انتخاب کلمه کلیدی مناسب برای سئوی تضمینی سایت

سئوی تضمینی سایت راه کارهای مختلفی دارد که انتخاب کلمات کلیدی مناسب مهمترین قدم قبل از شروع فرایند سئو است که گاهی اوقات در انتخاب آن اشتباه می شود. اگر کلمات کلیدی به درستی انتخاب نشوند، پروژه سئوی شما یا شکست می خورد، یا بدون نتیجه و بازدهی خواهد بود. کلمه کلیدی مناسب یکی از نکات مهم و کلیدی در آماده سازی یک محتوا می باشد. اگر شما دارای یک کسب و کار اینترنتی باشید اولین گامی که باید برای افزایش فروش و سود خود بردارید طراحی کردن یک سایت مربوط به کسب و کارتان می باشد تا بتوانید محصولات و خدمات خود را در آن معرفی کنید. بعد از اینکه سایت شما طراحی شد وقت آن میرسد که سئوی تضمینی سایت خود را تامین نمایید و این گام، مهم ترین گام بعد از داشتن یک سایت است چون شما باید سعی کنید با ترفندهای خاص در سئو، سایتتان را در صفحه ی اول گوگل نگه دارید.

در امر سئو هم مهم ترین بخش استفاده از کلمات کلیدی مناسب است. همانطور که می دانید انتخاب کلمات کلیدی مناسب نقش بسزایی در سئوی تضمینی سایت شما دارد بنابراین شما باید لیستی از کلمات کلیدی مناسب تهیه کنید که این لیست از کلمات کلیدی هیچ محدودیتی ندارد. در این مقاله سعی داریم راه های انتخاب کلمات کلیدی مناسب را به شما معرفی کنیم.

سئوی تضمینی سایت

قبل از انتخاب کلمات کلیدی باید به درک درستی از کلمات کلیدی و سئوی تضمینی سایت برسید و برخی باور های غلط را از خود دور کنید:

۱- نباید از ابتدای کار به فکر کلمات کلیدی رقابتی باشید

این کار، احتمال شکست شما را بسیار بالا می برد و منطقا هم اشتباه است. فرض کنید با هزینه و زمان بسیار زیاد و به سختی، موفق شدید، کلمه کلیدی رقابتی (نسبت به سایر کلمات کلیدی مرتبط با وب سایت مورد نظر) را به صدر نتایج گوگل برسانید و آن کلمه هم روزانه برای شما ۲۰۰ کلیک به ارمغان می آورد. حالا به هر دلیلی اگر در آن کلمه افت کنید و به صفحه ۲ گوگل بروید، کل کلیک (در نتیجه بازخورد و درآمد و بازار) خود را از دست می دهید. لذا ریسک این گونه اقدام کردن، بسیار بالاست.

۲- بالا آمدن با کلمات کلی، منجر به بالا آمدن با کلمات کوتاه تر نمی شود!

بعضی افراد می گویند  اگر با کلمه دانلود به صفحه اول راه پیدا کنید با هر کلمه ای که با دانلود شروع شود، هم صفحه اول خواهید آمد. این که اساس این حرف از کجاست معلوم نیست! یک مثال منطقی برای شما می آوریم که خود شما از این به بعد با استدلال کافی، دور این تفکر خط بکشید. فرض کنید سایتی با کلمه دانلود بالاست. منطقی هست که با کلمه دانلود آهنگ، دانلود فیلم، دانلود نرم افزار حسابداری، دانلود نرم افزار، دانلود کتاب x و … هم بالا باشد؟ اگر گوگل سایتی رو با همه این کلمات ، در صدر نتایج نشان دهد، نتایجش اشتباه نمی شود؟ اصلا وقتی شما چیزی را جستجو می کنید، انقدر کلی جستجو می کنید؟ شما وقتی آهنگ x  را دانلود کنید، کلمه “دانلود” را جستجو می کنید؟ وقتی می خواهید مرورگر کروم رو دانلود کنید، کلمه، “دانلود مرورگر” را دانلود می کنید؟ بدون شک خیر! اگر کسی چنین کلماتی را جستجو کند، معلوم نیست دنبال چه چیزی هست و اگر هم کلیکی روی سایت انجام شود، کلیک هدفمندی نخواهد بود و نرخ تبدیل خیلی خیلی پایینی خواهد داشت.

۳- سئو برای بسیاری از کلمات کلیدی کلی، محال است!

دنیای امروز دنیای کلمات کلیدی طولانی است. کلمات کوتاه زیادی وجود دارند که ترافیک کمتری از کلمات طولانی تر دارند. کلمات کلیدی طولانی Long tail keyword نامیده می شوند. کاربران وب روز به روز حرفه ای تر می شوند. اطلاعات موجود در سطح اینترنت، هر روز وسیع تر می شود. کاربران جستجو کننده به دنبال سایت هایی هستند که دقیقا خواسته آنها را برطرق کند. کاربران حوصله گشت و گذار بیهوده ندارند. بنابراین برای به دست آوردن نتیجه مورد نظر خود، ناچار هستند به جستجوی کلمات طولانی تر روی بیاورند. در نتیجه، کلمات کلیدی طولانی تر در حال جایگزین شدن با کلمات کوتاه تر هستند. حتی اگر دشواری سئوی کلمات کوتاه تر را هم در نظر نگیرید، عقل حکم می کند، که به کلمات کلیدی طولانی تر اهمیت بدهید.

