آموزش میکروتیک

میکروتیک یک شرکت تولید کننده ی تجهیزات شبکه است که در سال ۱۹۹۵در کشور لتونی تاسیس شد. تا سال ۲۰۰۷ این شرکت حدود ۷۰ کارمند داشت و محصولات آن در routing و radio lines به خاطر کارایی بالا و قیمت پایین به سرعت شناخته شدند. محصول اصلی میکروتیک یک سیستم عامل مبتنی بر لینوکس است که به عنوان MikroTik RouterOS شناخته می شود، که هم روی سخت افزار های متعلق به خود میکروتیک یا همان RouterBOARD ها و یا بر روی یک کامپیوتر استاندارد نصب می شود و سرویس های گوناگونی را فراهم می کند، که بر اساس سطح این سرویس ها، لایسنس های متفاوتی برای آن موجود است. برای مدیریت ترافیک و کانفیگ به صورت گرافیکی یک نرم افزار ویندوزی به نام Winbox وجود دارد و همچنین از طریق SSH، Telnet و ftp نیز می توان به RouterOS دسترسی پیدا کرد. RouterOS بیشتر نیازمندی های ISP ها از جمله : OSPF، BGP، MPLS/VPLS و OpenFlow را پشتیبانی می کند.

آموزش میکروتیک

شاید جالب باشد که بدانید گفته می شود نام MikroTik  یادآور تیک های کوچکی است که با زدن یا برداشتن هر یک از آن ها می توان به سادگی  موارد زیادی را تغییر داد.

در ماه می سال جاری نسخه ۶ این OS عرضه شد و ما هم سعی می کنیم آموزش ها مبتنی بر این نسخه باشد. در این نسخه تغییرات زیادی دیده می شود که بهتر است با پیشرفت مباحث آموزش میکروتیک به آن ها اشاره کنیم. ولی برخی تغییرات عمومی مهم آن عبارتند از : آپدیت درایورها و کرنل (linux-3.3.5)، پشتیبانی از OpenFlow.

برای دانلود نسخه اخیر برای آموزش میکروتیک می توانید از سایت کمپانی یعنی http://www.mikrotik.com/download و از قسمت x86  فایل iso را دانلود و آن را بر روی یک کامپیوتر فیزیکی و یا یک ماشین مجازی نصب کنید. درقسمت پایین همین صفحه هم می توانید نرم افزار های مفید دیگری از جمله Winbox را دانلود کنید.

در صورت نصب بر روی vmware، باید توجه داشته باشید که نوع هارد IDE باشد. سایر تنظیمات را به گونه ای انجام دهید که در ادامه مشکلی با کمبود منابع نداشته باشید.

نکته ی قابل ذکر این است که این نسخه لایسنس ۲۴ ساعته دارد و اگر vm را suspend کنید می توانید مدتی با آن تست را انجام دهید در غیر این صورت نسخه ۵٫۲ آن به صورت کرک شده لایسنس level 6 موجود است که به همه ی امکانات دسترسی خواهید داشت.

لایسنس :

یکی از مباحث مهم در رابطه با محصولات میکروتیک و آموزش میکروتیک ، بحث لایسنس است. اگر شما یک RouterBOARD خریداری نمایید، به صورت پیش فرض یک لایسنس RouterOS دارد و نباید نگرانی در مورد لایسنس داشته باشید. ولی در صورت استفاده از RouterOS بر روی سیستم های X86 شما نیاز به تهییه لایسنس دارید. شما این لایسنس یا کلید نرم افزاری را می توانید از طریق کنسول Winbox و یا از طریق ترمینال وارد کنید و پس از یکبار reboot، RouterOS شما از حالت trial خارج می شود.

برای آگاهی از اطلاعات لایسنس می توانید از طریق کنسول به صورت زیر عمل نمایید :

admin@mikrotik] > /system license print]

    software-id: “۴۳NU-NLT9″

  و از طریق Winbox باید به مسیر System->license بروید.

۱- license

سطوح مختلف لایسنس در میکروتیک:

لایسنس های میکروتیک در سطوح ۳، ۴، ۵، ۶ و Demo  قرار می گیرند که تفاوت بین آن ها در جدول زیر نشان داده شده است.

۲ - License

*پروتکل BGP تنها در لایسنس سطح ۴ به بالا برای RouterOS در دسترس است.

قابل ذکر است که این لایسنس ها هیچوقت منقضی (expire) نمی شوند و تنها برای یکبار نصب قابل استفاده هستند. همچنین لایسنس سطح ۳ تنها با درخواست تعداد بالا و به صورت کتبی قابل ارائه می باشد.

در ادامه به نصب و بررسی سایر امکانات میکروتیک می پردازیم.

در صورت نیاز می توانید با بخش پشتیبانی و فروش دپارتمان شبکه مشهد‌آی‌تی تماس بگیرید، ما نیز آمادگی کانفیگ تنظیمات هر مدل میکروتیک و ارائه آموزش های بیشتر در این زمینه را داریم.

تلفن تماس: ۳۷۶۱۳۶۷۳-۰۵۱

۰۹۱۹۹۱۹۶۶۹۰

ما را در اینستاگرام دنبال کنید: @mashhadit_group

به نقل از سایت (voip-blog) – باز نشر گروه فناوری اطلاعات مشهد آی تی

3 نظرات

  1. […] آموزش میکروتیک باقسمت اول در مشهد آی تی آوریل آموزش میکروتیک عنوان اولین مقاله از سری مقالاتی در این زمینهبه صورت کرک شده لایسنس level موجود است که به هی امکانات دسترسی خواهید داشت.سطوح مختلف لایسنس در میکروتیک. […]

  2. […] آموزش میکروتیک باقسمت اول در مشهد آی تی آوریل آموزش میکروتیک عنوان اولین مقاله از سری مقالاتی در این زمینهبه صورت کرک شده لایسنس level موجود است که به هی امکانات دسترسی خواهید داشت.سطوح مختلف لایسنس در میکروتیک. […]

ارسال پاسخ