بررسی سرورها و سرورهای اختصاصی

سرورهای اختصاصی نوعی از سرورها هستند که قابلیت های مختلفی را نسبت به سرورهای اشتراکی دارا می باشند. انواع سرورها معمولا به کامپیوترهایی اطلاق می شود که برای میزبانی برنامه های نرم افزاری در محیط شبکه طراحی شده اند. با وجودی که هر کامپیوتر شخصی می تواند به عنوان سرور عمل کند، اما یک سرور اختصاصی (Dedicated Server) قابلیت هایی دارد که آن را برای محیط های بزرگ مناسب تر می سازد. از جمله این قابلیت ها می توان به پردازنده قوی تر، رم ارتقا یافته، منبع تغذیه قوی تر و اتصالات شبکه بیشتر اشاره کرد.

همانطور که در مقالات قبلی دربارۀ انواع سرورها گفتیم، نوعی از سرورها اشتراکی هستند و اکثر افراد از آن استفاده می کنند. هرچند که استفاده از این سرورها آسان و کم هزینه است، اما هیچ ارزانی بی علت نیست! اگر شما از سرورهای اشتراکی برای کسب و کار خود و یا اداره تان استفاده می کنید بهتر است این مقاله را مطالعه نمایید تا دیدتان نسبت به این نوع سرورها باز شود.

سرورهای اختصاصی

اما پیش از اینکه دربارۀ سرورهای اشتراکی صحبت کنیم، باید کمی از مشکلات سرورهای اشتراکی بدانیم. اینکه بدانیم اصلا برای چه باید به سراغ سرورهای های اختصاصی برویم؟

در سرورهای اشتراکی، منابع سرور در اختیار کاربران مختلف به اشتراک گذاشته می شود. هاست های اشتراکی، بسیار ارزان تر و راحت تر می باشد و شامل میزان مشخصی از پهنای باند، فضای مورد استفاده، پایگاه داده، ایمیل ها و هرآن چه برای مدیریت ساده و کاربرپسند یک سایت و ایمیل ها نیاز است در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت. پس اگر شما از سرور اشتراکی استفاده کردید دیگر نمی توانید سیاست های (policy) مورد نظر خود را پیاده سازی نمایید و باید به همان حداقل های اشتراکی بسنده کنید. مثلا اگر شما بخواهید سیاست های مربوط به جلوگیری از حملات هکری و یا فایروال را داشته باشید، نباید توقع داشته باشید که این سیاست ها را در سرورهای اشتراکی پیاده سازی نمایید. چراکه تنها شما نیستید که از این سرورها استفاده می کنید، بلکه این سرور بین چندین نفر به اشتراک گذاشته شده است.

همچنین در سرور اشتراکی نیازی به داشتن اطلاعات فنی و دقیق و یا نحوه عملکرد زیر ساخت های سرور نمی باشد. زیر ساخت های مربوطه و پیکر بندی سرورها اعم از (ایمیل سرور، دیتابیس سرور و…) توسط مدیران سرور قبلا انجام شده و مدیریت و پشتیبانی سرور نیز به عهده متخصیص مربوطه خواهد بود. اینکه شما در مدیریت سرورهای اشتراکی نقشی ندارید، خود یک چالش اساسی است.

لذا در صورتی که اطلاعات سایت شما بسیار حیاتی بوده و فاکتور سرعت و آپ تایم (آماده به کار بودن) سایت برای شما بیشتر حائز اهمیت می باشد، انتخاب سرورهای مجازی و یا اختصاصی پیشنهاد می شود.

قابلیت های سرورهای اختصاصی

سرور اختصاصی، امکانی است کارآمد، برای مؤسسات و سازمان‌ های بزرگی که نمی‌توانند یا نمی‌ خواهند به هر دلیلی از سرورهای اشتراکی با دیگر افراد و سازمان‌ها استفاده کنند. از آن‌ جا که در این روش، تمام فضای هارد ‌دیسک سرور به طور کامل و نیز پهنای باند قابل توجهی در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد، امکانات متنوعی برای یک سازمان بزرگ فراهم می‌ آورد. از آن جمله میتوان به فضای ذخیره سازی بسیار بیش‌تر از معمول، ایجاد پایگاه های اینترنتی متعدد، پهنای باند بسیار قابل توجه، تأمین بستر ترافیک ماهانه‌ی بیش از میزان معمول، تسلط و کنترل کامل بر روی سرور اختصاص یافته، آزادی در نصب نرم‌افزارهای دلخواه بر روی سرور، تهیه نسخه پشتیبان از اطلاعات و داده‌های سازمان در هر زمان دلخواه و آزادی در مدیریت محتوای سرور اشاره نمود.