۴- برند های معروف را جزء کلمات کلیدی نیاورید!

برخی افراد برند های معروف در کلمات کلیدی یک سایت را قرار می دهند. مثلا دکتر سمیعی، از نوابغ فعال در حوزه مغز و اعصاب است. وب سایت هایی که در حوزه مغز و اعصاب هستند نباید از برند دکتر سمیعی استفاده کنند. کسی که نام این دکتر را جستجو می کند، به دنبال خود اوست، نه دنبال مغز و اعصاب. اگر هم به دنبال تغذیه و سلامت است، میخواهد از کانال ایشان، مطالبی را دنبال کند. پس حتی اگر شما با کلمه کلیدی برند شخص یا شرکت دیگری، بالا باشید، کاربر پس از ورود به سایت شما، متوجه می شود، شما آن سایت نیستید که دنبالش بوده است. لذا سایت شما خیلی زود بسته می شود و کل تلاش شما برای سئوی این نوع کلمات کلیدی سوخت می شود.

سئوی تضمینی سایت

اقدام به انتخاب کلمات کلیدی مناسب

مرحله اول – کسب اطلاعات درباره موضوع وب سایت

اگر سایت برای خودتان است، طبیعتا اطلاعات کافی را دارید و از جزئیات حوزه کاری و موضوع وب سایت خود خبر دارید. مثلا اگر سایت شما درباره نمای ساختمان است، به خوبی می دانید، کلماتی مثل نمای چوب، نمای شیشه و … در حوزه فعالیت شما هستند. اگر وب سایت آهنگ دارید، به خوبی می دانید که کلماتی مثل دانلود آهنگ جدید، دانلود آهنگ جدید با لینک مستقیم و … از کلمات مرتبط با شما هستند.

اگر سایت دیگری را سئو می کنید، باید از صاحب آن بخواهید تا هر چه به ذهنش می رسد (درست یا غلط) درباره حوزه کاری خودش، به شما پیشنهاد کلماتی بدهد.

مرحله دوم – استفاده از پیشنهاد های خود گوگل با توجه به اطلاعات بدست آمده در مرحله اول

وقتی در search box گوگل کلمه ای را بنویسید، گوگل، به شما پیشنهاداتی می دهد که این پیشنهادها البته دیر به دیر به روز می شوند. اما همواره گزینه های مناسب و مرتبط  و دارای ترافیک مناسب نسبی هستند. وقتی هم کلمه کلیدی را وارد می کنید، اگر Cursor را به پشت کلمه ببرید و سپس space را بزنید، گوگل کلمات کلیدی پیشنهاد می دهد. با استفاده از همین کار، بخش زیادی از کلمات کلیدی را می توانید انتخاب کنید.

مرحله سوم – استفاده از Google Keyword Planner

با استفاده از اطلاعاتی که در دو مرحله قبل کسب کردید، از keyword planner گوگل استفاده کنید تا ترافیک کلمات کلیدی را به دست آورید و سایر کلمات کلیدی که گوگل در بخش کلمات کلیدی مرتبط (related keywords) نیز به لیست کلمات کلیدی خود اضافه کنید.

سئوی تضمینی سایت

مرحله چهارم – جمع بندی

کلمات کلیدی خیلی کلی را حذف کنید. مثل دانلود، پنجره، وب سایت، آموزش ، دکور، اخبار و … . این کلمات همانطور که گفته شد، نباید سئو شوند و باید فراموششان کنید که در ابتدای این مقاله توضیحات لازم داده شد.

کلمات کلیدی کم ترافیک تر و طولانی تر و کم رقابت تر را در اولیت قرار دهید و کلمات کلیدی کوتاه تر و پر ترافیک تر و رقابتی تر را در انتهای لیست خود قرار دهید.

«گروه فناوری اطلاعات مشهد آی تی» با دانش به روز و تجربه در زمینۀ سئوی تضمینی سایت ، آمادۀ ارائۀ بهترین راه کارها جهت قرار گرفتن وب سایت شما در سرچ های اولیه گوگل می باشد. تیم متخصص سئوی مشهد آی تی ابتدا کسب و کار شما را تحلیل کرده و بعد از بررسی کامل نیازها، مشتریان و رقبایتان اقدام به ارائۀ بهترین راه کارها می نماید. اگر می خواهید سرچ اول گوگل باشید و سئوی تضمینی سایت خود را داشته باشید، با مشهد آی تی همراه شوید.

گروه فناوری اطلاعات مشهد آی تی در کنار شماست…

منبع: کتاب سئو محتوا یا بازاریابی محتوا محور

ارسال پاسخ