پردازش و ذخیره سازی ابری

ابر؟ چه ربطی به کامپیوتر و پردازش کامپیوتری دارد؟

احتمالا اولین باری که عبارتپردازش و ذخیره سازی ابری، Cloud Computing و یا The Cloud را شنیده اید، با خود فکر کرده اید که یک ابر چه ارتباطی با مسائل تکنولوژیک داشته و علت انتخاب چنین نامی، چه بوده است؟

اجازه دهید ابتدا بحث را با یک مثال از اینتل آغاز کنیم؛ Intel Inside یک کمپین موفق تبلیغاتی هست که باعث گشته بدون اینکه فکر کنیم، به اینتل اعتماد داشته باشیم. فعالان تبلیغاتی می خواهند در خصوص کلاود و عملکردش نیز چنین حالتی به کارابران دست دهد. در واقع نیاز نیست بدانید «ابر» چیست و چه می کند؛ چشمان خود را بسته و صرفا به کار کردنش اهمیت دهید.

مایکروسافت آگهی های تبلیغاتی خود را دارد که در آنها، انواع سرویس های ابری را به رخ می کشد؛ در یکی از این آگهی ها دیدیم که سرویس های ابری، از راه دور پزشکان و محققان را به یکدیگر متصل کرده و آنها می توانند نتیجه کار خود را با هم به اشتراک گذاشته و یا از نقاط مختلف جهان، بر روی یک پروژه تمرکز کنند. ما هم که پنداری از جزء به جزء نحوه کارکرد «پردازش و ذخیره سازی ابری» اطلاع داریم، با نگاهی عاقل اندر سفیه، سر خود را به نشانه تایید، تکان می دهیم. تنها چیزی که کاربران می دانند و می بینند، بی سیم شدن و قابلیت های بهبود یافته در این سرویس هاست. همه چیز به شکلی جادویی کار می کند و نیازی به اینکه بدانیم این اتفاقات در پس پرده چگونه می افتند، نیست.

اما بیایید به اندکی عقب تر و به اوایل دهه ۹۰ میلادی برگردیم و ببینیم به طور کلی، ریشه ی عبارت «پردازش و ذخیره سازی ابری» یا «Cloud Computing» از کجا آمده است؛ همراه این مقاله زیر ساخت شبکه مشهد ای تی باشید

همانگونه که گفتیم، همه چیز به اوایل دهه ۹۰ میلادی مربوط می شود؛ دانشمندان و مهندسان، دنبال راهی می گشتند تا به راحتی و به شکلی قابل فهم، به «شبکه» اشاره کنند. شبکه ای بسیار عظیم که از تعداد بسیار زیادی کامپیوتر و البته فضای ذخیره سازی آنها تشکیل می شد. به زبانی ساده تر، دانشمندان می خواستند به بخشی اشاره کنند که مسئولیتش با آنها نبوده و وظیفه ی تجهیز و پیشبرد آن بر عهده ی شخص دیگری بود.

دانشمندان تصمیم گرفتند تا در نهایت نام Cloud را برای توضیح شبکه انتخاب کنند. یکی از اولین استفاده های دانشمندان و مهندسین از ابر، به پتنت شماره ۵,۴۸۵,۴۵۵ بر می گردد. این پتنت که در سال ۱۹۹۴ به ثبت رسیده و شامل این مورد بوده است: «شبکه ای ایمن و سریع، با کیفیتی گارانتی شده و دسترسی بالا»

اگر به دقت به تصویر بنگرید، بخشی که «شبکه» یا «Network» در آن تعریف شده، شباهت بسیاری به یک «ابر» دارد. مقصود به ثبت رساننده پتنت فوق، این بوده که نمایان سازد این قسمت، یعنی شبکه، ربطی به آنها نداشته و در هدفشان نیز تاثیری ندارد؛ از سوی دیگر توسط شخص ثالثی هم اداره و پشتیبانی می شود.

