ساماندهی کانال های تلگرام چگونه انجام می شود؟

ساماندهی کانال های تلگرام که تعداد اعضای زیادی دارند، مدت هاست که در برنامۀ شورای عالی فضای مجازی قرار گرفته است و بالاخره چندی پیش این امر محقق شد. با این تصمیم، صاحبان کانال هایی با بیش از ۵۰۰۰ عضو باید مشخصات کانال خود را در وب سایت ساماندهی ثبت کرده و تاییدیه دریافت کنند. بدین ترتیب، کانال های پر جمعیت تلگرام بررسی شده و هویت صاحبان آن ها در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ثبت می گردد. به معنای دقیق تر، ادامه فعالیت کانال های پرجمعیت، بدون دریافت مجوز از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی غیر ممکن خواهد بود. خوب یا بد، این تصمیم بالاخره به طور قانونی به ثبت رسمی رسیده است و جهت ساماندهی کانال های تلگرام ، صاحبان کانال های با اعضای زیاد، باید از تاریخ ۷ بهمن لغایت ۷ اسفند ۱۳۹۵ نسبت به احراز هویت کانال خود در وبسایت «ساماندهی» وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدام کنند.

ساماندهی کانال های تلگرام

مرتضی موسویان، رییس مرکز توسعه ی فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این باره گفته است:
وزارت ارشاد مسئول ثبت این کانال هاست و به همین دلیل این کار با استفاده از سامانه ی ساماندهی آغاز شده است که به منظور ثبت سایت های اینترنتی نیز استفاده می شود. حدود یازده هزار کانال تلگرامی با بیش از ۵ هزار کاربر شناسایی شده اند که جهت ساماندهی کانال های تلگرام ، ملزم به ثبت اطلاعات خود در این سامانه هستند. به گفته ی موسویان، پس از ثبت نام دارنده ی کانال، صحت مشخصات اعلام شده از سوی او با استعلام از ثبت احوال ارزیابی می شود. پس از شناسایی فرد، کد منحصر به فردی در اختیار وی قرار داده می شود که شناسه ی الکترونیکی محتوای دیجیتال کانال وی محسوب می شود و باید در کانال قرار داده شود.

کاربرانی که از کانال استفاده می کنند نیز می توانند با کلیک روی این لینک، کانال مربوطه را اعتبارسنجی کنند. به گفته ی رییس مرکز توسعۀ فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، این دقیقاً همان کاری است که در ثبت سایت های اینترنتی انجام می شود و تنها تفاوت آن این است که به جای ارائه ی لوگوی هوشمند «رسانه»، لینکی در اختیار کانال های ثبت شده با بیش از ۵ هزار کاربر قرار می گیرد و این لینک نشانه ی معتبر بودن کانال است.

این کار تا چه حد در دنیا مرسوم است؟

وی افزوده است: در تمام دنیا نیز فعالیت در فضای مجازی از سوی افرادی انجام می شود که هویت آنها برای دولت مربوطه مشخص است و افراد دارای هویت مجازی و غیر واقعی نیستند؛ بنابراین نمونه های خارجی آن در دنیا وجود دارد و ثبت راه اندازی سایت و کانال در بیشتر کشورهای دنیا ازجمله آمریکا مرسوم است. حتی دو سایت خارجی وجود دارد که مشخصه ی واحد محتوای دیجیتال را ثبت می کنند. IP دستگاه هایی که در فضای مجازی مشارکت می کنند با توجه به استفاده از IP نسخه ۶ قابل پیگیری است.

چگونه کانال خود را به ثبت برسانیم؟

۱- اولین قدم از ساماندهی کانال های تلگرام ، ثبت نام در وبسایت samandehi.ir است. پس از ورود به این سایت، از گوشه بالا و سمت راست صفحه روی نوشته قرمز رنگ «ثبت نام و ثبت رسانه» کلیک کنید. توجه داشته باشید که برای تکمیل ثبت نام در این قسمت، لازم است که شماره تلفن همراه و کد ملی خود را هم وارد نمایید. کد ملی وارد شده بلافاصله با مشخصات تان در سامانه ثبت احوال کشور مقایسه شده و در صورت درست بودن، تأیید می گردد.

