سئو سازی و بهینه‌گی سایت :

سئو سازی و بهینه‌گی سایت از جمله مهمترین اعمالیست که باید برای ساخت یک وبسایت در نظر گرفت ما در این مقاله تصمیم گرفتیم برای کسانی که با این واژه آشنا نیستند یا میخواهند بیشتر بدانند تا مقدار لازم بر روی سئو کمی مکث کرده و توضیحاتی در این باره بگوییم و سپس در ادامه به معرفی چند سایت برای آنالیز عملکرد سئو سایت ها بپردازیم. پس در ادامه همراه مشهد آی تی باشید.

ابتدا به این سوال جواب بدهیم : سئو چیست؟

سئو مخفف کلمه ی انگلیسی Search Engine Optimization و به معنای بهینه سازی سایت برای موتور های جستجوگر است. به هر اقدامی که به صورت مستقیم و توسط شما برای بالا بردن رتبه سایت در موتوری های جستجوگر مانند گوگل، بینگ و یاهو صورت می‌گیرد سئو سازی و بهینه‌گی سایت گفته می شود.

در ابتدای پیدایش اینترنت و سایت‌های اینترنتی سئو سازی و بهینه‌گی سایت پیچیدگی که در زمان حال وجود دارد را نداشت. به این دلیل که در آن سالها تعداد سایت ها کمتر از الان بوده، همچنین زمینه های فعالیت آنها با هم تفاوت داشت و موتور های جستجو مشکلی برای شناسایی و درک محتوای سایت ها نداشتند.

اما به مرور زمان با رشد اینترنت و وب سایت های مختلف کاوش برای موتور ها با مشکل مواجه بود. از این رو موتورهای جستجو تصمیم به طراحی الگوریتم ها و فاکتورهایی گرفتند تا سایت ها را از نظر قدرت و محتوا رتبه بندی کنند و سایت های قویتر را در رتبه های بالا و سایت های ضعیف را در رتبه های بعدی نمایش دهند. همین عامل باعث شد تا سئو معنی پیدا کند و سایت ها برای تولید محتوای خوب و بهینه سازی های مختلف بکوشند تا به رتبه های بالا دست پیدا کنند.

SEO

سئو به دو بخش تقسیم میشود :

سئو داخلی (on-page SEO)  و سئو خارجی( off-page SEO)

سئو داخلی شامل موارد تولید محتوا ، استاندارد بودن قالب ، متا تگ ها و لینک های داخلی میباشد.

منظور از سئو خارجی نیز مجموعه عملیات برای سئو سازی و بهینه‌گی سایت که خارج و بدون دسترسی به کنترل پنل هاست یا کد ها می‌باشد از عوامل مهم در سئو خارجی نیز می‌توان به استفاده از شبکه‌های مجازی، استفاده از بنر های تبلیغاتی در سایت های دیگر و تبادل لینک نام برد.

تا بدین جا فقط به مفهوم سئو سازی و بهینه‌گی سایت پرداختیم اما باید چه کاری انجام دهیم تا سایت ما سئو خوبی داشته باشد؟ این عمل پیش از هر چیز دانش زیاد در این زمینه را میطلبد. اما بخش اصلی مقاله امروز ما درباره معرفی سایت هایی برای آنالیز سئو سازی و بهینه‌گی سایت میباشد اینکه بدانیم سایت ما در بخش های مختلف چه امتیازات و چه کاستی هایی دارد میتواند به بهبود سئو سایتمان کمک شایانی انجام دهد .لذا ادامه میدهیم تا به این بخش برسیم…

سئو سازی و بهینگی سایت

سایت هایی که تست سئو سازی و بهینه‌گی سایت شما را انجام میدهند:

woorank:

اولین سایتی که قصد معرفی آنرا داریم woorank میباشد که جهت تست سئو سازی و بهینه‌گی سایت میتوانید به آن رجوع کرده و از جزئیات وب سایت خود آگاه شوید.

