آموزش نصب سی پنل

آموزش نصب سی پنل (cPanel) یکی از ضروریات راه اندازی ابتدایی یک وب سایت به منظور مدیریت و کنترل آن است. سی پنل یک کنترل پنل میزبانی وب است که توسط بسیاری از ارائه دهندگان خدمات میزبانی وب برای وب سایت های کاربران استفاده می شود. سی پنل به دارندگان سایت ها این امکان را می دهد تا در یک محیط گرافیکی سایت خود را مدیریت کنند. این سیستم مبتنی بر یونیکس است که توانسته توسط رابط کاربری خوب خود مدیریت و کار کردن با فضای میزبانی وب را راحت تر کند. سی پنل دارای سه نوع ساختار مختلف برای سطوح دسترسی متفاوت است. مدیران و کاربران نهایی می توانند جنبه های مختلف سرور و وبسایت را به طور مستقیم از طریق مرورگر اینترنت خود کنترل کنند.

برای دسترسی به cPanel عموما از پرتکل امن https و پورت ۲۰۸۳ یا افزودن cpanel/ به آخر نام هاست یا دامین استفاده می شود. با توجه به سرویس میزبانی وبی که از آن استفاده می کنید عموما cpanel دارای نصب خودکار یا بسته های اختصاصی برای سیستم های مدیریت محتوایی مانند وردپرس است. با آموزش نصب سی پنل همراه گروه مشهد آی تی باشید.

موارد مورد نیاز برای آموزش نصب سی پنل

  • یک نسخه تازه ( پیش از آن کنترل پنلی نصب نشده باشد ) از سیستم عامل centos 5 یا ۶
  • سخت افزار با حداقل ۲۰ گیگ فضا ، حداقل ۵۱۲ مگابایت رم و حداقل ۶۰۰ مگاهرتز CPU
  • یک لایسنس سی پنل

برای شروع پروسه آموزش نصب سی پنل ، بوسیله دستور yum update ، کلیه پکیج های centos را به روز رسانی کنید:

yum update

حال پکیج نصبی سی پنل را از سایت اصلی توسط دستور زیر دریافت می کنیم:

cd /home
wget -N http://httpupdate.cpanel.net/latest

با توجه به این که پس از این پروسه سه الی ۴ ساعت زمان می برد و ممکن است سرعت اینترنت شما کند یا قطع شود ، به همین دلیل توصیه اکید می کنیم یا توسط یک سرور مجازی ویندوزی از قطع شدن پروسه به دلایل اتصال جلوگیری کنید، آگر در اواسط انجام کار ارتباط شما قطع شود باید مجدد centos را نصب کنید.

حال دستور زیر را بزنید :

sh latest

بسته به سخت افزار سرور شما بین ۴۰ دقیقه الی ۴ ساعت پروسه نصب ممکن است به طول بیانجامد ، پس از اتمام پروسه نصب با متد زیر می توانید وارد بخش WHM شوید ( آی پی سرور را به جای ۱۰٫۱۰٫۱۰٫۱۲ وارد کنید :

http://10.10.10.12:2087

پس از وارد کردن لینک فوق می بایست با صفحه زیر مواجه می شوید :

آموزش نصب سی پنل

پس از وارد کردن root و رمز روت سرور پنجره زیر را مشاهده می کنید که مبنی بر پذیرفتن قوانین خدمات سی پنل می باشد ، بر روی I Agree کلیک نمایید.

آموزش نصب سی پنل

در مرحله بعد که با صفحه زیر مواجه می شوید ، در این مرحله آدرس ایمیل خود را حتما درج کنید ، هشدار های مهم و گزارش خطا ها به این ایمیل ارسال می شود. اگر سرویس دهنده سیمکارت شما از خدمات دریافت ایمیل با شماره پشتیبانی می کند ، آدرس آنرا در قسمت server contact sms address وارد کنید.

آموزش نصب سی پنل

کمی که به پایین همین صفحه بیایید از شما نام هاست می خواهد ، یک نام معتبر وارد کنید و دقت کنید که در کنترل پنل دامنه نیز یک آ رکورد بر روی آی پی سرور با همین نام هاست بزنید ، از ست کردن دامنه های ir به عنوان نام هاست جدا خودداری کنید !

primary و secondary resolver را به ترتیب بر روی ۸٫۸٫۸٫۸ و ۴٫۴٫۴٫۴ قرار دهید ، این دو آی پی گوگل هستند.

آموزش نصب سی پنل

پس از ذخیره و وارد شدن به مرحله جدید با صفحه زیر که نشان دهنده آی پی های سرور شما هست وارد می شوید ، به مرحله بعد می رویم.

آموزش نصب سی پنل

در این مرحله، شما DNS server ای که می خواهید از آن استفاده کنید را انتخاب می کنید ، شما می توانید با توجه به کاربری سرور خود ، سخت افزار و مورد استفاده از سرور طبق توضیحاتی که نوشته شده ، DNS سرور خود را انتخاب نمایید ، اگر در این رابطه اطلاعات کافی ندارید بر روی Bind قرار دهید.

آموزش نصب سی پنل

کمی که به پایین صفحه بیایید در این مرحله Name server های خود را باید انتخاب کنید ، دو نیم سرور معتبر وارد کنید و دقت کنید که در کنترل پنل دامنه نیز یک آ رکورد بر روی آی پی سرور با همین نیم سرور ها بزنید ( همجنین قسمت child host در کنترل پنل دامنه ) ، از ست کردن دامنه های ir به عنوان نیم سرور اصلی سرور جدا خودداری کنید !

در کادر پایین نیز تیک add A entries for all nameservers را نیز بزنید ، ذخیره کرده و وارد مرحله بعد شوید

آموزش نصب سی پنل

در این تنظیمات FTP از شما پرسیده می شود ، بر روی Pure FTPD قرار دهید.

آموزش نصب سی پنل

در همین مرحله ، تنظیمات میل سرور نیز از شما پرسیده می شود ، بر روی Dovecot قرار دهید.

آموزش نصب سی پنل

در همین بخش ، تنظیمات CPHulk هست که در برابر حمله های brute force از سرور شما محافظت می کند.

آموزش نصب سی پنل

این تنظیمات را ذخیره کرده و به مرحله بعد بروید ،  این مورد مربوط به تغییر شیوه فرمت هارد هست که توصیه می شود قرار دهید تا بر مورد پیشفرض بماند ، بر روی Finish setup wizard کلیک کنید.

آموزش نصب سی پنل

پس از اتمام با صفحه زیر مواجه می شوید که پنل مدیریتی برای شما را نشان می دهد.

آموزش نصب سی پنل

«گروه فناوری اطلاعات مشهد آی تی» با تخصص و تجربه در زمینۀ وب و سرور آمادۀ ارائۀ انواع سرویس ها می باشد. تیم مهندسین مشهد آی تی با دانش به روز و تجربۀ موفق، کیفیت کار شما را تضمین می کنند. نصب انواع کنترل پنل ها، ارائۀ انواع خدمات امنیتی سرورها و سایر موارد مربوط به وب و سرور را از ما بخواهید. سرویس های مشهد آی تی را در این لینک مشاهده فرمائید.

با مشهد آی تی همراه شوید….

ارسال پاسخ