اما نوبت به پتنت شماره ۵,۷۹۰,۵۴۸ رسید که مربوط به «دسترسی جهانی به داده های چند رسانه ای» می شد. این پتنت در سال ۱۹۹۶ به ثبت رسیده، همانطور که در تصویر پایین می بینید، اینجا دوباره با هاله ای ابر مانند طرف هستیم.

به شکلی که قبلا نیز ذکر شد، هدف به ثبت رساننده های پتنت های فوق این بوده که توصیف کنند اتفاقاتی که در این ابر می افتند، در جای دیگری هستند و به آنها ربطی ندارند.

بر این اساس، عبارت «cloud computing» از همین جا شروع شد و کم کم بیشتر از پیش، برای اشاره به سرور، شبکه و دیتا سنتر ها مورد استفاده قرار گرفت. از سندی که در سال ۱۹۹۶ تنظیم شده،‌ در اصل به عنوان اولین استفاده رسمی از این عبارت یاد می شود. در سال ۲۰۰۶، Elastic Compute Cloud یا (EC2) در سرویس های وب آمازون مورد بهره برداری قرار گرفت، از همینجا به بعد بود که سرعت استفاده از عبارت مذکور قوت گرفت و در نهایت نیز به نقطه ی امروزی رسید.

EC2 از آمازون، در اصل سرورهای مجازی را به کمپانی ها می فروشد. کم کم شرکت های دیگر هم از راه رسیدند، Salesforce نرم افزار ارائه داد و Box هم فضای ذخیره سازی، اما حالا شاهد آفیس ۳۶۵۵ هستیم که هر دو را با هم ادغام نموده و محصولی کامل را به کاربران و سازمان ها ارائه می دهد.

شرکت ها می خواهند کارشان انجام شود و نیازی هم ندارند که بدانند سیستم های پردازش و ذخیره سازی ابری چطور کار کرده و چگونه اداره می شوند. آنها صرفا سرویس یا سرور مجازی مورد نیاز خود را می خرند و بقیه ماجرا و اداره ی این سرویس ها، مشکل فروشنده است

در دنیای امروز با توجه به گستردگی حجم اطلاعات و گستردگی پردازش اطلاعات در حجم وسیع، نیاز به ابر کامپیوتر هایی می باشد.

درست است که در زمینه ی سخت افزار در حال پیشرفت عظیمی در جهان می باشیم، اما محققان دنیای کامپیوتر به فکر این می باشد که این منابع را در حد وسیعی، کوچک نمایند.

برای اطلاعات بیشتر میتونید ادامه مقاله مشهد ای تی رو بخونید .

امروزه مفهومی با عنوان پردازش ابری ( Cloud Computing ) در جهان مورد استفاده قرار گرفته است؛ که کمپانی های بزرگ در زمینه اینترنت با این تئوری که تمام اطلاعاتی که برای افراد جهان زیاد شخصی نمی باشند، به جای ذخیره و حتی پردازش بر روی سیستم های شخصی، بر روی سرورهای کمپانی های آن ها انجام شود؛ و به این طریق سهولت در دسترسی به اطلاعات در هر مکان و هر زمان را ایجاد نمایند و مقدار مورد نیاز هر کاربران را با دریافت هزینه آن در اختیار او قرار دهند.

شرکت google برای این امر مجموعه ی آفینس و چندین نرم افزار پردازش گر که زیاد توسط کاربران مورد استفاده قرار می گیرند، بر روی سرور های خود قرار داده است که کاربران بدون حتی نصب این برنامه ها می تواند به صورت رایگان از این برنامه ها استفاده نمایند، و حتی آنها را بر روی سرور های این شرکت ذخیره نمایند.

البته برای این ذخیره سازی نیز مبلغی را به عنوان اجاره آن فضا از کابران دریافت می نماید.

در واقع با این خلاقیت شرکت های کامپیوتری و طراحی سایت جدید، بستر اینترنت هم جایگزین سخت افزار و هم نرم افزار و هم هارد دیسک ذخیره سازی ما شده اند و فقط کافی ست سیستم، حالا گوشی یا کامپیوتر و لپتاپ به اینترنت وصل شود، در این صورت ما می توانیم همه ی امکانات پردازش مورد نیاز را با فقط خرید یک فضا برروی سرور های نت، داشته باشیم.

