را‌ه‌اندازی ارتباطات نامرئی با شبکه بی‌سیم به صورت ad hoc یکی از روش‌های پر کاربرد در منازل و دفاترو اداری کوچک می‌باشد که با توجه به سادگی پیاده سازی آن، به راحتی توسط کاربران عادی قابل استفاده است و شک نکنید که بهترین روش همین روش ad hocمی باشد.

آموزش راه اندازی شبکه وایرلس P2P

شبکه وایرلس Peer 2 Peer برای اتصال دو سیستم که دارای قابلیت وایرلس است ایجاد میشود بدون نیاز به هیچ وسیله دیگری.

به عنوان مثال شما میتوانید دو کامپیوتر مدل جدید را به همدیگر شبکه کنید و از اطلاعات همدیگر استفاده کنید.

حال برای اتصال کامپیوتر ها  از دوروش باید استفاده کنیم:

۱ . Infrastructure

در این روش باید یک #Access_Point داشته باشیم.

۲ . Ad-hoc ( را‌ه‌اندازی ارتباطات نامرئی )

در این روش بدون  نیازبه Access Point و تجهیزات دیگه ( تنها با #کارت_شبکه_وایرلس ) سیستم هامون رو به یکدیگر متصل میکنیم.

یکربندی کامپیوتر میزبان :

اول باید به پیکربندی کامپیوتر هایی که به اینترنت وصل میشوند پرداخت.

توضیحات بشتر:

برای اتصال به اینترنت با استفاده از یک روتر برای اشتراک گذاری و  اگر هر روتر به کامپیوتری متصل شود می تواند به عنوان میزبان پیکربندی شود.

همان طور که قبلا گفته شده نمی توان کامپیوتر را خاموش کنید چرا که تمام کامپیوترهای دیگر قادر به دسترسی به اینترنت نخواهند بود.

را‌ه‌اندازی ارتباطات نامرئی

۱ . در این مرحله اول گزینه Network Connections را از کنترل پنل باز کنید. سپس روی گزینه Wireless Network Connection کلیک راست کرده و گزینه Properties را بزنید.

۲ . در پنجره باز شده به برگه Wireless Networks بروید و اطمینان پیدا کنید که هیچ شبکه بی‌سیمی از قبل در لیست Preferred Network وجود نداشته باشد، اگر وجود داشت، آن را انتخاب کرده و در نتیجه  توسط دکمه Remove آن را حذف کنید.

۱

۳ . روی دکمه Advanced کلیک کرده و گزینه Computer to Computer (ad hoc) Network only را انتخاب کنید و دکمه Close را بزنید.

۴ . حالا از پنجره  Wireless Network Connection Propertiesدکمه Add را انتخاب کنید. با این کار شبکه بی‌سیم را پیکربندی می‌کنیم. شما باید موارد زیر را تعیین کنید

۲
نام شبکه ( Network Name SSID ):

در این قسمت نام شبکه بی سیم مشخص میشودو کامپیوتر ها با این نام به دنبال شبکه بی‌سیم می‌گردند

اعتبار سنجی شبکه   ( #Network Authentication ):

آیا اعتبار کامپیوترهای شبکه زمان برقراری ارتباط مورد برسی قرار میگیردیانه؟ برای شبکه‌های ad hoc مقدار آن را Open انتخاب کنید.
رمز گذاری داده‌ها ( Data Encryption ) :

نوع سیستم رمز گذاری داده‌ها را WEP انتخاب کنید.
کادر ” The Key is Provided for me automatically” را از حالت انتخاب خارج کنید.

پیکربندی کلید شبکه ( Network Key ) :

کلید شبکه، یک اسم رمز می‌باشد که برای رمز گذاری داده‌های انتقالی در شبکه استفاده می‌شود. البته لازم است که  این نکته را بگویم است که آنها امواج شبکه شما را توسط کارت‌های شبکه بی‌سیم خودشان دریافت می‌کنند، ولی بدلیل نداشتن کلید شبکه، می توانند به ورود به شبکه شما نیستند. این کلید هر ترکیبی از حروف و اعداد می‌تواند باشد.

