بازاریابی در تلگرام با افزایش محبوبیت و شمار بالای کاربرانش در ایران رونق گرفته، این مقاله به مصاحبه با یکی از چهره های موفق بازاریابی در تلگرام می پردازد.

برخلاف تصور بسیاری، تلگرام مشابه وایبر عمر کوتاهی نداشت و همچنان اپلیکیشن محبوب ایرانی ها است. در حال حاضر شبکه اجتماعی تلگرام، در ایران بیش تر از هر شبکه اجتماعی دیگر کاربر دارد و همین امر باعث رونق بازاریابی در تلگرام شده است. خبر خوب اینکه امروز این افتخار رو داریم که با آقای مهندس بهزاد بهلولیان یکی از افراد موفق در زمینه بازاریابی در تلگرام مصاحبه کنیم. همراه ما باشید:

سلام، وقتتون بخیر، لطفا خودتون رو کامل برای ما معرفی بفرمایید؟

سلام خسته نباشید، روزتون بخیر. بنده بهزاد بهلولیان هستم مشاور تبلیغاتی و مشاور بازرگانی، تکنسین شبکه و مدیر فروش.

خوشوقتیم، می تونیم در مورد تحصیلات آکادمیک و سن تون بپرسیم؟

بنده دانشجوی ترم ۵ نرم افزار دانشگاه سراسری تبریز هستم و ۲۱ سالمه

شما در زمینه ی در آمدزایی و بازاریابی در تلگرام خیلی موفق عمل کردید این کار رو از کجا یاد گرفتید کتاب های خاصی در این زمینه بازاریابی شبکه های اجتماعی خوندید یا دوره ی آموزشی خاصی را گذروندید؟

یک قانونی داریم به اسم قانون ۱۹۹۰، یک درصد افراد سریع یک کار جدید رو قبول میکنند و شروع به کار میکنند و موفق میشوند. ۹ درصد افراد چند ماه بعد شروع میکنند و تا حدودی موفق میشوند ولی خیلی سختی میکشند تا مثل ۱ درصد اولی بشوند و ۹۰ درصد افراد هم بیخیال هستند.  بنده جز ۱ درصد شروع کننده بودم و در این مدت تجربه های فوق العاده زیاد و خوبی بدست آوردم. برای مثال در ابتدا روش های زیادی برای تبلیغات در کانال ها ارائه دادم و هم اکنون هم برای فروشگاه اینترنتی معروف بازاریابی در تلگرام انجام میدهم.

خیر دوره ی آموزشی خاص یا کتابی نبوده که بهش اشاره کنم ولی  مدت ها است مقالات در زمینه ی علم بازاریابی شبکه های اجتماعی مطالعه میکنم و تجربه های زیادی داشتم.

قبل از بازاریابی در تلگرام از چه شبکه های اجتماعی دیگه ای درآمدزایی کرده بودید؟

اینستاگرام و فیسبوک

اینکه شما جز یک درصد قانون ۱۹۹۰ بودید، یعنی مزیت first mover بودن رو علت موفقیت تون میدونید؟

این فقط یک طرف ماجراست ، تلاش زیاد و کار مداوم طرف دیگر و تسلیم نشدن در برابر مشکلات هم طرف دیگر است.

با چه مشکلاتی روبرو شدید؟ برای بازاریابی در تلگرام کانال های خودتان چقدر هزینه مالی کردید و  چقدر انرژی و زمان صرف کردید؟

بنده بار ها و بارها شکست خوردم اما تسلیم نشدم و ادامه دادم ، مثلا افت کیفیت تلگرام و یا کاهش درآمد ، اما همیشه ایده های جدیدی رو برای برطرف کردن اونها بکار بردم و همیشه فکر کردم و راه بهتری انتخاب کردم ، هیچوقت تسلیم نشدم!

هیچ سرمایه گذاری نکردم! بلکه به نوعی کارآفرینی هم انجام دادم تا افراد بیشتری وارد این بازارکاری بشوند.

حدود یکسال هست که تقریبا هر روز هفته از ساعت ۷ الی ۳ نصف شب درگیر بازاریابی در تلگرام بودم و همچنان هستم.

telegram

بخاطر این اراده ی قوی و پشتکار بهتون تبریک می گیم، زمانیکه ایده ی محتوای کانال هاتون به ذهن تون رسید، تصور می کردید به چنین جایگاهی از نظر تعداد ممبر و درآمدزایی برسه یا شانس هم تا حدی در اون دخیل بود؟

سپاس گزارم، نه اصلا شانسی در کار نیست. فقط تلاش و فکر و ایده های جدید و راه های جدید.

به نظر شما چرا بعضی از شرکت های ارائه کننده ی خدمات تجارت آنلاین نتوانستند در زمینه ی بازاریابی در تلگرام به اندازه شما موفق عمل کنند؟

چون جز ۹ درصدی بودند که از تجربه ی ۱ درصد اول استفاده نکردند!

به نظر شما در حال حاضر که تب کانال های تلگرام خوابیده، بازاریابی در تلگرام چقدر میتواند به برندینگ و افزایش فروش فروشگاه های آنلاین کمک کند؟ تا حالا سابقه همچین فعالیتی رو داشتید؟

بنده با خیلی از فروشگاه های آنلاین همکاری داشتم و به نظر من الان هم تلگرام برای برندینگ و افزایش فروش عالی هست، اما بصورت تخصصی و با کمک و مشاوره ی ۱ درصد افراد.

