهینه سازی تجربه کاربری

اصول فروش و بازاریابی در شبکه های اجتماعی .

با گذراندن دوره کلاس A کارورز می تواند بعنوان پشتیبان فنی شبکه و پیمانکار خصوصی یا freelancer  طراح سایت شروع به کار مستقل خود کند, در این صورت شرکت های بزرگ کامپیوتری  شما را به عنوان یک آچار فرانسه می بینند که قیمتش گرانتر از آن است که بتوانند شما را همیشه برای خود داشته باشند در نتیحه پروژه به پروژه با شما کار می کنند و یا شما می توانید تیم خود را تشکیل دهید و به عنوان کسی که تعامل بهتری از دید سازمانی دارد فقط مسعول گرفتن قرار داد ها باشید .

در پایان در صورت رضایت کارفرما و رسیدن به حد مطلوب عملکرد گواهینامه ی دوره ی کارورزی و کارآموزی فنی از طرف گروه فناوری مشهد ای تی  به کارآموز اعطا می شود.

کارورزی و کارآموزی کلاس AA :

مهارت هایی که کارآموز در این سطح کسب خواهد کرد:

  1.  نصب voip (لینوکس)
  2. نصب شبکه های بیسیم (میکروتیک)
  3.  نصب active directory
  4. نصب مدریت مصرف کاربران TMG
  5. نصب Domain-DNS-DHCP

کد نویسی پیشرفته  php , wordpress , asp.net

پلاگین نویسی حرفه ای

ساخت ربات های هوشمند حرفه ای

بهینه سازی کد های رابط خزندگان جستوگر و اصول ردیابی علایق مخاطبان

ایجاد کمپین های فروش زیر شاخه ای در شبکه های اجتماعی .

با گذراندن دوره کلاس AA کارورز می تواند اگر رویای سفر و اقامت کاری در اروپای یا آمریکا را دارد احتمالا به تحقق برساند با نشان دادن نمونه کار ها و شرح هنر های فنی خود دعوت نامه استخدام بین مللی بگیرد و  یا به آبادانی کشور و کار آفرینی بپردازد

در پایان در صورت رضایت کارفرما و رسیدن به حد مطلوب عملکرد گواهینامه ی دوره ی کارورزی و کارآموزی فنی از طرف گروه فناوری مشهد ای تی  به کارآموز اعطا می شود.

سخنی کوتاه و پند آموز از موسس گروه فناوری مشهد ای تی

در محیط کار سه اصل برای مدیرتون خیلی مهمه : وفاداری – تعهد – سخت کوشی, شاید روز اول شما ادم کارآمدی نباشید ولی بخاطر اینکه مدیر این سه مشخصه رو در شما دیده حاضره استخدامتون کنه.

شما باید برای کار فرما مفید و کار آمد باشید بنابراین کارفرما بنا به تخصص و استعدادشما تعیین کنند ی وظیفتون در سازمان است.

اگر فکر می کنید صبح بیدار شدن سخته!-صبح سر موقع حاضر شدن سخته!-تلاش برای رسیدن به اهدافتون سخته!-  تمرکز داشتن روی یک صفحه مونیتر و دقیق شدن در مطلبی سخته!-داشتن ارتباطی سازنده و تعامل کاری با دیگران سخته!- تبعیت از چارچوب تعیین شده توسط مدیر سخته…-

بهتون پیشنهاد میکنم اصلا کار نکنید و یا در رویای ازدواج با یه آدم پولدار بمونید! و یا اینکه خیلی نا محسوس قانع باشید و از پول توجیبی هاتون لذت ببرید!!

چون تو محیط کارورزی و کارآموزی باید منظم ,انعطاف پذیر و آماده برای پذیرش هر کاری که کارفرما ازتون می خواد باشید. چرا که قطعا در دید بلندمدت مدیر منافع شرکت و منافع شما مد نظر  است

سعی نکنید در مقابل مدیرتون حاضر جوابی کنید.

ثابت کنید که لایق حقوقتون هستید.

اگر برای مدیرتون هیچ درآمد زایی نکردید توقع حقوق نداشته باشید.

مدیر ها با آدم های مختلفی برخورد داشتن پس بدونید احساس شما رو به راحتی میتونن درک کنن.

وقتی در محیط کار سرتون تو گوشیتون هست – ویا به عناوین مختلف به دنبال بهانه جویی برای توجیح کم کاری خود هستید, خواهشا دروغ نگین که من دارم اینجا کار می کنم!, چرا که مطمعنن مدیر میفهمه شما تمرکز و حواس و ذهنتون اینجا نیست!!

بذارید مدیرتون بفهمه برای شما سرمایه گذاری کردن چقدر میتونه بازده داشته باش.

به مدیرتون اشتیاق و رضایتتون از کار رو در حرف و عمل نشون بدید.

برای اینکه بتونید ۸ ساعت مفید کار کنید باید ذهنتون آزاد باشه و انگیزه داشته باشید.

باید زندگی سالمی داشته باشید و یکی از مهمترین الویت هاتون کار باشه.

باید بدونید اگر متعهل یا متعهد رابطه ای هستید رفاه و رضایت نسبی این رابطه در گرو شان اجتماعی و شخصیت کاری شما می باشد, بنابراین بهتره شریک بی همتای خود را از میزان علاقه مندی خود به کار و مرتبه ی اجتماعی مد نظرتون اگاه کنید.

داشتن بدن سالم رابطه ی مستقیم با بالا بردن راندمان کاری شما دارد بنابراین توجه کنید که خواب کافی و تغدیه مناسب داشته باشید.

این نکته را مد نظر داشته باشید :اگر تا نیمه شب بیدار هستید و اهل صبحانه خوردن نیستین و از غذاهای سالم متنفرید و یا اینکه هیچ رابطه خوبی با ورزش ندارید, بدونید شما نمی تونید اعتبار اجتماعی کسب کنید و تکیه گاه خوبی برای عزیزانتون نیستید…

در اخر اینکه عزیزانم اگر شبکه های اجتماعی و اینترنت ابزاری برای تخریب و کشتن وقت شماست بهتره دور کارورزی و کارآموزی در حوزه فناوری اطلاعات رو خط بکشید.

مستقل بودن بهایی داره که باید بتونید اونو پرداخت کنید

پیروز و سربلند باشید (بنیان گذار گروه فناوری مشهد ای تی)

ارسال پاسخ