در ادامه بررسی چگونگی استفاده از مدل آیدا در تبلیغات اینترنتی به سه بخش باقیمانده آن میپردازیم.

علاقه (Interest)

توجه مخاطب را جلب کرده اید، حال چگونه با او ارتباط موثر برقرار کنید ؟ پی بردن و درک علاقه مخاطب چالش برانگیز ترین قسمت کار است. راه اساسی آن مرتبط بودن و کاربردی بودن محتوا است.

باید از خود بپرسید چرا مخاطب من به اینجا آمده است؟ او به دنبال چه چیزی است؟ این سوالات را از خود بپرسید و محتوایی را تولید کنید که حقیقتا برای مخاطب شما کاربردی باشد. اگر شما تولید کننده محصولی هستید این مساله میتواند جواب اصلی ترین سوالات شما و یا مشخص کننده ویژگیهای پایه ای و منحصر بفرد محصول شما باشد. محتوا به تنهایی باید برای مخاطب شما جالب باشد در غیر اینصورت ممکن است او را در دنیایی از مطالب بازاریابی غرق کرده باشید. (نمودار  بالا)

جالب بودنی که نتیجه آن تبدیل مخاطب به مشتری باشد، نتیجه تمرکز بر روی نیاز مشتری و مرتبط بودن با علت مراجعه مخاطب به شما است. اگر به واقع در رفع نیاز مخاطب به او کمک کنید، علاقمندی او را بدست آورده اید. بعد از بدست آوردن علاقه مشتری، باید به فکر ایجاد تمایل در او برای تعامل با برند شما باشید.

تمایل (Desire)

بازاریابی موفق به جای تلاش برای فروش محصول، به خلق تمایل در مخاطب فکر میکند. دو راه اصلی رسیدن به این هدف از طریق کانالهای آنلاین اجازه دادن به مخاطب برای تجربه دست اول از خدمات شما و در عین حال نشان دادن تجربه مثبتی است که بقیه داشته اند. در اینجاست که شبکه های اجتماعی و فرصتهایی که در اختیار بازاریابی شبکه ای و اجتماعی فراهم میکنند در ایجاد علاقه میتوانند مفید باشند.

فروش اجتماعی به اشکال گوناگون اتفاق میافتد، اما نهایتا شما با خلق ارزش در حوزه نفوذ مشتری به آن دست می یابید. شکل آن میتواند کاربر نوشت، مطالعه موردی و یا تعاملات در شبکه های اجتماعی باشد. اساس این مساله این است : شما باید بتوانید به مخاطب خود نشان دهید که افراد دیگر تجربه ای از محصول شما دارند که او ندارد و در عین حال در این تجربه، اورده مفیدی برای آنها وجود دارد. این نوع رفتار اجتماعی باعث ایجاد تمایل به خرید در مشتری میشود.

برای مثال : نشان دادن تجربه به یاد ماندنی و خوشایند مشتریان از سپری کردن تعطیلات در کلبه جنگلی به مخاطب، باعث ایجاد تمایل خواهد شد که اگر این تجربیات از زبان خود مشتریان باشد ( کاربرنوشت ) موثرتر خواهد بود. به قول معروف ” آنچه که دیگران در خصوص شما میگویند مهمتر از چیزی است که شما در خصوص خودتان میگویید”.

عمل (Action)

تمام مراحل قبل، بدون عمل متقابل مورد نظر شما از طرف کاربر، بی فایده خواهد بود. دعوت به عمل قوی، تعیین کننده موفقیت و شکست تلاشهای آنلاین شماست.دعوت به عمل باید شفاف و مشخص با ظاهر متمایز و جذاب پیاده سازی شود. مشتری باید درک کند از او انتظار چه کاری میرود و برای انجام آن چه عمل ساده ای باید انجام دهد. عموما نمونه های خوب دعوت به اقدام شمل موارد زیر میشوند :

  • تعداد کمی دعوت به اقدام دارد
  • زبان فعالانه ای بکار میبرند ( بخرید ، وارد شوید . . . )
  • برجسته اند ( رنگ متمایز، فونت بزرگ . . . )

خوشبختانه منابع زیادی در مورد دعوت به اقدام وجود دارد که یتوانید آنها را دنبال نمایید. استراتژی دیجیتال شما میتواند به نحوی تغییر کند که توانایی جلب توجه مخاطب، ایجاد علاقمندی در او، بوجود آوردن تمایل و نهایتا اقدام مثبتی را باعث شود. اگر در حال آزمون و خطا برای رسیدن به روشی مناسب برای رسیدن به نرخ تبدیل بالاتر از جستجو هستید مدل آیدا به شما روش تست شده و جاب گرفته ای را پیشنهاد میدهد.

منبع :به نقل از مسترکاما-باز نشر گروه خبری فناوری مشهد آی تی

ارسال پاسخ