محیط برنامه نویسی اندروید – پخش پنجم اموزش طراحی اپلیکیشن اندروید
سلام به همه ی همراهان عزیزم، دوشنبه دیگری آمد و با یکی دیگر از قسمت های آموزش طراحی اپلیکیشن اندروید در خدمتتون هستم.قبل از شروع آموزش بد نیست که بدونبن در این هفته ای که روز سومش در حال سپری شدن هست اتفاقات و روزهای مهمی داریم، یکی از اونها روز جهانی حقوق حیوانات هست.«روز جهانی حقوق حیوانات» هر سال در تاریخ ۱۰ دسامبر و با هدف یادآوری حقوق حیوانات و سوء‌رفتارهای انسان با آنها گرامی داشته می‌شود. همه ی ما موجودات خدا هستیم و از حق زندگی برخورداریم پس بهترین رفتار مهربانی و بهترین کلام محبت آمیز است.گذشته از تمام بی مسعولیتی های مسئولین، اختلاس ها و حساب های میلیاردی برخی آقا زاده های محترم که در راس هستند، هر یک از ما میتوانیم برای داشتن جهانی زیبا و دوست داشتنی قدمی موثربرداریم،از همین امروز شروع کنید:)

خب حالا میریم سر اصل مطلب و قسمت پنجم ار آموزش طراحی اپلیکیشن اندروید توسط مشهد آی تی:

برای مطالعه قسمت چهارم از آموزش طراحی اپلیکیشن اندروید اینجا کلیک کنید

جاوا را نصب کنید:
در این قسمت با چگونگی نصب JDK جاوا -محیط برنامه نویسی اندروید استودیو و بررسی و آموزش چگونگی دانلود برنامه اندروید استودیو آشنا خواهید شد. به نوعی این قسمت شروع کننده طراحی یک اپلیکیشن واقعی است که با مطالعه دقیق آن میتوانید نخستین گام های اجرایی را بردارید.
چگونه جاوا را نصب کنیم؟!
برای شروع و ورود به محیط برنامه نویسی اندروید داشتن JRE و JDK ضروری است، نکته حائز اهمیت این است، در صورتی که شما JDK را نصب کنید نیازی به نصبJRE نیست، چرا که JDK در برگیرنده  JRE نیز است. از آنجایی که بنا به دلایلی مانند تحریم و …برای کاربران ایرانی اوراکل در دسترس نیست میتوانید از سایر وبسایت ها JDK جاوا را دانلود و نصب نمایید.

آماده سازی محیط برنامه نویسی اندروید استودیو
متاسفانه شرکت گوگل دسترسی کاربران ایرانی را به وبسایت اختصاصی محیط برنامه نویسی اندروید استودیو محدود کرده است و از این بابت اجازه دانلود این نرم افزار را از وبسایت رسمی و مرجع نداریم ولی خب جای نگرانی نیست چرا که بسیاری از وبسایت های ایرانی این نرم افزار را به صورت رایگان برای مخاطبین علاقه مندش قرارداده اند میتوانید در گوگل سرچ کنید دانلود رایگان اندروید استودیو تا سایت های بساری برای شما باز شود.این نرم افزار حجمی حدود ۳۶۵ مگابایت دارد که مانند دیگز نرم افزار ها نصب میشود، به طوری که ابتدا آن را از حالت فشرده خارج کنید و سپس مسیری را برای نصب تعریف و در انتها finish را کلیک کنید.اما در بسیاری این مشکل دیده شده است که پس از نصب، برنامه اجرا نمیشود! این به دلیل عدم پیدا کردن مسیر نصب جاوا توسط اندروید استودیو است ، پیغامی که در این مواقع میبینید با این موضوع است که شما برنامه جاوا را نصب ندارید! یا اینکه لطفا مسیر نصب جاوا را به درستی تعریف کنید ….برای حل این مشکل ما به صورت دستی مسیر مشخص نصب جاوا را رو سیستم عامل تعریف میکنیم، برای این کار :
از منوی استارت روی my computer  راست کلیک کنید و وارد گزینه Properties  شوید، همانند شکل زیر:

