در حال حاضر محاسبات ابری و یا مجازی سازی ( Virtualization ) تاثیر عظیمی بر فناوری اطلاعات وارتباطات ایجاد نموده است. به طوری که این مورد در سال ۲۰۱۴ به طور چشمگیری روند افزایشی را نشان میدهد. به ویژه افزایش کارایی در مراکز داده یا data center ها، که عملکرد های متعددی همانند مصرف برق و افزایش کارایی server ها و نرم افزار های موجود بر روی آنها را برای کاربران شبکه های کامپیوتری و مدیران آن به ارمغان آورده است. و این عملکرد تاثیر فوق العاده خود را در زمینه رشد و آماده سازی هرچه بیشتر برای network loads یا بار شبکه در جهت افزایش کارایی زمان پاسخ گویی به نیاز کاربران در دنیای تکنولوژی و فناوری های وابسته را فراهم نموده است و لذا این روند رو به رشد در آینده مجازی سازی در سال‌های آینده نیز در پی گرفته خواهد شد.

در تحقیقات به دست آمده توسط Infonetics که اخیرا انجام گرفته است ، ۷۵ درصد شرکتهای درگیر در فناوری اطلاعات برای استفاده از منافع آینده مجازی سازی در زمینه بهبود عملکرد نرم افزار های خود در سال‌ گذشته گرایش زیادی برای استفاده از این نوع تکنولوژی ها داشتند. و بر همین اساس ما شاهد دو اتفاق در مراکز داده یا همان data center ها می باشیم.

آینده مجازی سازی

بیش از نیمی از سرورهای مراکز داده مجازی خواهد شد.

تعداد ماشین های مجازی (VM) در هر سرور فیزیکی به ۳۰ مورد خواهد رسید.

و اما راه حل های بلقوه برای پیش بینی مشکلات شبکه در آینده مجازی سازی در حال حاضر فقط برای مقابله با مواردی همچون VM migration و برنامه ریزی برای حوادث ناگهانی شبکه طراحی شده اند. که میتوانند به طور قابل توجهی مصرف پهنای باند شبکه های اطلاعاتی را به خود اختصاص دهد. برخی از مراکز داده با استفاده از روشهای شبکه packet-optical و یا circuit-switched و یا هر دو به صورت ترکیبی (hybrid) راه اندازی میشوند. که رویه موجود Ethernet ویا شبکه های InfiniBand و offload traffic میباشد که فقط به ارائه سرعت های بالا و low-latency اطلاعات در حوادث ناگهانی و ناخاسته شبکه به نوعی طراحی و در نظر گرفته شده اند . و بنابراین با گسترش این فناوری باید منتظر مشکلات جدید و طراحی راهکارهای جدید برای آینده مجازی سازی نیز باشیم.

چه چیز دیگری در فروشگاههای آینده مجازی سازی یافت میشود؟

برخی از پیش بینی ها به احتمال زیاد برای سال‌های آینده در مورد VMS و قابلیت ابر در زیرساخت های کسب و کار، افزایش چشمگیر خرید و فروش محصولات نرم افزاری و سخت افزاری مرتبط با تکنولوژی Cloud یا ابر خواهد بود و همین امر سبب شده است که برخی از شرکتها به سرمایه گزاری های کلانی در این حوزه روی آورند که بر اساس پیش بینی که توسط Gartner technology انجام شده است در سال ۲۰۱۷ این صنعت مبلغی معادل ۲۵۰ میلیارد دلار را به خود اختصاص خواهد داد. و با ارائه اطلاعات تکمیلی از سه ماهه چهارم سال ۲۰۱۳ در این مورد ، نتایج نشان دهنده افزایش اعتماد کاربران استفاده کننده از این تکنولوژی را دارد که خود به نوعی نوید بخش بازاری پر رونق در آینده مجازی سازی را می دهد. و در ادامه اینکه بر همین اساس استفاده از سرویس (Software as a Service (SaaS  چیزی در حدود ۲۰٫۲ درصد تا سال ۲۰۱۷ را به خود اختصاص خواهد داد. که به تقویت هرچه بیشتر این بازار خواهد پرداخت. بر اساس تحقیقی که موسسه CRN انجام داده است در این بازار سهم شرکتهای خرده پا در این تجارت تا پایان سال ۲۰۱۵ مبلغی معادل ۱۰۰ میلیارد دلار از خدمات مبتنی بر ابر می‌باشد. و با بررسی منطقی که بر روی پروژه های تحقیقاتی فناوری اطلاعات در حال انجام تا پایان سال ۲۰۱۵ انجام شده است تقریبا ۸۰ درصد از سازمان ها به دنبال یک استراتژی ابر خصوصی خواهند بود. با افزایش توسعه ابر و نوآوری های مرتبط با آن اکنون تنها ۲۵ درصد از توسعه دهندگان نرم افزار یا سیستم عامل ها ۸۵ درصد از نرم افزار های جدید خود را برای فناوری ابر توسعه می دهند و با ایجاد پروژه هایی با اصطلاح IDC که شامل مواردی مانند برنامه های کاربردی تغییر یافته و متناسب با این فناوری و محیط های ابر دوستانه، است که با انتقال به SaaS ، ۲۰ درصد از درآمد سالانه این شرکتها را به خود اختصاص خواهد داد. که نتیجه آن افزایش رقابت خواهد بود که به بهبود محصولات و خدمات، و نوآوری بیشتری منجر می شود و این بار ، ظهور برنامه های ابر جدید در سطح سازمانی درایوهای رشد مجازی سازی را در پی خواهد داشت.

ما را در اینستاگرام دنبال کنید: @mashhadit_group

به نقل از سایت ( itpro) – باز نشر گروه فناوری اطلاعات مشهد آی تی

ارسال پاسخ