ساماندهی کانال های تلگرام

۲- در این مرحله هویت شما به عنوان صاحب کانال در سامانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است. حالا نوبت آن است که اطلاعات کانال را وارد کنید. وارد قسمت «افزودن رسانه بر خط» شده و در قسمت نوع رسانه «کانال تلگرام» را برگزینید. سپس در فیلدهای خالی به ترتیب عنوان کانال و شناسه کانال (بدون نوشتن @) را وارد نمایید.

ساماندهی کانال های تلگرام

۳- بعد آن که اطلاعات کانال تان را وارد کردید، باید به سامانه مهلت بدهید که پس از بررسی محتوا، آن را از نظر فنی تأیید کند. جهت ارائه درخواست بررسی فنی، روی گزینه «انجام تأییدیه فنی» اشاره کنید.

۴- به مرحله اصلی ثبت کانال رسیدیم. پس از فشردن دکمه انجام تأییدیه فنی، صفحه ای نمایان شده و یک کُد مخصوص در اختیارتان قرار می گیرد. کد مذکور باید چنین شکلی داشته باشد: عدد هشت رقمی-اسم کانال-verify.

۵- مرحله بعدی ارائه این کد به یک ربات تلگرامی است؛ رباتی طراحی شده توسط سامانه ساماندهی به نام iransamandehibot@ که می بایست آن را برای مدتی کوتاه به عنوان یکی از ادمین های کانال تان معرفی کنید. جهت این کار کافیست در تنظیمات کانال iransamandehibot را به عنوان ادمین معرفی نموده و سپس دکمه استارت را بزنید. اینجا ربات از شما کدی که در مرحله قبلی دریافت کرده اید را طلب می کند، کد را وارد کرده و منتظر تأیید باشید.

۶- خوشبختانه تأیید بلافاصله انجام می شود، و ربات هم به طور خودکار از لیست ادمین ها حذف خواهد شد. تبریک می گوییم، کانال شما در این مرحله با موفقیت به ثبت رسیده است. در نهایت کدی به عنوان شامد هم در اختیار کانال ها قرار می گیرد و ادمین ها می توانند با قرار دادن لینک دریافتی از سامانه، مخاطبین را از ثبت شدن کانال آگاه کنند.

مسئولین دولت معتقدند که اجرای این قانون می تواند جلوی بسیاری از کلاه برداری ها، اقدامات غیر قانونی و اشاعه فحشا در محیط این پیام رسان محبوب را گرفته و اعتماد به عملکرد کانال ها را برای مردم آسان تر کند.

رئیس مرکز رسانه های دیجیتال ادامه داده است:
بحث نظارت را بر عهده ی خود مردم گذاشته ایم. از آنجایی که در فضای مجازی محتوا و تجارت کالا بدون واسطه انجام می شود؛ مردم بهترین ناظران هستند و می توانند در این زمینه به دولت کمک کنند کانال های کلاهبرداری و ناهنجار شناسایی شوند. مردم می توانند با مراجعه به لینک و کد کانال، تقلبی بودن کانال و کانال های دارای محتوای ناهنجار اجتماعی و کلاهبرداری را تشخیص داده و گزارش کنند تا پیگیری شود.

به نظر شما ساماندهی کانال های تلگرام و احراز هویت صاحبان آن ها تا چه حد می تواند در جلوگیری از فحشا و مشکلات اخلاقی موثر واقع شود؟ شما راه کارهای دیگری برای کنترل فضای تلگرام سراغ دارید؟

«گروه فناوری اطلاعات مشهد آی تی» به عنوان قطب فناوری خراسان، آمادۀ ارائۀ مشاوره و بهترین راه کارها در زمینۀ تجارت آنلاین و کسب و کار اینترنتی می باشد. بهترین ربات های تلگرامی با قابلیت های مافوق تصور را از ما بخواهید. اگر چنانچه به دنبال افزایش تعداد اعضای کانال های خود هستید کافیست با مشاورین مشهد آی تی مشورت نمایید.

با گروه فناوری اطلاعات مشهد آی تی همراه شوید…

ارسال پاسخ