بررسی هاست و شبکه تحویل محتوا

شبکه تحویل محتوا شبکه ای از سرورهاست که به صورت جغرافیایی پراکنده اند. قبل از توضیح شبکۀ تحویل محتوای جهانی به تفاوت بین هاست و سرور می پردازیم. برای درک بهتر تفاوت بین هاست و سرور، در ابتدا قصد داریم که یک تعریف مختصر و مفید از هر یک از آنها را بیان کنیم. هاست به سرور و یا یک کامپیوتری می گویند که بتواند تمامی فایل هایی که در وب سایت ما قرار می گیرد را ذخیره سازی نماید که این فایل ها می تواند شامل عکس، فایل های css و یا هر نوع فایل دیگری که در وب سایت قرار دارد باشد. بطور کلی زمانی که قصد ایجاد یک وب سایت برای مقاصد مختلف خود دارید که توسط دیگران قابل دیدن باشد، باید اصطلاحا وب سایت شما روی یک سرویس دهنده میزبان قرار گیرد.

سرور ها بطور کلی کامپیوترهای همیشه روشن هستند که به کامپیوترهای دیگر که تحت یک شبکه اند سرویس ارائه می دهد، که حتی سرورها نقش کامپیوترهای دیگر را که تحت شبکه می باشند، مشخص می کند.

بطور کلی هاست، یک فضا از سرور می باشد که وب سایت شما در آن قرار دارد، اما نمی توان بطور یقین گفت که هاست زیر مجموعۀ سرور می باشد و یا سرور زیر مجموعۀ هاست می باشد. زیرا ممکن است یک هاست مربوط به یک وبسایت داشته باشیم که نیازمند چندین سرور باشد، مانند شبکه های اجتماعی همچون facebook و یا چندین وب سایت داشته باشیم که همه از طریق یک سرور پشتیبانی بشوند.

عمدتا سرورهای هاست بر پایه دو سیستم عامل می باشند : سیستم عامل ویندوز و سیستم عامل لینوکس

اغلب کاربران هاستینگ، هنگام انتخاب، این سوال برایشان پیش می آید که کدام گزینه میزبانی وب بهتر و کامل تر است؟

برای پاسخ به این سوال، تفاوت ها را با هم مقایسه می کنیم.

شبکه تحویل محتوا

  • اولین تفاوت، نوع سیستم عامل: سیستم عاملی که بر روی سرور لینوکس نصب شده، لینوکس و سیستم عاملی که بر روی سرور ویندوز نصب شده، ویندوز است .
  • دومین تفاوت، پشتیبانی زبان های برنامه نویسی: سیستم عامل لینوکس زبان های برنامه نویسی ASP و .Net که شامل (C# , Visual Basic و غیره) و بانک اطلاعاتی MSSQL را پشتیبانی نمی کند ، اما سیستم عامل ویندوز ASP , .Net و بانک اطلاعاتی MSSQL را پشتیبانی می کند.
  • سومین تفاوت، نوع وب سرور : وب سرور ویندوز IIS و وب سرور لینوکس Apache است. نرم افزار وب سرور لینوکس که معمولا آپاچی است را می توان روی ویندوز نصب کرد، اما نرم افزار ویندوز که IIS است را نمی توان روی لینوکس نصب کرد.
  • چهارمین تفاوت، کیفیت و بهره وری: سرور لینوکس از نظر کیفیت، ثبات، امنیت درجه بالاتری نسبت به سرور ویندوز دارد. چون بیشتر کاربران کامپیوتر از سیستم عامل ویندوز استفاده می کنند، این امر باعث شده تا بیشترین حملات ویروس ها برای این سیستم عامل طراحی شده باشد.
  • پنجمین تفاوت قیمت: هزینه خرید میزبانی وب لینوکس ارزان تر از میزبانی وب ویندوز است. چون لینوکس سیستم عامل Open Source و رایگان است و ما هنگام استفاده حق لایسنس پرداخت نمی کنیم. (البته این دلیل می تواند یکی از محاسن سیستم عامل به شمار آید)، ولی سیستم عامل های ویندوز Open Source نیست و ما به هنگام استفاده حق لایسنس نرم افزار پرداخت می کنیم.

معرفی شبکۀ تحویل محتوا و ضرورت استفاده از آن

شبکه تحویل محتوا یا به صورت اختصار (CDN) مسئول مهیا کردن گره های سرور کمکی برای کاربران جهت دانلود منابع می باشد. این گره ها در سراسر دنیا توزیع شده اند و به همین دلیل از لحاظ جغرافیایی به کاربران شما نزدیک تر هستند و تضمین کننده یک پاسخ سریع به کاربران و زمان دانلود را کاهش می دهند.

