AMD شرایط سختی را در رقابت با اینتل در بازار پردازنده‌ها و در رقابت با Nvidia در بازار گرافیک‌ها دارد و حضور نداشتن AMD در بازار موبایل نیز سود این برند را به بخش‌های دیگری از جمله بازار پردازنده‌های مجتمع کنسول‌های بازی محدود کرده است. این شرکت به تازگی به مایکروسافت نزدیک شده و شنیده‌های تایید نشده حاکی از امکان خرید آن توسط مایکروسافت است.

نزدیک شدن مایکروسافت به AMD به گفته یک منبع آگاه چندی پیش صورت گرفته است. AMD در حال حاضر چیپ (APU) کنسول بازی ایکس باکس وان (و البته پلی‌استیشن ۴) را تامین کرده و برای هر کنسول فروخته شده ۱۰۰ دلار از مایکروسافت دریافت می‌کند. دریافتی AMD در این مدت با فروش ۱۲ میلیونی کنسول اینکس باکس به یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار رسیده است که آرام‌آرام در حال نزدیک شدن به سقف یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار تعیین شده از سوی مایکروسافت است.

 

خرید احتمالی AMD توسط مایکروسافت با منافع احتمالی فراوانی روبرو خواهد بود که استفاده از این چیپ‌ست در گوشی‌های لومیا و تبلت‌های سرفیس با هماهنگی کامل پردازنده‌های این شرکت با ویندوز ۱۰ یکی از منافع را تشکیل می‌دهد. منفعت بعدی می‌تواند در ایجاد دست بالاتر برای مایکروسافت برای ایجاد محدودیت در پردازنده‌های نسل بعدی کنسول رقیب پلی‌استیشن ۴ موثر باشد. به بیان دیگر مایکروسافت می‌تواند به کل از دادن پردازنده به سونی صرفنظر کند یا اینکه سود فراوانی را از طریق دریافت درصد از فروش هر کنسول پلی‌استیشن بعدی بدست آورد اطلاعات کامل و تایید نشده‌ای در این زمینه هنوز در دسترس نیست.

 

منبع : عصرنوشتن | writeageگروه خبری فناوری مشهد آی تی

ارسال پاسخ