کار با میکروتیک

محصول شرکت #میکروتیک یکی از محصولاتی میباشد که در سالهای اخیر بخش عمده ای از بازار #کشور را به خود اختصاص داده است. بر خلاف تصور خیلی از افراد، میکروتیک نام تجهیزات نیست بلکه نام #سیستم_عاملی است مبتنی بر #لینوکس که این سیستم عامل بر روی تجهیزات شرکت #روتر_برد در #بازار توزیع می شود. امکانات بی شمار و فوق العاده این محصول و قیمت مناسب آن باعث شده تا در اکثر شرکت ها و سازمانها از آن استفاده شود. #سوئیچ، #روتر، #اکسس_پوینت و انواع #رادیو بخشی از محصولات شرکت روتربرد می باشند که با #سیستم_عامل_میکروتیک به بازار توزیع شده است.

در ادامه به معرفی و آموزش کار با میکروتیک می پردازیم.

محصول اصلی میکروتیک سیستم عامل مبتنی بر لینوکس است که به عنوان #Mikrotik RouterOS شناخته می شود. با نصب بر روی #سخت_افزار اختصاصی شرکت RouterBoard و یا بر روی رایانه‌های استاندارد مبتنی بر x86، سخت افزار را به یک #مسیریاب #شبکه تبدیل می کند و بسیاری از ویژگی های اضافه مختلف را به اجرا در می آورد؛ مانند #دیواره_آتش، خدمات دهنده و سرویس گیرنده شبکه خصوصی #مجازی (#VPN) ، شکل دهنده و ارتقا دهنده کیفیت #خدمات_پهنای_باند همچنین ویژگی اکسس پوینت (#Access_Point) و دیگر ویژگی ها را در شبکه های بیسیم بازی می‌کند. به منظور ارتقای سطح عملکرد این سیستم عامل باید مجوز (لایسنس) هر ویژگی را دریافت کرد. برنامه کاربردی این شرکت برای سیستم عامل #مایکروسافت #ویندوز،#Winbox  نام دارد؛ که یک رابط گرافیکی کاربرپسند برای پیکربندی مسیریاب و نظارت بر کارکرد آن فراهم می کند. RouterOS برای مدیریت و نظارت یک برنامه کاربردی رابط (#API) جهت دسترسی مستقیم از طریق برنامه های کاربردی نیز وجود دارد.

یکی از ویژگی های میکروتیک پایداری آن است. میکروتیک مانند یک روتر قوی از سرعت بوت بالا و عملکرد خودکار بدون نیاز به هیچ گونه login یا #استارت کردن هر نوع سرویس بر خوردار است. دیگر قابلیت قابل توجه #MikroTik سرعت نصب تنظیمات آن است و در عرض چند دقیقه نصب و براحتی تنظیم می شود و این قابلیت در آن وجود دارد که بتوان تنظیمات آن را #Import و #Export کرد. در ضمن مهم ترین نقطه قوت سرور میکروتیک به صرفه بودن آن نسبت به نمونه های مشابه سخت افزاری است.

کار با میکروتیک در مسیریابی یا #روتینگ (Routing) :

یکی از کاربردهای مهم میکروتیک، استفاده از آن به عنوان روتر یا مسیریاب می باشد. در خیلی از شبکه ها نیاز به تفکیک شبکه به چند شبکه وجود دارد و همچنین در مواقعی که دارای چند یا چندین دفتر کاری می باشید جهت ارتباط بین دفاتر خود نیاز به روتر دارید. میکروتیک برای روتینگ از تمامی پروتکل های موجود پشتیبانی می کند.

ارتباط با شعبات:

#ارتباط بین دفاتر و شعبات شبکه موضوع مهمی است که راه اندازی آن از دیگر قابلیت‌های میکروتیک است. شما می‌توانید با ساخت ارتباط VPNبین شعبات خود ارتباط امن برقرار کرده و منابع موجود بین شعبات از قبیل #فایل_شیرینگ #پرینترها برنامه‌ها و دوربین‌ها و … با اعمال محدودیتهای دسترسی استفاده کنید.

کاربردهای مدیریت اینترنت میکروتیک:

اشتراک اینترنت از ساده ترین مسائلی است که در تمامی شبکه ها نیاز به آن داریم.

فایروال: هرچند فایروال میکروتیک IBS و IPS را پشتیبانی نمی کند اما فایروال لایه ۲ و۳ خوبی می باشد.

Bandwidth: میکروتیک برای کنترل پهنای باند راهکارهای متفاوتی دارد.

Quata: امکان مدیریت حجم مصرفی اینترنت با میکروتیک به راحتی صورت می گیرد.