از آنجایی که CDN یک راه حل خوب برای سایت هایی می باشد که می خواهند سرعت لود سایت خود را افزایش دهند اما هر سایتی به آن نیاز ندارد. این مهم است که شما بدانید که CDN چگونه کار می کند و اگر فواید آن ارزش هزینه کردن داشته باشد آن را راه اندازی کنید.

CDN چیست؟

شبکه تحویل محتوا یک شبکه ای از سرورهاست که به صورت جغرافیایی پراکنده اند. هر نود این شبکه که به آن Edge Servers نیز می گویند محتواهای استاتیک یک سایت مانند کدهای css و جاوا اسکریپت و دیگر اجزای قابل ساختار بندی را درون خود ذخیره می نمایند. و بیشترین زمان لازم برای بارگذاری سایت در مرورگرهای کاربران نیز صرف به دست آوردن این نوع منابع می شود پس برای اینکه سرعت دست یابی به این منابع را افزایش دهیم لازم است که در نقاطی از دنیا از این نوع مجموعه های سروری بهره ببریم.

وقتی که یک کاربر تقاضای نمایش صفحه سایت شما را می دهد نزدیک ترین گره به کاربر مسئول تحویل محتوای سایت شما خواهد بود و این اطمینان را ایجاد می کند که کوتاه ترین فاصله ممکن به کاربر برای تحویل محتوا انتخاب شده است.

شبکه تحویل محتوای جهانی

استفاده از شبکه تحویل محتوا نه تنها باعث افزایش تجربه کاربری خواهد شد بلکه از توقف های ناگهانی به علت ازدحام ترافیک خط ارتباطی با سرور اصلی نیز کاسته می شود. این شبکه ها به شما کمک می کند تا پهنای باند خود را به صورت توزیع یافته بین چندین سرور داشته باشید تا در صورت ازکار افتادن خط ارتباطی یکی از این سرورها، بقیه سرورها وظیفه تحویل محتوا را به صورت موقت انجام دهند.

شبکه تحویل محتوا

چندی پیش یکی از مشتریان ما که تصمیم به راه اندازی سیستم شبکه تحویل محتوا داشت، سوالاتی را در ذهن داشت که شاید برای شما هم مورد سوال باشد.

  1. یک CDN چه نوع مشکلات مربوط به کارایی سایت را حل می کند؟

شبکه تحویل محتوا علاوه بر اینکه مشکلات مربوط به میزان دسترسی جهانی و کاهش پهنای باند را حل می کنند اما کار بزرگ دیگر این شبکه ها همانطور که اشاره شد کم کردن تاخیر یا زمان دسترسی به سایت می باشد. این تاخیر به صورت مستقیم با فاصله کاربر از سرور مربوط می گردد و همچنین با تعداد منابع موجود در سایت نیز رابطه دارد.

برای مثال اگر سرور شما در سانفراسیسکو قرار دارد و کاربری از مشهد در حال مشاهده سایت شما می باشد آنگاه آن کاربر باید زمان زیادی را برای دانلود این منابع از سرور اصلی صرف نماید.

  1. آیا استفاده از CDN در همه وضعیت ها به ما کمک می کند؟

این شبکه برای بسیاری از سایت ها ضروری می باشد اما برای همه آن ها لازم نیست. به عنوان مثال اگر شما به صورت محلی میزبانی می شوید و تمامی کاربران شما نیز به صورت محلی از سایت شما بازدید می کنند شما دیگر نیازی به راه اندازی این شبکه یا استفاده از آن ندارید.

  1. آیا همه CDN ها به یک شکل ساخته شده اند؟

واقعیت این است که CDN ای که شما انتخاب می کنید بسیار مهم می باشد. شما در انتخاب یک شبکه تحویل محتوا باید تمامی نیازهای خود را در نظر داشته باشید که آن شبکه قادر به ارائه آن باشد و اینکه شما باید تمامی کاربران خود را بررسی نمایید تا اطمینان حاصل کنید که این شبکه گره های نزدیک به مخاطبان هدف شما را دارا می باشد.

قطعا پیاده سازی یک سیستم شبکه تحویل محتوا نیازمند دانش و تجربه است. به لطف خداوند، گروه مهندسین مشهد آی تی با دانش به روز در این زمینه و همچنین تجربۀ کافی آمادۀ مشاوره، پیاده سازی و پیکره بندی سیستم های شبکه تحویل محتوا، متناسب با نیاز صنف شماست. قطعا نیازسنجی و امکان سنجی امری ضروری پیش از پیاده سازی یک CDN است که نیروهای متخصص ما به راحتی از عهدۀ این کار برمی آیند.

اگر شما هم در رابطه با عملکرد سیستم شبکه تحویل محتوا سوالی دارید، از متخصصین ما بپرسید.

گروه فناوری اطلاعات مشهد آی تی برای مشاوره در زمینۀ شبکه تحویل محتوا در کنار کسب و کار شماست.

ارسال پاسخ