شورای استصوابی محتوانویسی مشهد

همه می دانیم نویسندگی یک مهارت یا شاید هم یک استعداد است که با تولید محتوای جذاب میتوان به درآمد خوبی رسید.

به این مهم توجه کنیم که وب سایت ما جایی برای محتوای رسمی نیست، اگر در تولید محتوا همیشه در تلاش باشیم که کاربر پسند بنویسیم، مطمئنیم محتوای شما هم از آن محتواهایی می شود که یک عمر در ذهن خوانندگان باقی می ماند. وقتی شما در تولید محتوای خود سعی کنید یک کار خارق العاده و غیر مرسوم را برای خوانندگان خود، تصویر سازی کنید، مطمئنا آن محتوا به یاد کاربرانتان می ماند، همانطور که فقط برخی از متن ها، دیالوگ ها و تبلیغات تا سال ها در ذهن ما می مانند. مثل تبلیغات موسسه آموزشی، که مدام نام آن موسسه را در جواب هر سوال میگفت، کجا؟ فلان موسسه، کی؟ فلان موسسه، با کی؟ فلان موسسه…. این مسلما تصادفی نیست!

این اتفاق عجیبی نیست، و هر لحظه برای هرکدام از ما ممکن است این اتفاق بیفتد که گفته ها و نوشته های شما در ذهن کاربرانتان حک شود و این یعنی شورای استصوابی محتوانویسی چگونه کار می کند!

برای داشتن نوشته های جذاب، فقط کافی است به این نکته توجه کنید که شما در چه صورتی از مصاحبت با کسی لذت می برید؟ به همن طریق شروع به نوشتن کنید…

شورای استصوابی محتوانویسی

قبل از اینکه محتوای جذابی را تولید کرده باشید و خواننده را محسور نوشته های خود کرده باشید، باید عنوانی با چند کلمه را به قدری با تامل انتخاب کنید که خواننده با دیدن عنوان نوشته تان، بلافاصله شروع به خواندن محتوای تان کند.

به این نکته توجه داشته باشید که خوانندگان عنوان ها ۵ برابر خوانندگان محتوا می باشند، پس با یک عنوان نامناسب، خوانندگان محتوای جذاب خود را از دست ندهید.

منظور از عنوان جذاب در شورای استصوابی محتوانویسی ، نوشتن جمله های زیبا نیست، بلکه به معنای اثربخشی می باشد. بطور کلی هدف ما از انتخاب عناوین، این است که مخاطبانمان را متقاعد به شنیدن صحبت هایمان کنیم. در نتیجه بهتر است در کنار توجه به مسائل زیر، به تمرین و تجربه نیز تمرکز کنیم.

در انتخاب عنوان به نکات زیر توجه کنید:

 1. علایق شخصی
 2. ارائه اطلاعات
 3. انتخاب مخاطب
 4. ارائه یک پیام

۱ علایق شخصی :       

یعنی تلاش کنید به علایق شخصی کاربران و خوانندگانتن توجه ویژه داشته باشید، از همین علایق در انتخاب عنوان های تان استفاده کنید: مثلا “بیشتر بخورید و کمتر چاق شوید” با این عنوان تمامی علاقه مندان به تناسب اندام و بیزار از چاقی، برای کسب اطلاعات از چگونگی این عمل، شروع به خواندن متن شما می کنند.

۲- ارائه اطلاعات

مثلا اگر مطلبی درباره کار در منزل می گذارید، میتوانید عنوانش را “حقوق خانه داری بیشتر از قانون کار” را انتخاب کنید، با این عنوان مسلما اشخاص فاقد شغل و زنان خانه دار به مقاله شما هجوم می آورند؛ یا برای متنی با محوریت تولید محتوای اثر بخش، می توانید عنوان ” شورای استصوابی محتوانویسی مشهد ” را انتخاب کنید، در این صورت اشخاص برای کسب اطلاعات در این باره شروع به خواندن مقاله های شما می کنند!

۳ انتخاب مخاطب :           
با انتخاب مخاطب، جامعه هدف شما ممکن است بسیار کوچک شود، اما احتمال ایجاد حس رقابتی در همان جامعه هدف کوچک، بسیار بیشتر می شود، و انگیزه مطالعه متون شما بیشتر می شود. مثلا “ارائه خدمات دندان پزشکی رایگان به بازنشستگان”، با این عنوان تمامی بازنشستگان مخاطب قرار گرفته، و از همین لحظه به مطالعه متون مرتبط با این موضوع از سایت شما می پردازند.

۴ ارائه یک پیام
در ابتدای همین مقاله آماری مستند از خوانندگن متون اعلام کردم که خوانندگان عنوان ها ۵ برابر خوانندگان متون هستند، پس گاهی بهتر است پیام متنی که می نویسیم را برای عنوان استفاده کنیم. “وقتی روزنامه نگاران رو به بازاریابی محتوا می آورند”http://goo.gl/NUPFoM این مقاله در مشهد ای تی کاملا مشخص است درباره چه موضوعی صحبت می کند، پس کاربران راحتتر تصمیم به مطالعه آن می گیرند.

