بازاریابی‌اینترنتی چیست؟

واضح است که یکی از بخش های بسیار مهم هر تجارتی، بازاریابی است. افزایش چشمگیر تعداد کاربران آنلاین و زمانی که طی روز صرف اینترنت میکنند، باعث شده بازدهی و اثربخشی تبلیغات و بازاریابی بر روی رسانه های آفلاین مانند روزنامه و تلویزیون بسیار کاهش یابد و امروزه اکثر تاجران و تولیدکنندگان ترجیح میدهند که استراتژی های بازاریابی خود را، از طریق اینترنت اجرا کنند. بازاریابی اینترنتی، همان اهداف بازاریابی سنتی را دنبال می‌کند، با این تفاوت که بازاریابی اینترنتی (Internet Marketing)، از ابزارهای موجود در اینترنت  و پتانسیل های که در فضای مجازی وجود دارد، استفاده میکند. بازاریابی اینترنتی فرایند برندینگ، بازاریابی، تبلیغات و فروش و مدیریت ارتباط بین برند و مشتریان ش از بستر اینترنت است.

بازاریابی اینترنتی روش های مختلفی دارد که در ادامه بعضی از آنها را معرفی میکنیم.

روشهای بازاریابی اینترنتی

بازاریابی‌اینترنتی از طریق پست الکترونیک (EMail Marketing)

بازاریابی ایمیلی یعنی برقراری ارتباط و انتقال پیام های تجاری برند از طریق ایمیل زدن به مشتریان بالقوه و بالفعل آن کسب و کار. معمولا هدف از ایمیل های بازاریابی ایمیلی، افزایش رابطه تجاری با مشتریان فعلی یا قبلی خود، به منظور تشویق وفاداری مشتری و ترغیب به خرید مجدد یا ارسال ایمیل گروهی با هدف به دست آوردن مشتریان جدید است.

بازاریابی ایمیل روشی کم هزینه است و خروجی و نتیجه ی آن کاملا قابل اندازه گیری است. بازاریابی ایمیلی مبتنی بر اجازه است به این معنی که در این روش دریافت کننده ی آگهی حق انتخاب دارد و می تواند موافقت کند که ایمیل تبلیغاتی را دریافت کند یا نه. برای مثال در مورد ارسال خبرنامه ی الکترونیکی یک کسب و کار که معمولا در آن تبلیغات و محصولات جدید و.. را به مشتریان ارسال میکند از مشتریان ش برای عضویت در این خبرنامه اجازه گرفته میشود و با میل خود این ایمیل ها را دریافت میکنند و هر زمان که بخواهند میتوانند عضویت خود در این خبرنامه را لغو کنند. بنابراین تبلیغ کننده در بازاریابی ایمیلی دقیقا به بازار هدف کسب و کار و افرادی که به محصولات ش علاقه مند هستند، دسترسی دارد.

بازاریابی‌اینترنتی از طریق موتورهای جستجو (Search Engine Marketing)

نباید انتظار داشته باشید مشتریان کسب و کار شما از طریق وارد کردن آدرس سایت تان در مرورگرشان به آن وارد شوند، اکثر کاربرانی که از یک سایت، وبلاگ یا فروشگاه آنلاین بازدید میکنند از طریق موتورهای جستجو به آنها وارد می شوند، هنگامیکه عبارتی را در یک موتور جستجو مانند گوگل سرچ میکنید هزاران صفحه وب را به عنوان نتیجه به شما پیشنهاد میکند اما آیا شما به سایت هایی که در صفحه دوم به بعد این نتایج هستند وارد می شوید؟؟؟

بازاریابی در موتورهای جستجو (Search Engine Marketing) از طریق تکنیک های بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو (SEO) انجام میشود این تکنیک ها به دنبال این هستند که سایت شما در صفحه ی نتایج جستجو کاربران در جایگاه بهتری قرار بگیرند تا بازدیدکننده گان بیشتری داشته باشد.

