امروزه یکی از دغدغه های اصلی مدیران وب سایت ها، اینست که به گونه ای تعداد بازدیدهای سایت خود را افزایش دهند. برای دستیابی به این مهم، روش های مختلفی وجود دارد که مهمترین آنها رعایت مسائل مربوط به SEO و توجه به عملکرد موتورهای جستجو می باشد.

در این راستا گروه آموزش و فناوری مشهد آی تی درصدد برآمد تا مقاله ی گوگل وب مستر تولز قسمت ۲ را در ادامه مقاله گوگل وب مستر تولز قسمت ۱ را در اختیار شما عزیزان قرار دهد:

با توجه به اینکه گوگل رایج ترین و پراستفاده ترین موتور جستجو در اینترنت است، و هرروزه شاهد دگرگونی در گوگل می باشیم، مساله ای که می تواند به صاحبان وب سایت در رسیدن به هدف خود کمک کند، یافتن راهی برای قرارگیری در سطوح اول موارد یافته شده توسط گوگل است که از این مساله تحت عنوان SEO نیز یاد می شود.

در مقابل، گوگل نیز برای کاهش هزینه ی زمانی ناشی از عملیات جستجو و فهرست سازی، سرویس Google webmaster tools  را بعنوان ابزارتحلیل SEO طراحی کرده و بصورت رایگان در اختیار کاربران قرار داده است.ما با استفاده از این ابزار نقشه ی سایت خود را به گوگل معرفی می کنیم و می توانیم اطلاعات مربوط به جستجوهای گوگل را از طریق آن دریافت نماییم.

Google webmaster tools  چه اطلاعاتی را در اختیار ما قرار می دهد؟

نمودارهایی با دقت بالا و با امکان فیلتر کردن اطلاعات، گزارش تعداد قرارگیری سایت در فهرست موارد حاصل ازجستجو و دفعاتی که افراد روی لینک سایت از طریق جستجوی گوگل کلیک کرده اند و… از امکاناتی است که گوگل در ابزار وبمستری خود ارائه کرده است.

در کنار ابزار وبمستر می توانیم از Google Safe Browsing  که یک سرویس امنیتی برای مرورگرهای فایرفاکس و کروم است نیز بهره ببریم. کاری که این سرویس انجام می دهد به این صورت است که با بررسی مداوم سایت و سرورشما، مشکلات امنیتی بوجود آمده را به اطلاعتان می رساند و شما می توانید پس از برطرف سازی این مسائل، از طریق این سرویس به حذف پیغام خطای مربوطه در مرورگرهای ذکر شده اقدام نمایید.

چگونه می توانیم از ابزار تحلیل SEO استفاده نماییم؟

46-300x169

ما می توانیم با ایجاد یک اکانت گوگل (Gmail) به ابزار وبمستری دست پیدا کنیم ولی این به تنهایی کافی نیست و گوگل باید از مالکیت ما نسبت به سایتی که می خواهیم اطلاعات مربوط به آن را دریافت نماییم، اطمینان حاصل کند. به این منظور گوگل چندین روش را در اختیار کاربران قرار داده است :

آپلود فایلی در سرور، اضافه کردن Google metatags به صفحه، اتصال Google analytics و نهایتا روشی که همیشه پاسخگو خواهد بود: ثبت یک رکورد متنی درDNSهای دامین.

Google webmaster tools  چه خدماتی را برای ما فراهم می نماید؟

خدمات این سرویس در چهار دسته ی Search Appearance, Search Traffic, Google Index و Crawl  طبقه بندی می شوند.بخش Lab نیز جهت انجام عملیات تست و آزمایش در این قسمت تعبیه شده است.

کاراصلی این ۴ بخش، بدست دادن آماری از وضعیت سایت درگوگل است و sitemap که در بخش Crawl قرار دارد برای معرفی نقشه ی سایت ما درنظر گرفته شده است.

Bing Webmaster Tools نیز سرویسی مشابه است که توسط موتور جستجوی مایکروسافت (Bing) و با همکاری Yahoo ارائه شده است.

google-webmaster-dan-bing-webmaster

ارسال پاسخ