عملکرد موتورهای جستجو

از موتورهای جستجو می توان به گوگل، بینگ، یاهو، یاندکس و … اشاره کرد، که در بسیاری از موارد از روش های یکسان و البته خیلی پیچیده برای نمایش نتایج جستجوتوسط کاربران استفاده می کنند. برای اینکه رتبه سایت ما در نتایج جستجوافزایش یابد باید بدانیم عملکرد موتورهای جستجو چگونه است.

عملکرد موتورهای جستجو

عملکرد موتورهای جستجو به این گونه است: ابتدا کاربران درخواستشان را در موتور جستجو ثبت می کنند، سپس موتورها با محاسبات و الگوریتم های خود، پاسخ مربوط را در نتایج ارائه می دهند. در این بین به صرفه ترین روش برای دسترسی سریع به اطلاعات مرتبط با درخواست کاربران، استفاده از لینک ها می باشد.

اهمیت لینک ها برای موتورهای جستجو

pagerank

برای برقراری ارتباط بین صفحات مختلف در شبکه وب، ساختار لینک ها این گونه است که روبات های هوشمند (مانند خزندگان (Crawlers) و عنکبوت ها (Spiders)) با کمک آن ها می توانند به صفحات مرتبط دست پیدا کنند.

عملکرد موتورهای جستجو بعد از پیدا کردن صفحات جستجو شده، آن ها را کدیابی و اطلاعات آن ها را در هارد درایورها ذخیره میکنند تا در صورت جستجوی مجدد، این نتایج را در زمان کوتاه تری در اختیار کاربران قرار دهند. آن ها برای ذخیره سازی اطلاعات صفحات بی شمار مرتبط با هر موضوع، مراکز اطلاعاتی یا دیتاسنتر ها را تاسیس کردند. در چنین شرایطی است که موتورهای جستجو می توانند پاسخ کاربرانشان در کسری از ثانیه بدهند و موجبات رضایتمندی آن ها را فراهم کنند.

پس روال کار به صورت زیر دسته بندی می شود:

  1. دریافت درخواست از کاربر
  2. پاسخ دهی به درخواست توسط موتورهای جستجو

درخواست کاربرن که می توان هرچیزی با هر سبکی باشد، در اینجا مورد دوم را بررسی می کنیم:

ارائه پاسخ‌ها توسط موتور جستجو

موتور ها برای پاسخ گویی به درخواست ثبت شده از طرف کاربر، به سند های ذخیره شده در هارد درایورهای موجود در دیتا سنترشان مراجعه می کنند؛ که برای دستیابی به مناسب ترین پاسخ مرتبط با درخواست کاربر باید به ۲ نکته توجه داشته باشند:

  1. تنها نتایج مفید برای متن جستجوی کاربر را نشان دهند (عملکرد موتورهای جستجو در سال های ابتدایی پیدایش شبکه تنها بر همین اساس بوده است).
  2. نتایجی با بیشترین ارتباط و اهمیت محتوایی به درخواست کاربر را انتخاب کند (توجه به SEO). به عبارت دیگر مرتبط بودن نتایج پیدا شده با کلمهٔ جستجو شدهٔ کاربر از اهمیت بیشتری نسبت به جستجوی یک طرفه برخوردار است. امروزه موتورهای جستجو هوشمند تر شده و راه‌های بهتری برای پیدا کردن نتایج با ارزش برای کاربران فراهم کرده اند.

اهمیت یک جستجو چگونه تعیین می شود؟

امروزه موتور جستجو میزان اهمیت یک موضوع را بر اساس محبوبیت آن تعیین می‌کند. به این ترتیب هر چقدر یک سایت یا صفحه پر بازدیدتر باشد، یعنی از ارزش بالاتری در محتوای خود نیز برخوردار است. پس موتورهای جستجو با استفاده از این معیار، به افزایش رضایت کاربرانشان ادامه می دهند.
به این نکته توجه کنید که میزان محبوبیت، توسط هوش مصنوعی موتورهای جستجو و الگوریتم های پیچیده تعیین می شود.

search-engine-services-300x225

تاثیر SEO بر رتبه بندی Google

همه می دانیم، گوگل برجسته ترین موتور جستجو در دنیای فناوری است، پس برای کسب رتبه های بالا در نتایج گوگل که یکی از اهداف مهم طراحان سایت می باشد، باید با موضوع مهمی با نام SEO آشنایی داشته باشیم.