بازاریابی‌اینترنتی از طریق تبلیغات نمایشی

در بازاریابی سنتی از “تبلیغات بصری” مانند بیلبوردها، بروشورها، تبلیغات کاغذی یا تلویزیونی و.. استفاده می شود این نوع تبلیغ ها که تبلیغات نمایشی گفته می شوند در اینترنت نیز به روش های مختلف مانند نمایش آگهی یک برند، بر روی وب سایت و یا وبلاگ انجام میشود. هدف از تبلیغات نمایشی افزایش ترافیک وب سایت، بهتر کردن موقعیت در موتورهای جستجو، افزایش فروش، برندینگ و… است. بعنوان مثال شما می توانید آگهی تبلیغ برندتان را بر روی در دایرکتوری های مشاغل یا وب سایت های تبلیغاتی قرار دهید.

بزرگترین مزیت تبلیغات نمایشی آنلاین در مقایسه با تبلیغات نمایشی آفلاین این است که تبلیغات نمایشی آنلاین در اینترنت قابل ردیابی است تعداد کلیک بر روی تبلیغ، نوع رفتار کاربر بعد از کلیک روی تبلیغ و تعداد کلیک هایی که منجر به خرید اینترنتی از تبلیغ کننده شده است براحتی قابل اندازه گیری است.

بازاریابی‌اینترنتی از طریق شبکه های اجتماعی (Social Network Marketing)

بازاریابی شبکه های اجتماعی، فرایند برندینگ، بازاریابی، تبلیغات و فروش از طریق شبکه های اجتماعی مختلف مانند تلگرام، اینستاگرام، آپارات، لینکدین و… است. شبکه های اجتماعی برای کسب و کارها و برندها فرصت تعامل بیشتر و بهتر و البته هدفمند با بازار هدف شان را فراهم میکنند چراکه برخلاف وب سایت برندها که در آنها ارتباطی یک طرفه از سمت برند به مشتری برقرار میشود، در شبکه های اجتماعی یک ارتباط دو طرفه بین برند و مشتریان آن برقرار میشود.  همواره یک ارتباط دوطرفه صمیمی تر و موفق تر از ارتباط یک طرفه عمل میکند علاوه بر این در صفحه ی یک برند ارتباط مشتری برند با دوستان و آشنایان ش نیز وجود دارد و به همین دلیل به شبکه های اجتماعی “رسانه ی مصرف کنندگان” و رسانه ی شهروندان نیز می گویند.

یکی از امکانات موجود در شبکه های اجتماعی “به اشتراک گذاری” است یعنی اگر کاربر محتوای شبکه ی اجتماعی کسب و کار شما را دوست داشته باشد آنرا با دوستان و آشنایان خود به اشتراک خواهد گذاشت و اشتراک گذاری پی در پی به معنی افزایش بازدید محتوای شما و شناخته شدن برندتان از طریق بازاریابی دهان به دهان در فضای شبکه های اجتماعی است.

بازاریابی‌اینترنتی از طریق پرداخت به ازای هر کلیک (Pay Per Click)

تبلیغات پرداخت به ازای هر کلیک، نوعی سیستم تبلیغاتی است که در آن تبلیغ کننده به ازای هر کلیک ی که روی آگهی تبلیغاتی ش بشود، پول پرداخت میکند. فرمت این نوع تبلیغات می تواند یک متنی ساده، یک بنر فلش، یک آگهی ویدئویی یا غیره باشد. این روش بازاریابی اینترنتی بیشتر در موتورهای جستجو دیده می شود اما در سایت های محتوا و شبکه های اجتماعی نیز استفاده می شود.

بعنوان مثال در گوگل ادوردز (Google Adwords) موتور جستجوی گوگل، تبلیغ کننده برای یک یا چند keyword که توسط بازار هدف کسب و کارش جستجو میشود پرداخت به ازای هر کلیک انجام میدهد و هنگامیکه این keyword ها توسط کاربران در گوگل سرچ شود آگهی تبلیغ کننده در اول صفحات نتایج جستجوی گوگل نمایش داده میشود و از این طریق شمار زیادی آنرا خواهند دید.

موفق باشید.

نویسنده: خانم جوادی

ارسال پاسخ