آموزش نصب IIS

آموزش نصب IIS که مخفف عبارات Internet Information Services به معنای سرویس های اطلاعاتی اینترنت است یک وب سرور محصول شرکت مایکروسافت است که بر روی سیستم عامل های همین شرکت یعنی ویندوز قابل نصب می باشد. پس از نصب این وب سرور امکاناتی از جمله پروتکل های وب مانند HTTP و HTTPS (پروتکل نمایش وب سایت در مرورگر) FTP و FTPSS (پروتکل انتقال فایل) و SMTP (پروتکلل انتقال ایمیل)، امکان استفاده از زبان های برنامه نویسی سمت سرور (Server Side) مانند Asp Classis، ASP.NET و PHP، امکان استفاده از بانک های اطلاعاتی مانند MS SQL و MYSQL و بسیاری امکانات دیگر را در اختیار کاربران قرار می دهد. برخی از امکانات مانند پروتکل ها و زبان های برنامه نویسی مایکروسافت (ASP.NET) پس از نصب این وب سرور بصورت پیش فرض در آن قرار دارند اما ویژگی هایی همچون بانک های اطلاعاتی و زبان برنامه نویسی PHP می بایست پس از نصب وب سرور بصورت جداگانه بر روی آن نصب شوند.

همانطور که گفتیم IIS محصول شرکت مایکروسافت است و طبیعتا فقط و فقط قابلیت اجرا شدن و نصب شدن بر روی سیستم عامل پولی ویندوز را دارد. مایکروسافت ادعا می کند که وب سرور IIS یک وب سرور رایگان است اما به هر حال شما بر خلاف لینوکس که رایگان است ، برای سیستم عامل ویندوز باید هزینه پرداخت کنید. مهمترین مزیتی که IIS بر آپاچی وب سرور دارد این است که این وب سرور بر روی سیستم عامل آشنا و شناخته شده ای به نام ویندوز نصب و راه اندازی می شود و طبیعتا افراد بیشتری می توانند براحتی از آن استفاده کنند و یادگیری آن به نسبت ساده تر از وب سرور آپاچی است. وب سرور IIS این توانایی را دارد که از پلتفرم مایکروسافتی .NET Framework مایکروسافت پشتیبانی کند و اسکریپت های ASPX را براحتی اجرا می کند. یکی از مهمترین نقاط قوت سرویس IIS این است که پشتیبانی آن توسط یک غول نرم افزاری به نام مایکروسافت انجام می شود که تقریبا به همه مشکلاتی که توسط این سرویس ایجاد می شود رسیدگی می کند و به سرعت مشکلاتش را برطرف می کند.

IIS محصولی از مایکروسافت بوده و تنها بر روی سیستم عامل همین شرکت یعنی خانواده Windows NT قابل نصب می باشد. معمولا دو نوع ویندوز برای استفاده از IIS وجود دارد. ویندوز معمولی که بر روی سیستم های خانگی نصب است و ویندوز سرور که برای قرار گرفتن کامپیوتر در شبکه مورد استفاده قرار می گیرد. در این مقاله ما آموزش نصب IIS بر روی ویندوز سرور ۲۰۱۲ را ارائه می دهیم.

مراحل آموزش نصب IIS در ویندوز سرور ۲۰۱۲

در ویندوز سرور ۲۰۱۲ وارد کنسول Server Manager شده و بر روی گزینه Manage کلیک می کنیم. سپس گزینه Add Roles and Features را انتخاب می کنیم.

آموزش نصب IIS

بعد از کلیک روی گزینه ای مورد نظر صفحه ای جدید باز می شود که شما گزینه Role-based or Feature-Based Installation را انتخاب کنید.

آموزش نصب IIS

درصفحه ی بعد تمام تیک ها و گزینه ها را بدون تغییر بگذارید به همین صورت باشند و گزینه Next را بزنید.

آموزش نصب IIS

درصفحه ی بعد به دنبال گزینه ی (Web Server (IIS بگردید و تیک آن را بزنید و Next کنید.

آموزش نصب IIS

درصفحه ی بعد IIS نیاز به برنامه های اضافی ندارد پس بدون دستکاری و تغییر به صورت پیشفرض Next را بزنید.

آموزش نصب IIS

درصفحه ی بعد توضیحاتی دربارۀ وب سرور آمده است که باید گزینه Next بزنید.

آموزش نصب IIS

درصفحه ی بعد یا به صورت پیش فرص اجازه دهید همین تیک ها علامت خورده باشه یا خودتان می توانید برای خودتان سفارشی کنید.

آموزش نصب IIS

در این صفحه گزینه Install را بزنید تا فرایند نصب وب سرور کامل شود.

آموزش نصب IIS

هنگامی که نصب تمام شود بصورت متنی به شما نشان می دهد که چه چیزهایی نصب شده است.

آموزش نصب IIS

اکنون نصب تمام شده است و می توانید گزینه Close را بزنید. (به همین سادگی وب سرور IIS را نصب کردید….!)

سرویس هایی که در زمان نصب وب سرور IIS نصب می شوند شامل موارد زیر است:

· WWW . این سرویس به منظور ایجاد یک سرویس دهنده وب و سرویس دهی لازم به درخواست سرویس گیرندگان برای صفحات وب استفاده می گردد .
· FTP . این سرویس به منظور ارائه خدمات لازم در خصوص ارسال و دریافت فایل بر روی سرویس دهنده برای کاربران استفاده می گردد .
· SMTP . این سرویس جهت امکان ارسال و دریافت نامه الکترونیکی برای سرویس گیرندگان را در پاسخ به فرم ها و برنامه های خاص دیگر فراهم می نماید .
NNTP . این سرویس به منظور میزبانی یک سرویس دهنده خبری USENET استفاده می گردد.

«گروه فناوری اطلاعات مشهد آی تی» با دانش و تجربه در زمینۀ شبکه و سرورها آمادۀ ارائۀ بهترین راه کارهای شبکه ای و سروری به شما می باشد. تیم مشهد آی تی با بررسی کسب و کارهای مختلف، هر صنف را متناسب با موقعیت، نیازها و رقبای همان صنف راهنمایی میکند. تیم مهندسی ما در حوزۀ شبکه بسیار فعال عمل کرده و سرویس های متفاوتی را برای شما انجام خواهد داد که در این لینک می توانید مشاهده نمایید. شما می توایند بصورت رایگان با تیم فنی ما مشورت نمایید و از تجربیات ما بهره مند گردید. نصب و کانفیگ انواع سرویس های ویندوز سرور را از ما بخواهید.

با گروه فناوری اطلاعات مشهد آی تی همراه شوید….

ارسال پاسخ