از چه روش هایی برای افزایش کاربر و درآمدزایی کانال تون استفاده کردید؟

آموزش و سپس فروش محصولات (ایده بنده)، تبلیغات بنری ، مسابقه و تهیه ی اسپانسر، فروش مستقیم

این روش های درآمدزایی را بیشتر برای ما باز می کنید؟

خیر، در این مورد ازتون عذرمیخوام

تعداد ممبر های کانال های تلگرام تان به چه تعداد رسید و چند نفری روی آنها کار می کردند؟

بنده از  اولین روزی که امکان کانال به تلگرام اضافه شد، کانال booksharing رو استارت زدم تا ۲۸ هزار نفر عضو بردم و شد بزرگترین کانال تخصصی کامپیوتر کشور. بعد از اون کانال آی تی فارسی رو تا ۷۰ هزار عضو بردم و شد بزرگترین کانال فناوری اطلاعات کشور. کلا تنها بودم و تنها کار میکردم، فقط در کانال آی تی فارسی خانم دکتر جانعلی پور کمکم کردند.

به کسانیکه قصد دارند حرفه بازاریابی شبکه های اجتماعی رو برای خودشون انتخاب کند توصیه میکنید که چه روالی رو طی کنند که موفق بشوند؟ به نظرتون در ایران به بازاریابی شبکه های اجتماعی بعنوان یک حرفه نگاه کرد؟

این کار نه تنها یک حرفه نیست بلکه یک علم هستش. توصیه میکنم که بدون مشورت با ادمین های بزرگ و با تجربه کاری رو شروع نکنند. اما در نظر داشته باشند که شغل همیشگی نیست

به نظر شما در حال حاضر  بازریابی ایمیلی می تواند برای افزایش فروش موفق تر عمل کند یا بازاریابی در تلگرام؟

بستگی دارد اگر بازار هدف محصول شرکت هایی باشد که بصورت بین المللی کار میکنند یا B2B ، بازاریابی ایمیلی موفق تر عمل میکند اما اگر بازار هدف محصول عموم مردم باشد، بازاریابی در تلگرام نتیجه بخش تر خواهد بود.

در ادامه صحبت یا پیشنهادی دارید که بخواید اضافه کنید؟

حرف آخر بنده، سعی کنید ثروتمند فکر کنید و ثروتمند حرکت کنید و ثروتمند رفتار کنید ، از بچگی به ما گفتند که درس بخون درس بخون آخرش حقوق ثابت و بازنشستگی و … اما بهمون نگفتن که پولدار باش و سالم و خوب زندگی کن. تبلیغات تلویزیونی در دنیا همیشه میگه پول بد هست و همیشه فقرا خوشبخت هستند و خوشحال اما پولدار ها ناراحت هستند و قاچاقچی!

از بچگی بهمون گفتن که پاتو اندازه ی گلیمت باز کن ، اما نگفتن که گلیمتو بزرگتر کن و امیدوارم که همیشه ثروتمند باشید و ثروتمند فکر کنید و ثروتمند از زندگی لذت ببرید

قبلا یک مصاحبه از شما بر روی اینترنت منتشر شده بود که درآمد کانال های تلگرام شما پنجاه میلیون بوده، صحت داشت؟

متاسفانه چنین مصاحبه ای با شخص بنده اصلا صورت نگرفته بود و اطلاعات در مورد من را یکی از آشنایان با بنده به سایت منتشر کننده مصاحبه داده بود که مواردی که در مورد بازاریابی در تلگرام گفته بودند صحیح بود اما حرف هایی که در مورد بنده گفته شده بود صحت نداشت به ویژه در مورد سطح درآمد کانال های من اغراق شده بود و مبلغ ۵۰ میلیون صحت نداشت.

خیلی ممنونیم از وقت تون و براتون آرزوی موفقیت میکنیم

من هم از مشهد آی تی هم سپاسگزارم، مصاحبه ی فوقالعاده ای بود ، از نخبگان یک درصد مشهد میتونم به گروه نخبه ی کانال خبر فوری یک میلیون و دویست هزار نفری اشاره کرد که خیلی عالی فعالیت میکنند.

درصورتی که شما هم تمایل دارید و یا فکر می کنید شرایط مصاحبه را دارید با «گروه فناوری اطلاعات مشهد آی تی» تماس بگیرید و با وقت قبلی و اطلاع از شرایط مصاحبه با ما هماهنگ نمایید.

شماره تماس: ۰۹۱۹۹۱۹۶۶۹۰

6 نظرات

  1. کانال گیز میز با ۱ میلیون نفر کاربر ماهی ۶۰ میلیون درآمد داره! ( منبع موثق )
    کانال خبر فوری هم درآمدش زیاده هم بالاترین تعداد ممبر توی کل کانال های دنیا رو داره.
    هرچند کلا ۳ تا کانال بالای یک میلیون ممبر وجود داره که هر ۳ تاشون توی ایرانن!

ارسال پاسخ