نصب اکتیو دایرکتوری

بخش آموزش گروه فناوری مشهد ای تی قبلا مقاله ای تحت عنوان نصب و راه اندازی اکتیو دایرکتوری  را در سایت مشهد ای تی آورده است. امروز جهت تکمیل مباحث آموزشی بخش شبکه های کامپیوتری مقاله ای تحت عنوان نصب اکتیو دایرکتوری در مشهد را به کاربران همیشگی خود ارائه می کند. همانطور که قبلا هم اشاره کردیم، اکتیو دایرکتوری یک پایگاه داده مرکزی است که اطلاعات زیادی از شبکه و کاربران ما در آن ذخیره می شوند. همکاران و کاربران فعال در زمینه شبکه مشهد ای تی مسلما با امکانات و قابلیت های این پایگاه داده آشنایی کامل دارند، امروز با مطالعه این راهنمای نصب، شما توانایی شروع به کار با #Active_Directory را خواهید داشت.

نصب اکتیو دایرکتوری در ویندوز سرور ۲۰۱۲R2

پیش نیازهای #نصب_اکتیو_دایرکتوری :

۱- نامی مناسب برای #کامپیوتر خود انتخاب نمایید. بصورت زیر:

 • برای دسترسی به پنجره ی system properties در Run عبارت cpl را تایپ کنید.

۱

 • بر روی گزینه ی change کلیک نمایید.

۲

 • در کادر #computer_name نام مورد نظر خود را وارد نمایید.بعنوان مثال: server1

۳

 • پنجره را ببندید و در پنجره ای که برای restart شدن بازمیشود، گزینه ی restart now را انتخاب نمایید.
 • پس از restart شدن، تغییرنام انجام خواهد شد.

۲- یک آدرس IP مناسب و در رنج آدرس شبکه برای domain انتخاب نمایید. بصورت زیر:

 • برای دسترسی به لیست کارت شبکه ها در #Run فرمان #cpl را تایپ نمایید.

۴٫۱

 • روی #کارت_شبکه (درصورت وجود چندین کارت شبکه بر روی سیستم، چند آیکن شبکه داریم) کلیک راست کرده و گزینه ی properties را انتخاب نمایید.

۵

 • از بخش دوم در پنجره، آخرین آیتم((Internet Protocol version 4(IPv4) را انتخاب کرده و روی گزینه ی properties کلیک نمایید.

۶

 • در پنجره ی باز شده گزینه ی use the following ip address را انتخاب نموده ، در کادر اول IP مورد نظرتان را وارد کنید سپس روی کادر بعدی کلیک کنید تا subnet mask بصورت خودکار وارد شود.
 • آدرس DNS را همان آدرس IP قرار دهید.

۷

پس از انجام مراحل بالا، نوبت به #نصب_اکتیو_دایرکتوری می رسد.

در این مرحله دو راه وجود دارد:

 • ابتدا DNS را نصب کنیم وپس از آن به  نصب اکتیودایرکتوری بپردازیم.
 • اکتیودایرکتوری و DNS را همزمان نصب نماییم.

ایرادی که در روش اول وجود دارد اینست که ممکن است پس از نصب اکتیو دایرکتوری با خطاهای ناشناخته که ناشی از DNS هستند مواجه شویم. بنابراین ترجیحا از روش دوم یعنی نصب همزمان، استفاده می کنیم.

۱- روی آیکن server manager در سمت چپ taskbar کلیک کنید.

۸

۲-از منوی manage گزینه ی Add roles and features را انتخاب نمایید.

۹

۳-در wizard باز شده روی گزینه ی next کلیک نمایید.

۱۰

۴-در این مرحله نیازی به ایجاد تغییرنیست.گزینه ی Next  را کلیک نمایید.

۱۱

۵- در این مرحله گزینه ی اول که بصورت پیشفرض انتخاب شده را تغییر ندهید. در قسمت وسط پنجره نام و IP  که برای سرور خود انتخاب کرده بودید را مشاهده می نمایید. روی گزینه ی next کلیک کنید.