این ابزار از ۶ زبان پشتیبانی کرده و با استفاده از چک لیستهای خود به مسائل مربوط به آدرس سایت و نظارت بر پیشرفت به بررسی سلامت وب سایت شما میپردازد تا بتوانید وب سایتی درخور بازدیدکنندگان و موتور های جستجو داشته باشید.

با استفاده از ابزار Backlink Analysis این امکان را دارید که تعداد لینک هایی که به شما ارجاع داده میشوند را چک کنید همراه با تعداد دامین هایی که ارجاع داده میشوند و یک نمونه لینک با درجه کیفیت.

این ابزار میتواند وب سایت شما را چک کرده و میزان بهینگی برای دستگاه های موبایل را به شما نشان داده و از سرعت وب سایت شما در موبایل نیز مطمئن شود.

Hubspot marketing grader:

marketing grader نیز یک ابزار رایگان برای سنجش میزان بهینه بودن وب سایت شما میباشد ، این ابزار در سال ۲۰۱۱ جایگزین ابزار website grader شده است و میتواند در کمتر از ۳۰ ثانیه تمام مشخصات وب سایت شما را ، در ۳۰ مشخصه مختلف بررسی کرده و یک نمره از ۱ تا ۱۰۰ به وب سایت شما بدهد. اما این که چرا این ابزار جایگزین website grader که یک ابزار رایگان و بسیارساده بود، شده است برمیگردد به اینکه در اینروزها بازاریابی یا همان marketing بسیار رونق گرفته است و این ابزار همانطور که از نامش پیداست میتواند گزینه خوبی برای شما باشد و بازاریابان نیز میتوانند از این ابزار برای آگاه شدن از نحوه بازرایابی از آن استفاده کنند.

SEO Site Checkup:

یک ابزار رایگان برای آنالیز سئو سازی و بهینه‌گی سایت میباشد که ۴۵ شاخص را در ۶ دسته بندی مختلف بررسی میکند، به این صورت که پس از آنالیز یک نمره عددی به سایت شما تعلق میگیرد. اما دسته بندی هایی که مورد بررسی قرار میگیرند به شرح زیر میباشد:

 • مسائل مربوط به SEO

 • تست های سرعت

 • سرور و امنیت

 • کارایی سایت در موبایل

 • شبکه های اجتماعی

 • میزان استفاده از داده های ساخت یافته در سایت

site analyzer:

این ابزار نیز مانند بقیه ابزار های معرفی شده برای تست سئو سازی و بهینه‌گی سایت شما میباشد .۷۱ نقطه داده که در ۵ گروه تقسیم میشوند را بررسی میکند. زمانی که این سایت را باز کنید میتوانید آدرس سایت خود را در کادر مربوطه وارد کرده ، سپس گزینه آنالیز را فشار دهید. این ابزار به بخش های مختلف امتیاز های جدا میدهد. این بخش ها عبارتنداز:

 • میزان دسترسی سایت

 • طراحی

 • متن ها

 • چند رسانه ها ( عکس – فیلم و…)

 • شبکه (شامل : لینک های داخلی ، ویژگی های لینک ها شبکه های اجتماعی و …)

upcity:

این ابزار پس از آنالیز کردن سئو سازی و بهینه‌گی سایت مورد نظر ، یک گزارش به صورت کارنامه به شما نشان میدهد که در آن یک امتیاز عددی مخصوص سایت دیده میشود که مربوط به پایبندی سایت به ۱۸ بخش  که در ۶ دسته بندی جای گرفته اند میباشد:

 • تجزیه و تحلیل رتبه سایت

 • لینک های ساخته شده

 • آنالیز on-site

 • میزان دسترسی سایت

 • میزان اعتمادپذیری سایت

 • شناخته شده بودن سایت برای موتور های جستجو

لیست بالا تعدادی از بهترین وب سایت های تست سئو سازی و بهینه‌گی سایت بود که به شما کاربران مشهد آی تی معرفی کردیم. امیدواریم که کارا و مفید بوده باشد. شما نیز با نظرات سازنده خود ما را  همراهی بفرمایید.

2 نظرات

ارسال پاسخ