Hotspot: برای مکانهای عمومی امکانات جالبی را در Hotspot در نظر گرفته است.

سادگی کار با میکروتیک، امکانات فراوان، قیمت مناسب تجهیزات و اینکه مفهومی به اسم خطا یا Bug در میکروتیک وجود ندارد، آن را تبدیل به یکی از تجهیزاتی نموده که تقریباً در اکثر شبکه ها استفاده می شود.

مدیریت پهنای باند:

همیشه کنترل مصرف کاربران و تقسیم بندی استفاده هر سیستم و یا کاربر از مهمترین دغدغه‌های مدیران شبکه بوده است. قابلیت محدود‌سازی و مدیریت پهنای باند داخلی (LAN) و خارجی (اینترنت) یکی از امکانات میکروتیک می‌باشد. شما قادر خواهید بود گروهی از کاربران، محدوده IP و … را به تفکیک مقصد، مبدا، نوع برنامه، پورت و … مدیریت کنید. با تنظیم حرفه‌ای شما قادر خواهید بود کلیه فعالیتهای موجود در شبکه خود را مدیریت و کنترل نمایید.

مدیریت چند اشتراک اینترنت:

شما قادر خواهید بود چندین اشتراک اینترنت را داشته باشید و بنا به نیاز شبکه خود به تفکیک هر اشتراک را به کاربران شبکه خود اختصاص داده و یا به اشتراک بگذارید. به عنوان مثال یک کانکشن اینترنت ADSL و یک کانکشن اینترنت رادیو موجود است. با استفاده از میکروتیک می‌توانیم با اعمال شرط با توجه به نوع کاربران شبکه, اینترنت موجود را تقسیم بندی و به اشتراک بگذاریم.

Proxy Server:

امکان راه اندازی Proxy Server در روترهای میکروتیک نیز وجود دارد. پراکسی سرور وبسایتهایی که کاربران شما بازدید میکنند را در Cache خود ذخیره کرده و در صورتی که کاربر دیگری نیاز به آن صفحه داشته باشد همان صفحه را به وی نشان خواهد داد بدین طریق سرعت پاسخگویی به کاربران افزایش و مصرف اینترنت شما کاهش خواهد یافت. همچنین با توجه به اینکه در این حالت روتر به عنوان واسط عمل می کند می توان گزارشهای کاملتر و همچنین محدودیت های جدی تری در نحوه دسترسی به سایتها در نظر گرفت.

کاربردهای امنیتی و ارتباطی میکروتیک:

کنترل پورتهای ورودی و خروجی:

با استفاده از امکان فایروال در میکروتیک شما قادر خواهید بود پورت‌های ورودی و خروجی شبکه خود را محدود کنید. معمولا با تغییر پورتهای مهم مانند پورت ریموت دسکتاپ و سایر پورت‌های معمول مورد استفاده از شبکه به پورت‌هایی که فقط استفاده‌کنندگان آن سرویس نسبت به آن واقف هستند می توان تا حدودی ارتباطات از بیرون را محدود کرد.

انتقال تصویر دوربین مدار بسته:

با Publish کردن دوربین‌های موجود در شبکه و تغییر پورت‌ آن شما قادر خواهید بود از طریق محیط اینترنت و در مکانی که دسترسی به اینترنت داشته باشید حتی از طریق موبایل خود وضعیت دوربین‌های خود را مشاهده کنید.

ارتباط با منابع داخل شبکه از بیرون شرکت:

امکان ارتباط با منابع داخل شبکه مانند دوربین‌ها، فایل سرور، پرینترها، برنامه‌های موجود داخل شبکه و … از طریق محیط اینترنت برای کاربران میسر بوده و حتی در صورت نیاز می‌توان با ساخت VPN Server امکان اتصال کارکنان شرکت به شبکه داخلی را در هر مکان و زمانی میسر کرد تا فعالیتهای لازم را حتی در منزل و یا مسافرت نیز انجام داد.

مانیتورینگ مصرف اینترنت:

شما می‌توانید از طریق میکروتیک به صورت لحظه‌ای مصرف اینترنت خود را مانیتور کنید و در صورت نیاز محدودیتهای لازم را اعمال کنید.

DHCP Server:

میکروتیک دارای سیستم توزیع IP یا همان DHCP نیز می‌باشد و می‌تواند به کاربرانی که با آن متصل شده‌‌‌‌‌اند IP مورد نظر را نیز اختصاص بدهد.

منبع: به نقل از سایت(shabakehkaran )-باز نشر گروه فناوری مشهد ای تی

ارسال پاسخ