نصب و راه اندازی شبکه های کامپیوتری

نصب و راه اندازی شبکه های کامپیوتری یکی از نیازهای دنیای ارتباطی امروز است. شبکه‌های کامپیوتری مجموعه‌ای از کامپیوترهای مستقل متصل هستند که با یکدیگر ارتباط داشته و تبادل داده می‌کنند. مستقل بودن کامپیوترها بدین معناست که هر کدام دارای واحدهای کنترلی و پردازشی مجزا بوده و عملکرد هیچ یک بر دیگری تاثیرگذار نیست. متصل بودن کامپیوترها یعنی از طریق یک رسانه فیزیکی مانند کابل، فیبر نوری، ماهواره‌ها و… به هم وصل می‌باشند. دو شرط فوق، شروط لازم برای ایجاد یک شبکه کامپیوتری می‌باشند، اما شرط کافی برای تشکیل یک شبکه کامپیوتری، داشتن ارتباط و تبادل داده بین کامپیوترهاست.

این نوشتار از تعاریفی استفاده می‌کند که به دو یا چند رایانه متصل به هم نیازمند است تا تشکیل یک شبکه را بدهد. در مورد تعداد بیشتری رایانه که به هم متصل هستند عموماً توابع پایه‌ای مشترکی دیده می‌شود. از این بابت برای آنکه شبکه‌ای به وظیفه‌اش عمل کند، سه نیاز اولیه بایستی فراهم گردد، «اتصالات»، «ارتباطات» و «خدمات». اتصالات به بستر سخت‌افزاری اشاره دارد، ارتباطات به روشی اشاره می‌کند که بواسطه آن وسایل با یکدیگر صحبت کنند و خدمات آنهایی هستند که برای بقیه اعضای شبکه به اشتراک گذاشته شده‌اند.

منشاء ایجاد شبکه، نیاز به استفادۀ مشترک از داده ها با روش بهنگام  (یعنی روشی که آخرین اطلاعات و داده ها در هر لحظه در دسترس باشد) بوده است. کامپیوترهایی که قسمتی از شبکه می باشند می توانند در مواردی از قبیل داده ها، پیام ها، چاپگرها، دستگاه های فاکس، مودم ها، سایر منابع سخت افزاری بصورت مشترک استفاده نمایند.

بطور کلی قبل از نصب و راه اندازی شبکه های کامپیوتری، ابتدا باید خواسته ها شناسایی وتحلیل شون، مثلا در یک کتابخانه چرا قصد ایجاد یک شبکه را داریم و این شبکه باید چه سرویس ها وخدماتی را ارائه نماید؛ برای تامین سرویس ها وخدمات مورد نظر اکثریت کاربران ، چه اقداماتی باید انجام داد؛ مسائلی چون پروتکل مورد نظر برای استفاده از شبکه، سرعت شبکه و از همه مهم تر مسائل امنیتی شبکه، هریک از اینها باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد. سعی شده است پس از ارائۀ تعاریف اولیه، مطالبی پیرامون کاربردهای عملی آن نیز ارائه شود تا  در تصمیم گیری بهتر یاری کند.

مزایای استفاده از شبکه های کامپیوتری را می توان موارد ذیل عنوان کرد:

نصب و راه اندازی شبکه های کامپیوتری

 

۱ – استفاده مشترک از منابع :

استفاده مشترک از یک منبع اطلاعاتی یا امکانات جانبی رایانه، بدون توجه به محل جغرافیایی هریک از منابع را، استفاده از منابع مشترک گویند.

۲ – کاهش هزینه :

متمرکز نمودن منابع واستفاده مشترک از آنها وپرهیز از پخش آن ها در واحدهای مختلف و استفاده اختصاصی هر کاربر در یک سازمان کاهش هزینه را در پی خواهد داشت .

۳ – قابلیت اطمینان :

این ویژگی در شبکه ها به وجود سرویس دهنده های پشتیبان در شبکه اشاره می کند، یعنی به این معنا که می توان از منابع گوناگون اطلاعاتی وسیستم ها در شبکه، نسخه های دوم وپشتیبان تهیه کرد و در صورت عدم دسترسی به یکی از منابع اطلاعاتی در شبکه ” بعلت از کارافتادن سیستم ” از نسخه های پشتیبان استفاده کرد. پشتیبان از سرویس دهنده ها در شبکه کارآیی، فعالیت وآمادگی دایمی سیستم را افزایش می دهد.

۴ – کاهش زمان :

یکی دیگر از اهداف ایجاد شبکه های رایانه ای، ایجاد ارتباط قوی بین کاربران از راه دور است؛ یعنی بدون محدودیت جغرافیایی تبادل اطلاعات وجود داشته باشد. به این ترتیب زمان تبادل اطلاعات و استفاده از منابع خود بخود کاهش می یابد.