405روی گزینه Advance system settings کلیک کنید، پنجره ی زیر برای شما باز خواهد شد:

406

همانطور که در تصویر فوق مشاهده می شود از Tab های بالای پنجره Advanced را انتخاب کرده سپس در پنجره مربوط به Advanced در پایین پنجره گزینه Environment Variables که در تصویر با دایره قرمز رنگ مشخص شده است را کلیک می کنیم و پنجره زیر را مشاهده خواهیم کرد:
407در این پنجره دو بخش مجزا مشاهده می شود که بخش بالایی مربوط به User است و بخش پایینی مربوط به System می باشد. حال نیاز داریم تا در بخش System مسیر جاوا را مشخص نماییم. برای این منظور همانطور که در تصویر فوق مشاهده می شود گزینه New را کلیک کرده و پنجره زیر را مشاهده خواهیم کرد:

408
در این پنجره در بخش Variable name می بایست JDK_HOME را بنویسیم(لازم است کلیه حروف بزرگ باشد و مابین دو کلمه JDK و HOME می بایست Underscore یا همان علامت _ قرار گیرد)برای تایپ Underscore نیاز است پیش از فشردن دکمه Dash کلید Shift را پایین نگه داریم.سپس نیاز است تا در بخش Variable value آدرس جایی که نسخه JDK جاوا نصب است را بنویسیم که این آدرس ممکن است در کامپیوترهای هر فرد متفاوت باشد. به طور مثال در سیستم بنده این آدرس در C:\Program Files\Java\jdk1.7.0_05 قرار دارد. برای پیدا کردن این آدرس به My Computer می رویم سپس گزینه Program Files را انتخاب می کنیم. داخل پوشه Program File پوشه ای تحت عنوان Java را پیدا می کنیم و روی آن کلیک می کنیم. در این مرحله تصویر زیر مشاهده خواهد شد:
410
همانطور که در تصویر فوق مشاهده می شود، کلیه نسخه های نصب شدۀ جاوا روی سیستم عامل خود رامشاهده می کنیم. نکته ای که در اینجا توجه به آن حائز اهمیت است این است که ما می بایست آدرسنسخه JDK را کپی کنیم و چنانچه آدرس JRE را در پنجره قبل وارد کنیم ممکن است با مشکل مواجهشویم)لازم به ذکر است که نسخه JDK در برگیرنده نسخه JRE نیز می باشد.
روی نسخه ای از JDK که مد نظر ماست کلیک کرده و وارد پوشه آن می شویم)در اینجا بنده
نسخه JDK که نسخه ۷ می باشد را مد نظر قرار داده ام حال تصویر زیر مشاهده خواهد شد:
411
اکنون برای آنکه بتوانیم آدرس این پوشه را پیدا کنیم، همانطور که در تصویر بالا با یک فلش قرمز رنگ مشاهده می شود یک بار مقابل نام jdk1.7 کلیک می کنیم و تصویر زیر را مشاهده خواهیم کرد:
412
همانطور که در تصویر فوق مشاهده می شود آدرس JDK نصب شده روی سیستم عامل ما به رنگ آبیدر خواهد آمد. در این مرحله با زدن دکمه های Ctrl و حرف C این آدرس را کپی می کنیم و به صورتزیر در پنجره مربوط به New System Variable که قبلاً نام JDK_HOME را در آن وارد کرده بودیم Paste می کنیم:
413
اکنون کلید OK را می زنیم و به پنجره Environment Variables می گردیم. در این پنجره نیزمجدد کلید OK را می زنیم و به پنجره System Properties باز می گردیم و در این پنجره نیزکلیک OK را زده و با این کار تنظیمات آدرس جاوای نصب شده روی سیستم عامل خود را به پایان میرسانیم. اکنون پس از اجرای برنامه اندروید استودیو برنامه بدون هیچ مشکلی اجرا خواهد.در آموزش های بعدی چگونگی کار با این محیط تا طراحی اپلیکیشن اندروید را آموزش خواهیم داد.

ارسال پاسخ