اما مزایای سروهای اختصاصی به اختصار عبارتند از:

  • کارایی و سرعت بالا به دلیل برخورداری از منابع مستقل یک سرور قدرتمند
  • قابلیت اطمینان بالا و فارغ بودن از مشکلات احتمالی سرورهای اشتراکی
  • امنیت زیاد به دلیل محدود بودن دسترسی ها
  • برخورداری از آدرس آی پی منحصر به فرد

سرورهای اختصاصی

البته تنها کاربرد سرورهای اختصاصی محدود به سازمان ها و یا شرکت های بزرگ نمی شود بلکه توسط صاحبان وب سایت های دانلود و یا صاحبان بازی های آنلاین نیز برای ایجاد گیم سرورها (سرورهای بازی) با بازدید بالا که اغلب به فضای ذخیره سازی و پهنای باند بیشتری نیاز دارند می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

یک مثال را با هم بررسی میکنیم تا مراحل مختلف استفاده از یک سرور اختصاصی را راحت تر درک کنید. گروه مهندسی مشهد آی تی با توجه به نیاز سیاست های امنیتی و مدیریتی خود، نمی توانست از سرورهای اشتراکی اشتفاده کند. اصولا تهیۀ سرورهای اختصاصی بصورت فیزیکی و در محل امری دشوار است، زیرا شاید نتوان زمان فعالیت آن را ۲۴ ساعت نگه داشت. پس بهترین راه کار اینست که به سراغ سرویس دهنده هایی برویم که با سخت افزار قابل قبول و پهنای باند مناسب امکان up time را بصورت ۲۴ ساعته فراهم می کنند. بعد از دریافت سرویس، استفاده از سرور اختصاصی و پرداخت معمول و قرارداد قانونی، باید سیستم عامل مورد نظر را نصب نماییم. معمولا بسته به عملکرد شما می توان سیستم عامل SentOS یا ubuntu و … را نصب نمود. سپس نیاز به یک پلت فرم داریم که بعضی رایگان و بعضی نیاز به لایسنس دارند. (البته بازهم استفاده از پلت فرم های کرک شده امکان پذیر است.) این پلت فرم ها می توانند Appachi, lightspeed, Engin-X باشند. حال نوبت آن است که یک سامانۀ مدیریت روی آن نصب کنیم. این سامانه مدیریت می تواند cpanel, Admin direct یا بسته به خواستۀ شما متفاوت باشد. از این به بعد در سطوح مختلف می توان برای سرور مطابق با نیازهای خود سیاست گذاری نماییم. مثلا سامانۀ بهینه سازی تصاویر سایت، سامانۀ SSL, Backup, SMTP, Anti-Sheller, Anti-Didos و موارد بسیاری دیگر را در سمت سرور پیاده سازی نماییم. حال سرور ما آمادۀ نصب یک CMS (سیستم مدیریت محتوا) است تا وارد عرصۀ جدی رقابت شویم. این سیستم می تواند Worldpress, Joomla و غیره باشد.

سناریویی که در بالا دربارۀ سرورهای اختصاصی گفتیم نشان دهندۀ اهمیت استفاده از این نوع سرور در رسیدن به اهداف کسب و کار را نشان می دهد. کاری که سرورهای اشتراکی نمی توانند انجام دهند. یک سرور اشتراکی نمی تواند سیاست های مخصوص کسب و کار شما را پوشش دهد و فقط از یک حداقل های کلی برخودارند.

سرورهای اختصاصی

گروه مهندسی مشهد آی تی با دانش و تجربه در زمینۀ انواع سرورها برای مشاوره و راه اندازی نوع سرور درخواستی در کنار شماست. رویکرد تیم مهندسی ما این است که برای هر صنفی مطابق با نیازها، مشتریان و رقبای همان صنف خدمات ارائه دهد. همچنین در ابتدا کسب و کار شما را تحلیل کرده و سپس مطابق با درک موقعیت شما، بهترین پیشنهادات را ارائه می دهیم.

در صورت نیاز به سرورهای اختصاصی، می توانید از مشاورۀ رایگان کارشناسان «گروه فناوری اطلاعات مشهد آی تی» بهره مند شوید.

ارسال پاسخ