تاثیر شبکه اجتماعی گوگل پلاس در بهینه سازی سایت به چه میزان اهمیت دارد و فعالیت در آن را چقدر باید مهم تلقی کرد؟

d8ae

تاثیر شبکه اجتماعی گوگل پلاس در بهینه سازی سایت

سرویس Google+ یا شبکه رسمی گوگل، یکی از مکان هایی است که چند وقتی است رشد فزاینده ای داشته است. گوگل پلاس نه تنها یک مکان اجتماعی است بلکه راهی برای امتیاز دهی موتور جستجوی گوگل نیز است. فعالان وب سایت و کسب و کارهای بزرگ به این فکر می‌کنند که گوگل پلاس می‌تواند نقطه  مهم و بزرگی در زمینه بازاریابی اینترنتی باشد. با این نظریه، گوگل پلاس به کسب و کارهای ها کمک می‌کند تا آن‌ها را در زمینه سئو و رتبه‌های جستجو بهینه تر کند.

در حال حاضر چند وقتی است که متخصصان شبکه‌های اجتماعی در حال بررسی دقیق‌ سئو می باشند. با توجه به اینکه موتور  گوگل تقریباً بیشتر فرآیند سئو را به عهده دارد به این نتیجه رسیده‌اند که  گوگل پلاس قطعا در این فرآیندها دخیل خواهد بود.

برخی از  افراد مثل Merry Morud (مدیر تبلیغات  aimClear) گفته است: “Social Signals در واقع جایگزین لینک‌ها در اهمیت سئو می‌شوند. در زمان قدیم سئو، لینک دهی‌ها و ساختارهای پیوندی بین لینک‌ها مهم‌ترین اصل سئو بوده است اما امروزه با وجود شبکه‌های اجتماعی، سئو گسترده‌تر شده و به اصطلاح قانون مندتر شده است.” خانم Morud در ادامه می‌گوید: “سئو دیگر یک روش ساده نیست، سئو امروز به یک سمبل قدرت و اقتدار تبدیل شده است.”

با توجه به تغییرات پیش آمده در موتورهای جستجو، گوگل پلاس برای کسب و کارهایی که به دنبال بهبود  خود هستند، به احتمال زیاد حتی از فیس‌بوک و لینکدین هم واجب تر خواهد بود.

مری مورد در این رابطه می‌گوید: “گوگل پلاس یک شوخی نیست! گوگل پلاس هر روز قوی و قوی تر می‌شود. پس اگر در آن فعالیت ندارید، از همین حالا شروع کنید.” گوگل از سرویس Google+ اطلاعات زیادی دریافت می‌کند که این موارد بی شک می‌توانند بر سئو تأثیرات مثبتی بگذارند. همچنین گوگل ۱۰۰% ترجیح می‌دهد تا از سرویس اختصاصی خودش اطلاعات بیشتری کسب کند تا از شبکه‌های اجتماعی دیگری همچون Facebook.” گفتههای خانم مورد اگرچه عجیب و  غیر منطقی به نظر بیاید اما فراموش نکنیم که او یک مدیر کار بلد  و با تجربه در این زمینه است. نتایج نشان می‌دهد فرضیه‌های Morud هیچ‌وقت دور از انتظار نیستند. اطلاعات دریافت شده از شبکه‌های اجتماعی که درروند سئو تأثیر می‌گذارند با عنوان Social Signals شناخته شده اند.

Social Signal ها در واقع قرار نیست جای  لینک‌ها را بگیرند. بلکه قرار است حضوری پررنگ تر در سئو داشته باشند. اگرچه نظر Merry Morud این است که به زودی جای لینک‌ها را می‌گیرند.

احتمالاً بخش Recommendations تبلیغات فیس‌بوک یکی از مهم‌ترین عوامل مشوق برای جذب تبلیغات توسط تبلیغ کنندگان است. اما این تبلیغات اگرچه در فضایی پربار به نمایش گذاشته می‌شوند اما به دلیل مشکلات نمایشی در موبایل‌ها، شاید خیلی هم مناسب نباشند.

MixVarios_09_-01-300x300

فیس‌بوک برای تبلیغات از سه نوع Desktop, Mobile و Right-Rail استفاده کرده است. اما این نوع تبلیغات برای دستگاه‌های قابل حمل مثل موبایل‌ها بیش از حد سنگین می باشد.

این حجم بالا منجر به کلیک کردن‌های اشتباه کاربران می‌شود و در این صورت اختلاف زیادی بین کلیک‌های واقعی و کلیک‌های اشتباه صورت می‌گیرد.

برای رفع این مشکل، خانم Cindy Krum (مؤسس و مدیر اجرایی MobileMoxie) به کسانی که مایل به ارائه تبلیغاتشان به فیس‌بوک هستند پیشنهاد داده  تا قبل از اینکه تبلیغ خود را به‌صورت نهایی ارائه کنند، آن را آزمایش کنند تا از وضعیت نمایش آن در دستگاه‌های مختلف اگاه شوند چرا که خیلی از تبلیغات در موبایل‌ نمایش داده نمی‌شوند و یا اگر هم نمایش داده شوند مشکل دار هستند.

دلیل این مشکل در فیس‌بوک این است که فیس‌بوک از Ajax و JavaScript در بخش  موبایلی خود استفاده نداشته است. این بی تردید یک ضرر بزرگ خواهد بود که هرکسی به آن توجه نمی‌کند.

این مشکلات  در فیس‌بوک می‌تواند دلیلی برای تغییر ذهنیت کاربران و کسب و کارها به سمت گوگل پلاس باشد که البته این سیستم  کاملاً سفارشی سازی شده بر اساس محل زندگی افراد نمایش داده می‌شود و این موضوع از روی آی پی مشخص می‌شود، امکان فعال سازی در ایران را ندارد و همین نکته هم می‌تواند دلیل دیگری برای استفاده از سرویس گوگل پلاس برای وب سایت‌های ایرانی باشد.

خانوم مری مورد  همچنین می‌گوید: “فیس‌بوک بیش از حد بی نظم شده است! بنابراین گوگل پلاس با سرورهای مجهزتر و مهم تر از آن بدون تبلیغ بودن، یک گزینه مناسب برای افراد خواهد بود.”

با توجه به همه این موارد و با توجه به حضور چشم‌گیر Social Signals که در رتبه‌بندی‌های سایت تأثیر به سزایی خواهند داشت، شرکت ها دیگر نمی‌توانند عدم حضور خود در گوگل پلاس را توجیه کنند.

 

ارسال پاسخ