استراتژی محتوا و صفحات نمایش

فرد مهم است نه وسیله او

اگرچه ایجاد نمایشی مناسب از محتوا برای هر وسیله امر مهمی است اما موضوع مهمتر حذف محدودیتهایی است که این نگرش ایجاد میکند و تمرکز بر روی خود مشتری به جای وسیله مورد استفاده از. اینترنت روی موبایل در عمل کنترل را در دستان مخاطب و مشتری قرارداده و این به معنی تعیین شیوه مصرف محتوا توسط اوست. و اگر او را خریدار بالقوه ای فرض کنیم که قدرت اصلی را در اختیار دارد آن وقت محتوای شما باید در زمان و مکان مناسب در دسترس او باشد تا موثر واقع شود. اگر مثلا هر وضعیتی که مخاطب قرار دارد نتواند به محتوای شما دسترسی داشته باشد به احتمال زیاد به سراغ ارائه دهنده دیگری خواهد رفت که به احتمال زیاد رقیب شما خواهد بود.

با مخاطب و شخصیت او شروع کنید

احتمالا همگی با اهمیت و چگونگی شخصیت پردازی برای مخاطب آشنا هستید ، اینجا هم باید همان فرآیند را دنبال کنید. فرض میکنیم پس از این مرحله به چهار یا پنج گروه از مخاطبین خود رسیده اید. جزییات کلیدی در خصوص هر یک از شخصیتهای شناسایی شده اساس ایده پردازی شما خواهد بود و آنها در راس فرآیند تولید محتوا قرار میگیرند. همین جزییات است که تعیین کننده رفتار آنها در مصرف محتوا است. مثلا مخاطب نوجوان ، مدیر میانسال و دانشجوی تازه وارد به دانشگاه نیازها و جزییات متفاوتی در مصرف محتوا خواهند داشت.

برای رفتار مخاطب برنامه ریزی کنید نه برای تکنولوژی

حالا که به شناخت واضحی از مخاطب رسیدید، باید دریابید آنها در زندگی روزمره خود کجا، چه زمانی و با چه وسیله ای در حال کار کردن هستند. این اطلاعات میتواند و باید در طرحی که از مخاصب خود میسازید نمایش داده شود. مطالعات عمومی و تخصصی انجام شده روی این موضوع میتواند جای خوبی برای شروع باشد. مثلا تقریبا میدانیم که که عموم مخاطبها در ابتدا و انتهای روز از موبایل استفاده میکنند :

استراتژی محتوا و صفحات نمایش

و در ادامه وقتی به نوع محتوای مصرف شده نگاه میکنیم متوجه زمان زیادی میشویم که مخاطب در شبکه های اجتماعی صرف میکند :

استفاده از وسیله برای مصرف محتوا

حالا با داشتن این اطلاعات، میتوانید با دید سیستماتیک به ادامه کار بپردازید. مثلا چقدر از وقت و توجه مخاطب را در هر بار ارائه محتوا به خود اختصاص دهید :

کامپیوتر دسکتاپ : ظرفیتهای بالا

به عنوان یکی از عمومی ترین وسایل مورد استفاده قرار میگیرد و اتفاقا آماده کردن محتوا به خاطر مشخصات آن ساده ترین نیز هست. عمده برندها زمان زیادی برای کسب تجربه تولید محتوا برای آن داشته اند. همه فرمها تقریبا به خوبی در آن مار میکند. فرمهای پیچیده و شلوغ به لطف مرورگرهای جدید و صفحه نمایشهای بزرگ به خوبی در آن کار میکند.

موبایل : اتصال کوتاه و مفید

فرد با استفاده از موبایل در کلیدی ترین زمانها قابل دسترسی است اما برای مدتی کوتاه، به همین دلیل تنها فرصت مرور قطعات کوچک محتوا را دارد. معمولا زمان افراد در موبایل بین اخبار و شبکه های اجتماعی تقسیم میشود. در عین حال مهمترین و اساسی ترین خریدها نیز از روی موبایل انجام میشود. مثلا یک سوم کل خریدهای مربوط به مسافرت (تور، بلیط…) با استفاده از موبایل انجام گرفته است.

عمده ترافیک روی موبایل از پستهای اجتماعی است بنابراین داشتن سایت با بلاگ ریسپانسیو حیاتی است، چون باعث آسانتر شدن رفت و آمد کاربر بین پستهای بلاگ و مابقی سایت و افزایش ماندگاری و مصرف محتوای او میشود. بهترین نوع محتوا در این حالت استفاده از تصاویرکوچک و گویا به جای متن طولانی خبرها و یا لیستهای نوشتاری کوتاه و قابل مرور است. استفاده از خاصیتهای لمسی موبایل نیز مهم هستند. کاربر باید بتواند با کشیدن (swipe) به مطلب بعدی برود و در عین حال در هر لحظه لینکهای سریع برای به اشتراک گذاری مطلب در شبکه های اجتماعی در دسترس او باشد.

محتوای دستورالعملی نیز کاربرد خوبی در موبایل دارد، شبیه کاری که سایتهای ارائه دهنده دستور آشپزی انجام میدهند. اگر به معروفهای آنها مراجعه کنید معمولا ساختاری بر اساس تب دارند که امکان جابجایی آسانی بین تبهای مواد لازم غذا را در اختیار کاربر قرار میدهد و تصور کنید چقدر این ساختار وقتی یک دست شما درون ظرف آرد و . . . قرارگرفته به کمک شما می آید.

استراتژی محتوا و صفحات نمایش ، استراتژی محتوا و صفحات نمایش ، استراتژی محتوا و صفحات نمایش

منبع : mrcomma-گروه خبری فناوری مشهد آی تی

ارسال پاسخ