بعد از انتخاب دکمه OK، نام شبکه شما در بخش Preferred Network دیده می‌شود. شبکه شما با یک علامت ضربدر قرمز مشخص شده است که کاملاً طبیعی است و جای هیچ نگرانی از بابت آن ضربدر قرمز نیست.

۳

در این بخش  باید اتصال اینترنت را در شبکه به اشتراک بگذارید. یه این دقت کنید که این عمل بر روی کارت شبکه‌ای که به کانکشن اینترنت متصل است، صورت می گیرد و نه بر روی کارت شبکه بی‌سیم دستگاه.

برای اینکار دوباره گزینه Network Connections را از کنترل پانل باز کنید و روی کارت شبکه‌ای که به کانکشن اینترنت متصل شوید، کلیک راست کرده و گزینه Properties را انتخاب کنید. در پنجره نمایان شده، برگه Advanced را انتخاب کرده و کادر “Allow Other Network Users to Connect …” را انتخاب کرده و کادر پایینی یعنی “Allow Other Network Users to Control …” را از حالت انتخاب خارج کنید.

۴

دکمه OK را  انتخاب کنید حالا نام کارت شبکه‌ای که به اینترنت متصل می‌باشد، عبارت “Shared” را می‌بینید. حال هنوز اتصال کارت شبکه بی‌سیم شما به صورت “Not Connected” نمایان می‌باشد که این امر هم کاملاً طبیعی است. فقظ در صورتی میتوانید هر کامپیوتر دیگری به شبکه شما بپیوندد، این عبارت به “Connected” تغییر می‌کند

pic7-share internet wireless linkdevs

حالا کامپیوتر میزبان بدرستی پیکربندی شده است و باید کامپیوترهای دیگر را برای استفاده از شبکه بی‌سیم پیکربندی کرد.

پیکربندی سایر کامپیوترها :

پیکربندی کامپیوترها در را‌ه‌اندازی ارتباطات نامرئی بسیار کار اسانی است و کافی است که مراحل زیر را دنبال کنید:
ـ اگر کامپیوتر میزبان خود را به خوبی پیکربندی کرده باشید، شبکه بی‌سیم شما در لیست شبکه‌های در دسترس همه کامپیوترهایی که دارای کارت شبکه بی‌سیم می‌باشند، قرار  می‌گیرد. فقط بایدبروی آیکون شبکه بی‌سیم واقع در نوار وظیفه کلیک کرده و یا روی آیکون  Wireless Network Connection در پنجره Network Connections در کنترل پانل دابل کلیک کنید تا لیست شبکه‌های بی‌سیم در دسترس را ببینید.

این هست که چندین شبکه بی‌سیم را مشاهده کنید.حال باید روی شبکه خودتان کلیک کنید.

بعد از دوبار کلیک بر روی نام شبکه مورد نظر، کلید شبکه ذکرشده را از شما می‌خواهد (دقیقا همان کلیدی که در مرحله ۴ وارد کردید)

سپس، از طریق اتصال اینترنت بر روی کامپیوتر میزبان، به اینترنت دسترسی پیدا میکنید. اگر تمام مراحل را مطابق با این مقاله انجام دادید می‌توانید درستی آنها را از طریق باز کردنIE  و سر زدن به سایت www.MashhadIT.orgمورد برسی قرار دهید.
حال روی کامپیوتر میزبان عبارت “Connected” برای ارتباط بی‌سیم ظاهر می شود. فقط زمانیکه عبارت “Connected” در کامپیوترهای میزبان ظاهر شد که حداقل یکی از کامیپوترهای دیگر به آن متصل شده باشد.

بازهم برای اینکه از را‌ه‌اندازی ارتباطات نامرئی اطمینان بیشتری پیدا کنید بقیه شبکه هایی که در قسمت Preferred Networks ظاهر میشود و مرتبط با همسایه ها میشود را در همه کامپیوترها حذف کنید در این حال شما  اینترنت را در شبکه بی سیم خود به اشتراک بگذارید و میتوانید شبکه را برای اشتراک چاپگرها و فایل‌ها هم پیکربندی کنید و مسئله مهم این است که فایل‌ها یا چاپگرها که نیازی ندارد که بر روی کامپیوتر میزبان قرار بگیرند و می‌توانند روی هر کامپیوتری که در شبکه قرار گیرند.

به نقل از سایت های معتبر

ارسال پاسخ