در ادامه برای شما دلایل به وجود آمدن سیستم پردازش ابری ( Cloud Computing ) را برای شما عنوان خواهیم کرد و همچنین به توضیح درباره مزایای پردازش ابری خواهیم پرداخت؛ لطفا در ادامه مقالات بخش آموزش پیشرفته ی هاست، سایر موارد مربوط به پردازش ابری را مطالعه نمایید.

در این بخش ها به شما خواهیم گفت که ایده ی سیستم پردازش و ذخیره سازی ابری به خاطر به وجود آمدن چه موضوعی در ذهن خلاقان عرصه فناوری اطلاعات به وجود آمد.

همچنین تمامی موارد مربوط به اینکه شما می توانید از فناوری پردازش ابری بهره برداری نمایید را برا شما توضیح خواهیم داد تا بتوانید در آینده ای که ذخیره اطلاعات بر روی سیستم های شخصی معنایی نخواهد داشت، از آن استفاده نمایید و به راحتی با سیستم پردازش ابری ارتباط برقرار نمایید.

پردازش و ذخیره سازی ابری یک اصطلاح کامپیوتری است که از آن تعبیرهای متفاوتی برداشت می شود. از نظر علم کامپیوتر واژه ی ابر(Cloud) به معنی شبکه ای از منابع و نرم افزارهای پردازشی است که برای بهبود خدمات سرویس دهی با هم همکاری می کنند. اما برای درک دقیق تری از مفهوم پردازش ابری باید به وب هاستیگ اشاره کنیم، همه ی سرویس های وب هاستینگ ( ftp، mail و … ) که بر روی سرورهای مختلف خدمات خود را ارائه می دهند با توجه به قابلیت پردازش ابری این تضمین را می دهند که اگر یک برنامه و یا نرم افزاری در سروری دچار مشکل شود هیچ اختلالی در ارایه سرویس به کاربر به وجود نمی آید. شرکت های معتبری در زمینه هاستینگ و خدمات جانبی آن در ایران وجود دارد که توان تغییرات و بروز رسانی سرورهای خود را دارند و با عنوان سرور پردازش ابری شناخته شده است.

ضمنا دپارتمان شیکه مشهد ای تی در نیمه دوم سال ۱۳۹۵ در حال پیاده سازی سیستم رایانش ابری حرفه ای و افزودن به خدمات خود می باشد.

برای درک بهتر مفاهیم شبکه از شبکه محلی تا سیستم تحویل محتوا جهانی بهتون پیشنهاد خوندن این مقالات میدم :

از انواع سرورها تا شبکه تحویل محتوا -قسمت اول

از انواع سرورها تا شبکه تحویل محتوا -قسمت دوم

 

مزایای استفاده از پردازش و ذخیره سازی ابری

 • ظرفیت بالایی در نگه داری اطلاعات:

  قابلیت نگه داری امن و دسترسی آسان و سریع به اطلاعات بدون اینکه کاربر عملیات اضافه ای را انجام دهد، ویژگی هایی هستند که در سطح یک هارد قوی عمل می کند.

 • منبع اختصاصی:

  آخرین تکنولوژی پردازش و ذخیره سازی ابری به کاربر تضمین می دهد که منابع و اطلاعات به طور مخصوص برای آن ها باشد و با هیچ کاربر دیگری به اشتراک گذاشته نشود تا زمانیکه کاربر تمایل این کار را داشته باشد، در این صورت می توانند این اجازه را به افرادی بدهند که از آن اطلاعات استفاده کنند. اما مهمترین مزیتی که این تکنولوژی برای کاربران دارد این است که لازم نیست هزینه ای برای تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری بپردازند و فقط بهای استفاده از خدمات را می پردازند.