حال که با ارائه اصول بالا بهترین عنوان ممکن را انتخاب کردیم، به متن می رسیم، باید هواسمان باشد که متن ما فقط نوشتنی نباشد و باید خواندنی باشد، آن هم تا اخرین کلمه! نوشتن متن های اثر بخش کار Copywriter ها در جهان می باشد.

کپی رایترها نظرشان این است که با رعایت اصول زیر درکنار تمرین و تمرین و تمرین میتوان متن شگفت انگیزی را ارائه دهید. با تعداد بازدیدکننده زیاد:

 1. واضح و شفاف موضوع را مطرح کنید: و از سردرگمی کاربران در میان انبوه مطالب نامرتبط جلوگیری کنید.
 2. اطلاعات کاربردی در اختیار کاربر قرار دهید: مثل اخبار و اطلاعات مفید و مورد نیاز کاربر.
 3. گاهی سکوت لازم است! نیازی به بیان تاریخچه و متون کلیشه ای نیست، هیچ کس از پرحرفی و گزافه گویی استقبال نخواهد کرد. در ارائه هر مطلب به دونکته زیر توجه کنید:
 • چرا این مطلب را می نویسید؟
 • اگر این مطلب را ذکر نکنید، چه می شود؟
 1. به صفحه نخست وب سایت خود توجه کنید و برای نگارش آن وقت بگذارید، که اگر جذاب باشد،کاربر در وب سایت شما به دنبال رفع نیازهایش می گردد.
 2. راحت بنویسید، برای جذب کاربران به نوشته های خود باید به راحتی کاربر زمانی که دست نوشته های شما را می خواند، توجه داشته باشید، و از فرهنگ لغات قابل فهم و ساده کاربران در نوشته هایتان استفاده کنید. مثلا فعالیت های مشهد ای تی در زمینه شبکه های اجتماعی، اینترنت، سخت افزار، نرم افزار، اکتیو و پسیو شبکه های کامپیوتری می باشد، پس ما برای معرفی کلی خود از گروه فناوری مشهد ای تی استفاده می کنیم، که کلمه “فناوری” و “ای تی” برای مخاطبان بیان کننده نوع فعالیت ما می باشد.
 3. هر مطلب عنوان مشخصی داشته باشد: در نوشتن محتواهای تان از ضرب المثل ” یک تیر و چند نشان” به هیچ عنوان استفاده نکنید. اجازه دهید هر مطلب به خاطر هدف منحصر به فردش مورد توجه قرار بگیرد.
 4. خلاقیت داشته باشید: مثلا وب سایتی که به محض باز شدن آن، تعدادی رنگ به نمایش گذاشته شده باشد، که کاربران با انتخاب رنگ مورد علاقه شان تم سایت به آن رنگ تغییر رنگ دهد. این رفتارهای غیر منتظره، با توجه به اصل گمانه زنی در ذهن پایدار می مانند.
 1. قابل فهم بنویسید: از مثال های قابل تبدیل در نوشته های تان استفاده کنید، مثلا اگر به معرفی طرح های اینترنت پرداخته اید، برای قابل فهم بودن طرح نامحدود می توانید از “اقیانوس اینترنت” استفاده کنید.
 2. معتبر بنویسید: وقتی در سایت تان مطلبی بازنشری یا حاوی آمار و ارقام می نویسید، مطلبتان را به مطلبی که گفته های تان را تایید می کند، لینک دهید.

روش دیگر در شورای استصوابی محتوانویسی برای اعتبار دهی به نوشته های تان: به بیان جزئیات و تاثیرات یک موضوع بپردازید، مثلا تاثیر ورزش در روح و جسم، در کودک و مسن و…این موضوع باعث می شود که کاربران به گفته های شما اعتماد کنند.

 1. محور شما، مخاطبتان است: به زبان مخاطبانتان بنویسید، سعی کنید با نوشته تان بخشی از احساس کاربرانتان را درگیر کنید و آخرین نتیجه خدماتتان را به او بیان کنید، ذهن مخاطب را با مطالب فنی و تخصصی خسته نکنید، او فقط نتیجه کار را میبیند: مثلا در پیج راهنمای خرید چرخ خیاطی نیازی به گفتن برند و نوع موتور و جنس بدنه نیست، کافی است نمونه کارهایی از دوخت های زیبا با آن چرخ خیاطی را به او نشان دهید.

کارشناسان مشهد ای تی آماده ارائه راهنمایی و اموزش هایی در این زمینه می باشند، خوشحال می شویم عناوین مورد علاقه خود را به ما اعلام کنید تا در اولین فرصت، دانش خود را با شما به اشتراک بگذاریم، منتظر کامنت های تان هستیم.

الگوی ما در شورای استصوابی محتوانویسی برای محتوا نویسی سایت معروف مسترکاما و نویسنده محبوبشان اقای سجاد بهجتی می باشند.

ارسال پاسخ