برند سازی و برندینگ

در این مقاله قصد داریم در برند سازی و برندینگ صحبت کنیم. موضوعی که امروزه برای رسیدن به فروش بهتر و افزایش کسب درآمد در دنیای حقیقی و مجازی به میزان زیادی موثر و مهم شده است .اگر سایتها را جستجو کنید انواع مختلفی از برند سازی و برندینگ ذکر شده است و حتی این تقسیم بندی به عدد ۲۱ هم رسیده است. ۲۱ یکی از اعدادی است که مردم زیاد به آن توجه می‌کنند و شاید به همین خاطر این موضوع به انواع مختلفی تقسیم شده است تا به این عدد که عدد طلایی یا Golden Number نامیده می‌شود برسد و جلب توجه بیشتری بکند. ما هفت دسته بندی مجزا برای این مقوله در نظر گرفته ایم و در این مقاله به بیان آنها خواهیم پرداخت :

برند سازی و برندینگ

۱) محصول یا Product Branding

برند سازی و برندینگ برای محصولات و خدمات یکی از این طبقه بندی ها است، وقتی وارد فروشگاهی می‌شوید و مثلا یک اسم خاص از کیک را به دیگری ترجیح میدهید و اسمش برای شما آشناست یعنی کیک انتخابی از لحاظ برندینگ موفق‌تر بوده. همچنین در خدمات وقتی شما هتلی را به دیگری ترجیح میدهید و در این انتخاب اسم هتل راهنمای شماست، یعنی آن هتل  توانسته اند که در این مقوله به موفقیت دست پیدا کند. همچنین لازم نیست طبقات جایگاه شرکت تولید کننده محصول یک طبقه دیگر شوند، مثلا طبقه‌ای بنام برند رهبر، چالشگر، دنباله رو، حفره بازار و …

۲) شخصی یا Personal Branding

برند سازی و برندینگ برای شناساندن و محبوب کردن اشخاصی مثل ورزشکاران، موسیقیدانان، کاندیداهای انتخاباتی و … همگی در این طبقه قرار میگیرند و لازم نیست این طبقه به طبقات ورزشی، هنری، سیاسی، اشخاص مهم و … تقسیم شود. وقتی اسم کاندیدایی رو میشنوین و بدون اینکه نوشته‌ای در مورد او بخونین، تصمیم به رای دادن به او میکنین یعنی این شخص در زمینه ی branding قوی بوده است و شما به حد کافی شناخت از ایشان و تعهداتش دارین.

۳) شرکتی یا Corporate Branding

برند سازی و برندینگ برای شرکت هاست، این طبقه لازم است ایجاد شود چون شرکت‌ها شاید چندین محصول یا خدمات را ارائه میدهند. شرکت‌های تک محصولی میتوانند با نام محصولشان هم شناخته شوند ولی اگر برای شرکتی این پروسه صورت نگرفته باشد شرکت بعدا با محدودیت مواجه شده و شانس گسترش را از دست میدهد. برند کارفرما، تجملی، جهانی، وابسته،شرکت‌های غیرانتفاعی، حزب سیاسی و … طبقاتی هستند که میتوانند زیر مجموعه این طبقه قرار گیرند و طبقه مجزایی نیاز ندارند.

۴)  جغرافیایی یا Geographic Branding

چهارمین نوع از انواع برند ، برند سازی و برندینگ جغرافیایی است که هدف آن شناساندن مزایای یک منطقه جغرافیایی است. همه ساله در تعطیلات نوروز به مسافرت داخلی میروید ولی اکثرا شهرهای خاصی رو برای مسافرت انتخاب میکنین و شهرهایی هستند که با وجود داشتن زیبایی‌های خاص خودشان در عمرتون به آنها مسافرت نمیکنین. علت انتخاب نشدن این شهرها عدم بایجاد brand برای آنهاست. طبقات منشعب غیر ضروری از این نوع برند سازی عبارتند از شهری، کشوری، ملی،منطقه‌ای و … است که همگی در این طبقه قرار میگیرند. هدف از branding جغرافیایی جذب توریست است.

۵)  عمومی، حکومتی Public, Government Branding

برند سازی و برندینگ عمومی یا حکومتی است که توسط حکومت انجام میگیرد و بیشتر در کارهای عام المنفعه از این نوع استفاده می‌شود. تامین کننده مالی آن، حکومت هر کشور یا سازمان‌های جهانی هستند که در پایان کمپین جمعیت یک کشور یا جمعیت کل جهان از این کار سود می‌برند. برند سازی امنیتی، بهداشتی و … طبقاتی هستند که میتوان در این طبقه قرار داد و لازم نیست طبقه مجزایی داشته باشند.

۶) فرهنگی یا Cultural Branding

برند سازی و برندینگ فرهنگی میتوانست زیر مجموعه‌ای از جغرافیایی قرار گیرد ولی ابا توجه به اینکه شرایط خاص خودش را دارا است، ضروری است که در طبقه مجزایی قرار بگیرد. شاید به یک کشور هیچوقت سفر نکنین ولی برای یک مراسم فرهنگی تصمیم بگیرین که به آن کشور سفر کنین و این مسافرت شما نه بخاطر شناخت شما از آن کشور بلکه به خاطر حس خوبی است که از آن مراسم فرهنگی دارین. هدف از بعضی کمپین‌های برند سازی فرهنگی اشاعه فرهنگ و تبلیغ آن است.دایره گستردگی این نوع کوچک تر است و زیاد مورد استفاده قرار نمیگرد.

۷)  برند مذهبی یا Religious Branding

غالبا برای اشاعه یک مذهب بوجود می‌آید و قدمتی چندین هزار ساله دارد و از اولین نوع برند سازی است که بشر  ناخواسته به آن دست یافته است. در قدیم باعث رشد کسب و کار میشده است. خانه خدا بخاطر مراسم هر ساله حج بیش از هزار سال است که باعث سودآوری کسب و کارهای این شهر می‌شود. از جهتی دیگر این طبقه بندی زیر مجموعه برندسازی جغرافیایی قرار میگیرد ولی این طبقه باید بصورت مجزا باشه چون نمیشو با branding جغرافیایی یک جاذبه مذهبی ایجاد کرد.این نوع در مورد کسب محبوبیت برای کلیسا یا دیگر مکانهای مذهبی کاربرد دارد.

به نقل از منبع ( برند ساز ) – باز نشر گروه فناوری اطلاعات مشهد آی تی

ارسال پاسخ