 • عدم وجود مشکلات سخت افزاری و یا نرم افزاری:

  نصب هر نوع نرم افزاری فقط بر روی سرور انجام می پذیرد و به روز رسانی این نرم افزارها توسط شرکت سرویس دهنده انجام می شود به همین دلیل امکان نصب بدافزار بر روی سیستم کاربر وجود ندارد. دقت کنید برای استفاده از پردازش ابری حتما از سرویس های شرکت های معتبر استفاده کنید و مطمئن شوید پشتیبانی شرکت از سرورها ( از نظر سخت افزاری و نرم افزاری) به طور ۲۴ ساعته و در طول هفته انجام می شود. کاربران به راحتی می توانند از خدمات این تکنولوژی بهره مند شوند .

 • امنیت پردازش ابری:

  این تکنولوژی به کاربران این اطمینان را می دهد که حریم خصوصی آن ها را حفظ می شود، با این وجود شرکت های سرویس دهنده به طور قانونی یا غیرقانونی می توانند به اطلاعات کاربران نفوذ کنند. پس به کاربران توصیه می کنیم که این خدمات را ازشرکت های معتبر و با سابقه مثل مشهد ای تی درخواست کنند.

مزایای منحصر به فردی که تکنولوژی پردازش ابری دارد، باعث شده است توسعه تجاری بسیار زیادی داشته باشد. شرکت های هاستینگ ارایه دهنده ی این سرویس با وجود اینکه هزینه های ( سخت افزاری و نرم افزاری ) را برای کاربران کم کرده است اما هزینه های مربوط به پهنای باند هنوز هم مشکلات مالی را به همراه دارد اما اگر شرکتی این سرویس ها را به طور دقیق مدیریت کند باز هم هزینه ها کاهش خواهد یافت.

انواع پردازش ابری:

 • Saas)Software as a Service)
 • PaaS)Platform as a Service)
 • IaaS)Infrastructure as a Service)
 • AaaS )Applications as a Service)
 • BaaS)Backend as a Service)
 • BaaS)Backup as a Service)
 • DaaS)Data as a Service)
 • DaaS)Desktop as a Service)
 • DBaaS)Database-as-a-Service)

در ادامه هر یک را به اختصار بیان خواهیم نمود:

Saas)Software as a Service)
در مدل SaaS (نرم افزار به عنوان یک سرویس) شما به نرم افزارهای کاربردی که اغلب به عنوان نرم افزار بر روی تقاضا مراجعه کننده ارائه شده است. دسترسی دارید شما لازم نیست که در مورد نصب، راه اندازی و اجرای برنامه نگران باشید. ارائه دهنده این خدمات را برای شما انجام می دهند. شما فقط مجبور به پرداخت و استفاده از آن از طریق برخی از کلاینتها هستید. مثال: گوگل، مایکروسافت آفیس .

PaaS)Platform as a Service)
PaaS (بستر های نرم افزاری به عنوان یک سرویس) همانطور که از نامش پیداست، برای شما سیستم عامل که به طور معمول شامل سیستم عامل، محیط اجرای زبان های برنامه نویسی، پایگاه داده، وب سرور و غیره است را فراهم میکند.نمونه هایی از محاسبه: AWS الاستیک سفر نام، Heroku، Force.com، گوگل موتور App .

IaaS)Infrastructure as a Service)
IaaS (زیرساخت به عنوان یک سرویس)، همانطور که نامش نشان می دهد، زیرساخت های محاسبات، فیزیکی و یا (اغلب) ماشین های مجازی و منابع دیگر مانند کتابخانه تصاویر ماشین مجازی، بلوک و ذخیره سازی مبتنی بر فایل، فایروال ها، متعادل کردن بار، IP آدرس، شبکه های محلی مجازی و غیره را فراهم میکند. به عنوان مثال: آمازون EC2، ویندوز Azure، Rackspace.

