تلگرام و تلگرام و تلگرام

این روزها همه جا صحبت از شبکههایاجتماعی و دنیای مجازی می باشد، همان دنیایی که ارتباط ما را با کسانی که کیلومترها از ما دورترند، بیشتر کرده و در عوض از نزدیکان خود هرروز دورتر و دورتر می شویم…

در این بین تلگرام، با قابلیت های فراوانش از چت خصوصی، گروه، کانال و ربات گرفته تا نوع پیام های متنی، تصویری و کلیپ های منتشر شده در آن بیشتر خودنمایی می کند…

به لطف تلگرام ۱۳میلیون از جمعیت ایران از همه مسائلسیاسی، اقتصادی و اجتماعی با خبرند و البته هنر یک کلاغ و چهل کلاغ رو به رشدی صعودی است و این تبادلات از صدقه سری گروههای تلگرامی می باشد.

telefram massenge

ارتباط با فراموش شده هایی که شاید هرگز به ذهنمان نمی رسید روزی دوباره در تعامل با آنان باشیم، انقدر جذاب می باشد که به خاطرش دوری از نزدیکان را به جان خریدیم، در جمع های خانوادگی می بینیم همه سرشان در موبایل های هوشمندشان، تبلت یا لپ تاپشان است، و درنهایت موضوعات داغ شبکه های اجتماعی تجزیه و تحلیل می شود، ای کاش کمی هم فرهنگ مجازی نشینی می داشتیم…

قوانین حضور در مجامع مجازی

امروز #مشهدآیتی تصمیم دارد چندین مورد از موارد فرهنگ مجازی نشینی و قوانین حضور در شبکه های ارتباطی-مجازی  را با دوستداران همیشگی خود عنوان کند، ما را دنبال کنید…

از مهم ترین و جذاب ترین قابلیت های شبکه های اجتماعی نظیر تلگرام، وایبر، واتساپ، سوما و … ایجاد گروه هایی با هدف های مختلفی چون جوک، سرگرمی، روانشناسی، مشاورهخانوادگی، مشاورهاقتصادی و … است، مطمئنم از لحظه ای که شروع به خواندن این مقاله کرده اید ده ها پیام به تلگرام یا دیگر شبکه های اجتماعی شما رسیده است و میبینید اکثرا موضوع پیام ها یا جوک است یا مسائل روز کشور!!! و فرقی هم نمی کند هدف از ایجاد آن گروه ها چه بوده است.

Telegram - Br

استدعا دارم قبل از فعالیت در شبکه های اجتماعی اجرای قوانین زیر را برای خود اجباری کنید:

  1. فرهنگ سازی را از خود شروع کنید: قبل از فوروارد کردن پیام زیبایی چون روانشناسانه یا جوک خنده دار، به #فرند های موجود در گروه مورد هدف خود نگاهی بیاندازید، به هدف از ایجاد گروه توجه کنید، نیازی به ارسال همه پیام های جذاب به همه گروه ها نمی باشد.
  2. گاهی چغندر باش: با عضویت در هر گروهی، قوانین گروه را از ادمین یا دیگران بپرسید، اگر میبینید هدف از ایجاد گروه مثلا تبلیغات است، نیازی نیست به ازای هرپیامی ابراز نظر کنید، ساکت باشید، اینجا کسی از شما نظر نمی خواهد.
  3. موقعیت سنج باش: اگر در نظر دارید ادمین گروهی شوید، و گروهی ایجاد کنید، نیازی نیست از عمه و خاله تا رئیس تان را در آن عضو کنید، با توجه به هدف گروه عضو پذیری کنید.
  4. کم گوی و گزیده گوی چون در : همه ما عضو گروه های زیادی هستیم، گروه همکلاسان، همکاران، خانوادگی، فروش و…برای همه مان هم پیام های زیادی می رسد که خیلی از آن ها تکراری است و سرسام آور، پس لزومی ندارد شما همه پیام های نسبتا جالبناک را برای دیگر گروه ها بفرستید.
  5. هنر در کلام کوتاه است و شنیدن بسیار : شما چند درصد خود را #هنرمند می دانید؟ پیام هایی بسیااااار طولانی برایمان می آید که با بیان های مختلف هدف گوینده در آن تکرار شده، یا مثلا یک متن طولانی از سایتی کپی و در گروه پیست شده است، بهتر نیست در این مواقع قبل از ارسال متن، یک بار با دقت بخوانید و سعی در خلاصه نویسی اش کنید؟ یا بهتر است لینک مطلب را بگذارید، مطمئنا خودتان هم از خواندن #درازگویی های #نویسنده کسل می شوید.
  6. کلام شما نشانه شخصیت شماست: شاید عدم توانایی #حذف پیام های ارسال شده در گروه از معایب گروه باشد، پس قبل از ارسال متنی ۳بار آن را بخوانید، تا اگر ایرادی دارد ارسال نکنید، شما که نمی خواهید از دید دیگران لوده بنظر برسید.
  7. یک کلاغ و چهل کلاغ را گسترش ندهید: وقتی #خبر داغ و هیجانی به شما میرسد، در ارسالش هیجان زده نشوید، کافی است سرچ کوچکی در موتورهای_جستجو بزنید، تا صحت یا عدم صحت از آن مشخص شود.
  8. هکر خودتان نباشید: از ارسال پیام ها، تصاویر و کلیپ های شخصی یا خانوادگی تان در گروه ها پرهیز کنید، تلگرام هکر نیست، ممکن است یکی از مخاطبانتان در #امانت ارسالی شما خیانت کند و در #انتشار مسائل شخصی شما در تلاش باشد.
  9. انتخاب با شماست: اگر پیام های گروهی را مفید می پندارید اما در آن گروه حرفی برای گفتن ندارید، از بخش تنظیمات تلگرام، صدای آن را خاموش کنید و هر زمان خواستید به مطالعه متون بپردازید، اگر هم برای تان مفید نیست، از گروه لفت دهید، به همین سادگی!
  10. بالشت مرا تکان نده: وقتی بی خوابی برسرتان میزند، هرچند با گروهی بسیار صمیمی بودید، نصف شب با ارسال پیام های حتی به ظاهر مفید دنبال همدم برای بیداری خود نباشید، این رفتار بسیار آزاردهنده است.

tele

تا به اینجا به مهمترین مسائل مجازی نشینی اشاره کردیم، امیدوریم مفید واقع شده باشد و ما را از انتقادات و پیشنهادات سازنده خود بی ثمر نگذارید.

ارسال پاسخ