۱۲

۶- از لیست Roleهای نمایش داده شده، Role دوم یعنی Active Directory Domain Services را انتخاب نمایید.پس ازانتخاب، پنجره ای باز میشود که در آن featureهای مورد نیاز برای نصب اکتیودایرکتوری علامت دار شده اند.Add feature را انتخاب ودر wizard اصلی روی گزینه ی next کلیک کنید.
۱۳ ۱۴

۷-مراحل wizard را تا رسیدن به مرحله ی install ادامه دهید و در این مرحله علامت تیک گزینه ی   restart the destination server automatically if required را بزنید و روی گزینه ی install کلیک نمایید و صبرکنید تا نوار مربوطه کامل گردد.

۱۵۱۶۱۷

۱۸ ۱۹

۲۰

۸-پنجره را ببندید.

۹-تا اینجا اکتیودایرکتوری نصب شده و برای ارتقاء سرور به یک domain controller باید روی علامت هشدار زردرنگ که  مطابق تصویر زیر، در قسمت بالای server manager ظاهر شده کلیک کرده وگزینه ی promote this server to a domain controller را انتخاب نمایید.

۲۱

۲۲

۱۰-در پنجره ی باز شده گزینه ی Add a new forest را انتخاب کنید به این دلیل که در حال حاضر domain دیگری در شبکه موجود نیست و میخواهید برای اولین بار یک domain  ایجاد نمایید.سپس نامی مناسب برای ریشه ی domain انتخاب نمایید.بعنوان مثال:net.com و روی گزینه یnext کلیک کنید.

۲۴

۱۱-دراین مرحله، بدلیل اینکه از ویندوز سرور ۲۰۱۲R2 استفاده می کنید و در داخل شبکه و domain شما سرور دیگری وجود ندارد درDomain functional level فقط گزینه ی windows server 2012R2 وجود دارد و حق انتخاب دیگری ندارید، اما  اگر در domain شما سروری با ویندوز سروربعنوان مثال ۲۰۰۸ وجود داشت مجبور بودید برای functional level ها سطح windows server 2008 را انتخاب نمایید.بطور کلی در domain  باید functional level را در سطح پائین ترین سرور قراردهید.

۲۵ ۲۶ ۲۷

از سه گزینه ی موجود در بخش میانی پنجره، دو گزینه ی دوم و سوم بدلیل اینکه در حال نصب domain ریشه هستید غیرفعال هستند و مشاهده می کنید که دو گزینه ی اول و دوم به صورت پیشفرض در حالت انتخاب قرار دارند.

یعنی این سرور بعنوان یک DNS server و نیز بعنوان Global Catalog یا GC مورد استفاده قرار میگیرد.

دربخش بعدی یک پسورد برای ریکاوری در مواقعی که سرور با مشکل مواجه می شودانتخاب نمایید و روی گزینه ی next کلیک کنید.

۱۲-روی گزینه ی next کلیک نمایید.

۲۸

۱۳-در این مرحله نام NetBIOS این domain برای شما به نمایش درمی آید(که همان بخش اول domain name است-در اینجا NET) روی گزینه ی next کلیک نمایید.

۲۹

۱۴-در این مرحله محل قرارگیری folder های مربوط به database، log files و SYSVOL برای شما به نمایش در می آید که برای جلوگیری از مشکلات بعدی تغییراتی در آنها ایجاد نکنید.روی گزینه ی next کلیک کنید.

۳۰

۱۵-در این مرحله مروری بر مراحل طی شده انجام می شود و فقط کافیست روی گزینه ی next کلیک کنید.

۳۱

۱۶-در مرحله ی  prerequisites check  سیستم، صحت مواردی که برای ایجاد domain controller نیاز است را بررسی می کند و در صورت عدم وجود مشکل به شما اجازه ی تکمیل مراحل را می دهد و درغیر اینصورت ابتدا باید به رفع خطای موجود بپردازید.روی گزینه ی install کلیک کنید تا نصب کامل گردد.

۳۲

۳۳

همکاران بخش کارشناسی شبکه گروه فناوری مشهد ای تی آماده پاسخ گویی به تمامی سوالات شما عزیزان در خصوص نصب اکتیو دایرکتوری در مشهد می باشند، به بخش تماس با ما در سایت مراجعه کنید.

ارسال پاسخ