AaaS )Applications as a Service)
نرم افزار به عنوان یک سرویس به ارائه برنامه های کاربردی نرم افزار های کامپیوتری به عنوان یک سرویس از طریق اینترنت میپردازد. این نوع از نرم افزار نیز به عنوان SaaS (نرم افزار به عنوان خدمات)، نرم افزار در خواست و بر روی تقاضا نرم افزار اشاره شده است. نرم افزار بر روی تقاضا با توجه به صرفه جویی در هزینه و افزایش بهره وری صرف نظر از اندازه آنها می تواند به سازمان به دست آوردن سهم بیشتری از بازار نرم افزار را ارائه دهد. نرم افزار بر روی تقاضا با حذف هزینه مجوز کاربر افراد که به طور معمول و سنتی با فرض تحویل نرم افزار است مزایای مالی برای سازمان فراهم میکند.

BaaS)Backend as a Service)
پنل مدیریت به عنوان یک سرویس به عنوان “بخش مدیریت همراه به عنوان خدمات (MBaaS)شناخته میشود، در واقع یک مدل برای ارائه وب و نرم افزار همراه توسط توسعه دهندگان و یک راه برای پیوند برنامه های کاربردی خود به پنل مدیریت است ، در حالی که ذخیره سازی ابر همچنین ارائه ویژگی های مانند مدیریت کاربر، فشار اطلاعیه ها، و یکپارچگی با سرویس های شبکه های اجتماعی میباشد. این خدمات از طریق استفاده از کیت توسعه نرم افزار سفارشی (SDK ها) و رابط های برنامه نویسی کاربردی (API ها) ارائه میشود.

BaaS)Backup as a Service)
ابر پشتیبان گیری، یک سرویس است که کاربران به کمک یک سیستم به جهت پشتیبانگیری، ذخیره سازی و بازیابی فایل های کامپیوتر فراهم میکند. ارائه دهندگان آنلاین تهیه نسخه پشتیبان شرکت هایی هستند که به کاربران نهایی (یا مشتریان) این نوع خدمات را ارائه میکنند.

DaaS)Data as a Service)
داده ها به عنوان یک سرویس و یا DAAS، خویشاوند نزدیک از نرم افزار به عنوان یک سرویس است. مانند تمام اعضای “به عنوان خدمات” خانواده (AAS) ، DAAS بر این مفهوم است که محصول، داده ها در این مورد، می توان در تقاضا را به کاربر بدون در نظر گرفتن جدایی جغرافیایی و یا سازمان های ارائه دهنده و مصرف کننده ارائه شود. علاوه بر این، ظهور معماری سرویس گرا (SOA) پلت فرم واقعی که در آن داده های ساکن نیز بی ربط هستند را ارائه کرد. این توسعه ظهور اخیر مفهوم نسبتا جدید از DAAS را فعال نموده است.

DaaS)Desktop as a Service)
مجازی سازی دسکتاپ از راه دور نیز می تواند از طریق یک ابر محاسبات شبیه به استفاده از نرم افزار به عنوان یک مدل خدمات ارائه شود. این رویکرد است معمولا به عنوان دسکتاپ به عنوان یک سرویس (DAAS) نامیده می شود. ارائه دهنده DAAS به طور معمول مسئولیت کامل برای میزبانی و نگهداری کامپیوتر، ذخیره سازی و زیرساخت های دسترسی، و همچنین برنامه های کاربردی و مجوز نرم افزار نرم افزار مورد نیاز برای ارائه خدمات دسکتاپ در بازگشت برای یک هزینه ثابت ماهیانه را بر عهده دارد. DAAS را می توان با استفاده از VDI و سیستم از راه دور بر اساس خدمات دسکتاپ اجرانمود . DAAS می تواند از طریق ابر های عمومی، زیرساخت های ابر خصوصی، و سیستم عامل های ابر هیبرید ارائه شود.

DBaaS)Database as a Service)
پایگاه داده به عنوان یک سرویس (DBaaS) یک سرویس است که توسط یک اپراتور ابر (عمومی یا خصوصی) از برنامه های کاربردی پشتیبانی میکند، بدون تیم برنامه که به صورت پیش فرض مسئولیت توابع مدیریت پایگاه داده سنتی را بر عهده دارند. با DBaaS، توسعه دهندگان نرم افزار به کارشناسان پایگاه داده نیازی ندارند و به استخدام یک مدیر پایگاه داده (DBA) برای حفظ پایگاه داده نیز نیازی نیست.