۵ – قابلیت توسعه :

یک شبکه محلی می تواند بدون تغییر در ساختار سیستم توسعه یابد وتبدیل به یک شبکه بزرگتر شود. در اینجا هزینۀ توسعۀ سیستم، هزینه امکانات و تجهیزات مورد نیاز برای گسترش شبکه مد نظر است.

۶ – ارتباطات:

کاربران می توانند از طریق نوآوری های موجود مانند پست الکترونیکی و یا دیگر سیستم های اطلاع رسانی پیغام هایشان را مبادله کنند؛ حتی امکان انتقال فایل نیز وجود دارد.

تاثیر نصب و راه اندازی شبکه های کامپیوتری در بهبود کسب و کار

در زمان نصب و راه اندازی شبکه های کامپیوتری  سوالات متعددی مطرح می شود:

-برای نصب و راه اندازی شبکه های کامپیوتری باید از کجا شروع کرد؟

-چه پارامترهایی را باید در نظر گرفت ؟

-هدف از نصب و راه اندازی شبکه های کامپیوتری چیست ؟

– انتظار کاربران از شبکه چیست ؟

نصب و راه اندازی شبکه های کامپیوتری

چرا نقش شبکه های کامپیوتری در بهبود کسب و کارها اهمیت دارد؟

استفاده از شبکه های کامپیوتری در چند سال اخیر رشد فراوانی کرده و سازمان ها و اصناف مختلف اقدام به نصب و راه اندازی شبکه های کامپیوتری نموده اند. هر شبکۀ کامپیوتری باید با توجه به شرایط و سیاست های هر سازمان، طراحی وپیاده سازی گردد. در واقع شبکه های کامپیوتری زیر ساخت های لازم را برای به اشتراک گذاشتن منابع در سازمان فراهم می آورند؛ در صورتیکه این زیر ساخت ها به درستی طراحی نشوند، در زمان استفاده از شبکه مشکلات متفاوتی پیش آمده و باید هزینه های زیادی به منظور نگهداری شبکه و تطبیق آن با خواسته های مورد نظر صرف شود.

نقش مثبت شبکه های کامپیوتری در دنیای کسب و کار امروز آن قدر پر رنگ است که نمی توان از عملکرد آن احساس رضایت نکرد. دیگر مدیریت و مانیتورینگ عملکرد یک سازمان به راحتی آب خوردن است و این از لطف شبکه های کامپیوتری است. مدیریت سیستم های ارتباطات مشتری که به وسیلۀ شبکه های کامپیوتری یکپارچه شده است، امکان مانیتورینگ را در زمان کوتاهی فراهم می کند. امنیت که در هر صنفی اصل مهمی است، با مدیریت همزمان و از راه دور دوربینهای مداربستۀ شبکه شده، به لطف پیشرفت تکنولوژی کار هر مدیری را آسان می کند. همچنین آنلاین بودن شبکه ها امنیتی به مراتب بالاتر از شبکه های آفلاین دارد که این هم الطاف یک شبکۀ ارتباطی کارآمد است. امروز لازم نیست برای هر بخش یا هر کارمند یک سخت افزار همانند پرینتر خریداری شود، بلکه با استفاده از شبکه می توان منابع را به راحتی به اشتراک گذاشت. این اشتراک گذاری منابع، کاهش هزینه را برای هر کسب و کاری دارد که مدیران را شگفت زده کرده و آن ها را راضی نگاه می دارد. حال اگر صاحب یک تجارت، نیاز به کنترل و مدیریت مستتقیم بر نحوۀ عملکرد کارکنان خود داشته باشد، با فیلترینگ های درون سازمانی می تواند به هدف خود برسد.

خدمات نصب و راه اندازی شبکه های کامپیوتری مشهد آی تی در زمینه راه اندازی انواع شبکه های کامپیوتری، کلیه مراحل پروژه، شامل امکان سنجی و ارائه طرح تا اجرا و نظارت بر اجرای بخش های مختلف شبکه را شامل گشته و بهینه سازی پروژه های درحال اجرا یا اجرا شده را نیز در بر می گیرد.

«گروه فناوری مشهد آی تی» متشکل از کادری متخصص، خلاق و جوان است که به یاری خداوند منان توانسته است رضایت مشتریان خود را در حوزه خدمات شبکه جلب نماید، رزومه و مشتریان ما گویای این مطلب هستند…
تمامی قراردادهای اجرا و پشتیبانی دارای شرح خدمات و مبلغ مشخص است، در نتیجه هزینه ناشی از عدم آگاهی کارفرما نخواهیم داشت.

دانش و انگیزۀ گروه مهندسی مشهد آی تی آمادۀ ارائۀ خدمات نصب و راه اندازی شبکه های کامپیوتری می باشد.

اگر به دنبال صرفه جویی در هزینه و زمان، ارتباط مداوم با مشتریان، کنترل امنیت آنلاین و استفاده های دیگر از شبکه های کامپیوتری هستید، تنها کافی است با ما تماس بگیرید.

 

ارسال پاسخ