(SEO (Search Engine Optimize  در واقع اصولی است که با رعایت آنها وب سایت شما برای موتورهای جستجو بهینه سازی شده و محبوبیت لازم را نزد آن کسب میکند (می توانید به مقاله سئو در مشهد آی تی مراجعه کنید)

پیج رنک گوگل چیست و چگونه آن را بهبود دهیم؟

رتبه بندی صفحات و سایت ها در گوگل هر ساله با الگوریتم خاصی انجام می شود. در ابتدا به بررسی درجه بندی صفحه و چگونگی انجام آن می پردازیم.

Page Rank چیست؟

higherpagerank-300x172

به گفته گوگل، پیج رنک همان جایگاه و امتیاز سایت یا صفحه می باشد که در طول سال با الگوریتم های خاصی محاسبه می شود. به این نکته مهم توجه کنید که گوگل فقط به کیفیت طراحی سایت توجه نمی کند، بلکه تعداد لینک های مربوط به آن، تعداد بازدیدکننده ها و میزان ترافیکی که در آن سایت انجام می شود را مهم می داند.

نزدیک به دو سال پیش، گوگل به صورت رسمی اعلام کرد که تعداد لینک های یک صفحه یا سایت در ارتقای PageRank آن اهمیت ویزه ای دارد. در این موارد کاربردی بودن یک ابزار یا سرویس Alive و کاربردی نبودن آن Dead خوانده می شود. تا قبل از این، برخی از عقاید عمومی و قدیمی بر اساس این که برخی سایت ها با PageRank پایین در نتایج جستجو ها رتبه مناسبی داشتند، Page Rank را Dead تلقی می کردند. با این تفاسیر آن ها PageRank را یک ایده بی محتوا و بیهوده می دانستند. اما با تغییرات و اعلام رسمی گوگل درباره PageRank در سال ۲۰۱۴ کلیه ابهامات رفع شد.

راه های افزایش PageRank :

gpagerank-300x300

همانطور که در بالا گفته شد، با افزایش تعداد لینک و کیفیت آن ها، ما به افزایش PageRank می رسیم.
در این مرحله مشهد آی تی لیستی از تکنیک ها را برای دسترسی به این هدف معرفی می کند:
– ارسال پست مهمان (Guest Posting)
– نوشتن مقاله برای دفاتر روزنامه نگاری و مجلات
– اضافه کردن شرکت خود در دانشنامه ویکی پدیا در صفحات مختلف
– استفاده از منابع مناسب و شناخته شده برای لینک سازی
– استفاده از ساختار و استراتژی های لینک دهی

بررسی PageRank:

– بهترین و سریع ترین روش برای چک کردن PageRank اضافه کردن یک افزونه به تولبار (نوار ابزار) مرورگر می باشد.
– استفاده از سیستم PageRank گوگل با عنوان Google PageRank Checker
– استفاده از ابزار Backlink Hunter به منظور بررسی تعداد بک لینک ها و بهبود بخشیدن به آن ها
– استفاده از ابزار Link Popularity Checker جهت پیدا کردن فرصت برای اضافه کردن بک لینک برای کلمه کلیدی خاص و ویژه
– استفاده از سیستم Backlink Analysis برای کشف لینک های مشکل دار (Broken Links)
– استفاده از ابزار Link Structure برای پیدا کردن تمام وب سایت هایی که به سایت شما لینک داده اند.

احتمالا این سوال برایتان پیش آمده که علاوه بر PageRank چه راه کارهایی برای افزایش رتبه سایت وجود دارد؟

مشهد آی تی در این باره به شما توصیه می کند علاوه بر توجه به تکنیک های افزایش رتبه از طریق PageRank، برای افزایش و بهبود رتبه بندی اصلی سایت خود در موتورهای جستجوی مختلف اقدامات زیر را انجام دهید:
– اشتراک گذاری ها و لایک های فیسبوک
– تویئت های توئیتر
– اشتراک گذاری ها و لایک های گوگل پلاس
– مناسب بودن آدرس دامنه
– تعداد کلمات در صفحه
– ترافیک و بازدیدهای وب سایت
– سرعت بارگذاری صفحه

مشهد آی تی این اطمینان را به شما می دهد که با عملی کردن پیشنهادات بالا، در طی مدت زمانی پیوسته، در گوگل بهترین باشید.

ارسال پاسخ