خدمات ابری دپارتمان زیر ساخت شبکه مشهد ای تی

مشتریان با استفاده از خدمات پردازش و ذخیره سازی ابری مشهد ای تی  می‌توانند به راحتی میتوانند چندین سرور فزیکی در محل خود با سروهای اراعه شده در دیتا سنتر های ایران و خارج رو باهم سینک کنند و نرم افزاهای خود را در مقیاس استانی و کشوری و مطقه ای و جهانی بدون محدودیت در پردازش و موقعیت مکانی ای پی ها اجرا کنند و به طریق تحریم هارو دور بزنند

از جمله ویژگی‌های این سرویس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برنامه نویسی موازی
 • تقسیم پردازش و ذخیره سازی اطلاعات در سروهای مختلف
 • قابلیت مدیریت و تغییر تنظیمات به صورت فوری و بدون نیاز به تماس
 • تحویل محتوای جهانی
 • قابلیت بازآوری (Reboot) از طریق وب
 • امکان سفارش انواع مختلف سیستم عامل ویندوز و لینوکس
 • سینک لحظه ای اطلاعات بین سرور فزیکی در محل شما و سروهای که دیتا سنتر ها خریداری کردین
 • سطح دسترس‌پذیری بالا با استفاده از سیستم ذخیره‌سازی مرکزی (SAN)
 • بهره‌گیری از ابزار قدرتمند VMware

خدمات پردازش و ذخیره سازی ابری مشهد ای تی  برای چه کاربردهایی مناسب است؟

. مواردی مانند:

 • پورتال
 • سرویس ایمیل
 • سرویس میزبانی وب
 • پردازش ابزارهای موبایل
 • شرکت‌های تولیدکننده محتوا
 • شرکت‌های Startup
  مراکز اراعه تلفن بین الملی در بستر ویپ
  در حالت هایی که اراعه سرویسی برای موقعیت مکانی شما محدود شده است

چرا باید از پردازش و ذخیره سازی ابری مشهد ای تی  استفاده کنیم ؟

 • رفع محدودیت موقعیت مکانی شما مثل تحریم ها
 • بکاپ گیری اطلاعات به صورت لحظه ای در چند سرور
 • زمانی که شما نیاز دارید که سیستم نرم افزاری رو روی سرور ایران پیاده سازی کنید ولی از لحاظ سخت افزاری نیاز به سرورهای قوی تری دارید
 • بالاترین امنیت و سرعت اطلاعات
 • محاسبه هزینه‌ها به صورت روزانه یا ماهیانه
 • هزینه‌های مناسب
 • دسترسی سریع و مطمئن به خدمات در صورت استفاده از خدمات اینترنت هر شرکت اراعه دهنده اینترنت  ایران

خدمات پیشرفته زیر ساخت شبکه مشهد ای تی  برای چه اصنافی کاربرد مناسب دارد ؟

 • تولیدکنندگان نرم‌افزار
 • شرکت‌های Startup
 • شرکت‌های خدمت‌دهنده میزبانی صفحات وب
 • محیط تست برای نرم‌افزارهای در حال توسعه
 • آموزشگاه‌ها
 • افرادی که نیاز فوری به ابزارهای آماده دارند
 • استفاده به عنوان خدمات زیرساختی برای ابزارهای موبایل (مانند دیتابیس)

نتیجه گیری
سردرگمی بزرگی در صنعت در مورد ابر وجود دارد. در ساده ترین شرایط، ابر مرحله بعدی در تکامل اینترنت است. از طریق ابر، همه چیز به عنوان یک سرویس از قدرت محاسباتی تا فرآیندهای کسب و کار و تعاملات شخصی تحویل داده میشود.

برای کسب اطلاعات بیشتر و تاثیر  سیستم های پردازش و ذخیره سازی ابری در کسب و کار شما با ما در تماس باشید

ارسال پاسخ